Spolupráce se zahraničím ve vědě je podle vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace jednou z věcí, která se v posledním roce výrazně rozšířila. Inovativním prostředím se Česká republika může inspirovat v Izraeli, Finsku nebo Švýcarsku, řekl v rozhovoru s ČTK místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček.
RVVI připravuje inovační strategii pro posílení pozice ČR ve výzkumu a vývoji. Dokument s výhledem do roku 2030 chce rada představit v lednu. Podle Havlíčka se do něj promítá inspirace zahraničními příklady, i proto také RVVI průběžně posiluje svoji Mezinárodní radu. V listopadu se například její členkou stala Orna Berryová, jež mimo jiné jako první žena zastávala v izraelské vládě pozici vedoucí vědkyně a ředitelky průmyslového výzkumu a vývoje mezi lety 1996 a 2000.
"Není to ale jen Orna Berryová. Například s indickým prezidentem jsme předjednali špičkovou osobnost v oblasti vědy a v tuto chvíli rozjednáváme velmi významnou osobnost ze světa vědy a akademického a aplikovaného výzkumu ze Švýcarska," doplnil Havlíček. Každého člena si chce RVVI vybrat pro určitou vědní oblast.
"Konkrétně Berryová je jednou z nejvýznamnějších světových osobností v oblasti výstavby infrastruktury start-upů a spin-offů. Ona nám začne oponovat a připravovat společně s RVVI, CzechInvestem a ministerstvem průmyslu, jakým způsobem motivovat k zakládání startupů, jak je financovat, jak motivovat školy pro spin-offy," doplnil.
Spin-off firmy jsou společnosti, které se oddělily od mateřské organizace, například univerzity, a staly se nezávislým podnikem s cílem komercionalizace duševního vlastnictví. Se Švýcarskem rada začíná připravovat model, jak v ČR zavést spojení profesního vzdělávání ve středním a vysokém školství.
V září také RVVI informovala, že se jedná o zapojení evropských zemí do laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech. "Německo je jedním z prvních kandidátů, který by tam měl vstoupit. Diskuse byla otevřena při našem společném jednání (premiér Babiš a místopředseda Havlíček) s paní (kancléřkou Angelou) Merkelovou. Pracuje se na tom velmi intenzivně," uvedl Havlíček. "Pokud Německo vstoupí do ELI Beamlines jako partner, měly by se přidat i ostatní země. V tuto chvíli je přizvaná Itálie," doplnil.
ELI Beamlines má zajištěno financování z národních zdrojů do roku 2021. V budoucnu by ale mohla být ustavena právnická osoba ERIC (Konsorcium evropské výzkumné infrastruktury). "Chceme-li, aby ELI-ERIC začal intenzivně fungovat na platformě mnoha zemí, které budou výzkumné kapacity sdílet, musí se to dokončit v letech 2019 až 2020. Příští rok bude zcela zásadní," řekl Havlíček.
Centrum ELI Beamlines funguje jako výzkumná infrastruktura, patří pod Fyzikální ústav Akademie věd. Zároveň je součástí evropské sítě světového významu, jejíž další centra jsou v Rumunsku a Maďarsku. Na těchto zemích by měla stát první verze ERIC. "Ale není nikde psáno, že musí být tři, mohou to být pouze dvě z nich," dodal Havlíček. Podle místopředsedy RVVI Pavla Barana není vyloučena varianta, že by v případě dohody do ERIC vstoupily dvě hostitelské země a současně se okamžitě jednalo o rozšíření o další země.
Související
Základna pro boj s epidemiemi? Akademie věd ČR chce vybudovat Virologický ústav
RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun
Rada pro výzkum vývoj a inovace , Karel Havlíček , Vědci , Česká republika , firmy , start-up , spin-off
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek