Spolupráce se zahraničím ve vědě je podle vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace jednou z věcí, která se v posledním roce výrazně rozšířila. Inovativním prostředím se Česká republika může inspirovat v Izraeli, Finsku nebo Švýcarsku, řekl v rozhovoru s ČTK místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček.
RVVI připravuje inovační strategii pro posílení pozice ČR ve výzkumu a vývoji. Dokument s výhledem do roku 2030 chce rada představit v lednu. Podle Havlíčka se do něj promítá inspirace zahraničními příklady, i proto také RVVI průběžně posiluje svoji Mezinárodní radu. V listopadu se například její členkou stala Orna Berryová, jež mimo jiné jako první žena zastávala v izraelské vládě pozici vedoucí vědkyně a ředitelky průmyslového výzkumu a vývoje mezi lety 1996 a 2000.
"Není to ale jen Orna Berryová. Například s indickým prezidentem jsme předjednali špičkovou osobnost v oblasti vědy a v tuto chvíli rozjednáváme velmi významnou osobnost ze světa vědy a akademického a aplikovaného výzkumu ze Švýcarska," doplnil Havlíček. Každého člena si chce RVVI vybrat pro určitou vědní oblast.
"Konkrétně Berryová je jednou z nejvýznamnějších světových osobností v oblasti výstavby infrastruktury start-upů a spin-offů. Ona nám začne oponovat a připravovat společně s RVVI, CzechInvestem a ministerstvem průmyslu, jakým způsobem motivovat k zakládání startupů, jak je financovat, jak motivovat školy pro spin-offy," doplnil.
Spin-off firmy jsou společnosti, které se oddělily od mateřské organizace, například univerzity, a staly se nezávislým podnikem s cílem komercionalizace duševního vlastnictví. Se Švýcarskem rada začíná připravovat model, jak v ČR zavést spojení profesního vzdělávání ve středním a vysokém školství.
V září také RVVI informovala, že se jedná o zapojení evropských zemí do laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech. "Německo je jedním z prvních kandidátů, který by tam měl vstoupit. Diskuse byla otevřena při našem společném jednání (premiér Babiš a místopředseda Havlíček) s paní (kancléřkou Angelou) Merkelovou. Pracuje se na tom velmi intenzivně," uvedl Havlíček. "Pokud Německo vstoupí do ELI Beamlines jako partner, měly by se přidat i ostatní země. V tuto chvíli je přizvaná Itálie," doplnil.
ELI Beamlines má zajištěno financování z národních zdrojů do roku 2021. V budoucnu by ale mohla být ustavena právnická osoba ERIC (Konsorcium evropské výzkumné infrastruktury). "Chceme-li, aby ELI-ERIC začal intenzivně fungovat na platformě mnoha zemí, které budou výzkumné kapacity sdílet, musí se to dokončit v letech 2019 až 2020. Příští rok bude zcela zásadní," řekl Havlíček.
Centrum ELI Beamlines funguje jako výzkumná infrastruktura, patří pod Fyzikální ústav Akademie věd. Zároveň je součástí evropské sítě světového významu, jejíž další centra jsou v Rumunsku a Maďarsku. Na těchto zemích by měla stát první verze ERIC. "Ale není nikde psáno, že musí být tři, mohou to být pouze dvě z nich," dodal Havlíček. Podle místopředsedy RVVI Pavla Barana není vyloučena varianta, že by v případě dohody do ERIC vstoupily dvě hostitelské země a současně se okamžitě jednalo o rozšíření o další země.
Související

Základna pro boj s epidemiemi? Akademie věd ČR chce vybudovat Virologický ústav

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun
Rada pro výzkum vývoj a inovace , Karel Havlíček , Vědci , Česká republika , firmy , start-up , spin-off
Aktuálně se děje
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
včera

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
včera

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
včera

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
včera

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
včera

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
včera

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
včera

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
včera

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
včera

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
včera

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
včera

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
včera

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
včera

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
včera

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
včera

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
včera
Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží.
Zdroj: Jakub Jurek