"Nepřijatelné riziko." Senát ČR smetl záměr Bruselu rozhodovat o daních většinově

Senát podpořil odmítavý postoj vlády k návrhu Evropské komise, aby rozhodnutí o daňových záležitostech na úrovni Evropské unie byla přijímána většinově, nikoliv už jednomyslně. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes negativní stanovisko zdůvodnila senátorům mimo jiné tím, že Česko by tak mohlo být přinuceno k některým daňovým změnám, které by pro něj byly nevýhodné.

Horní komora ve shodě s ministryní označila změnu způsobu rozhodování o daňových pravidlech za "nepřijatelné riziko". "Senát preferuje zachování jednomyslnosti při rozhodování v oblasti daní a doporučuje vyjádřit nesouhlas se změnou rozhodovacích postupů v Radě EU v daňové politice z jednomyslného rozhodování na rozhodování kvalifikovanou většinou," uvádí se ve stanovisku.

Senátoři podpořili zachování principu jednomyslného schvalování daňových směrnic v EU. Rozhodování o daních má bezprostřední vliv na správu státu a jeho hospodářství. Princip jednomyslnosti zajišťuje, že i malá země jako ČR může hájit své zájmy a její hlas v Evropě bude slyšet.

— Alena Schillerová (@alenaschillerov) 20. března 2019

Proti odmítnutí se postavili předseda senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) a šéf ústavní komise Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj je zavedení většinového rozhodování jediná možnost, jak zajistit financování veřejných rozpočtů a jak omezit daňové odvody firem, které působí v Česku, do zemí z nižším zdaněním příjmů.

Schillerová uvedla, že Česko by se v případě změny vzdalo části své daňové politiky ve prospěch Bruselu, mělo by ale ochránit své zájmy. Senátor ODS Raduan Nwelati poznamenal, že jednomyslné rozhodování je pojistkou proti tomu zavádět daňové principy, s nimiž by členský stát nemohl souhlasit. "Daňová politika by měla zůstat v rukou národního státu," dodal Tomáš Goláň (za Senátor 21).

Evropská komise zdůvodnila změnu tím, že by umožnila větší akceschopnost a rychlejší přijímání změn například v boji s daňovými úniky či podvody. Přesun k většinovému rozhodování by prý nastat v několika fázích do roku 2025. O změně měl podle Evropské komise rozhodnout summit EU. Sněmovna se zatím k návrhu nevyjádřila.

Zatímco nyní je potřeba souhlas všech států, kvalifikovaná většina znamená v současnosti potřebu souhlasu 16 zemí bloku, které dohromady reprezentují 65 procent obyvatel EU. Je to nejčastěji používaný způsob rozhodování v Radě EU, kde spolu o návrzích nových unijních pravidel rozhodují členské státy bloku.

Související

Wagenknecht, Lukáš

Piráti představili i kandidáty na senátory, uspěli ve stranických primárkách

Na mimořádném zasedání Celostátního fóra dnes Piráti představili první kandidáty do Senátu, kteří již získali pirátskou nominaci v primárních volbách. Jsou to Petr Jeništa, který kandiduje v obvodu 47 – Náchod, Jan Janda, který se bude o přízeň voličů ucházet v obvodu 11 – Domažlice a také dva již současní senátoři, Lukáš Wagenknecht za obvod 23 – Praha 8 a Marek Hilšer za obvod 26 – Praha 2 a 3. Představení kandidátů se zúčastnili také předseda a místopředsedkyně senátorského klubu SEN 21 Václav Láska a Adéla Šípová. 

Více souvisejících

Senát ČR Alena Schillerová Mojmír Hampl Jiří Dienstbier ml. Daně evropská komise

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

Minimální mzda má po roce 2023 stoupnout. Tripartita se zatím na zvýšení neshodla

Tripartita na pondělním jednání nedospěla ke shodě ohledně navýšení minimální mzdy pro příští rok, informoval Úřad vlády. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů řešili také návrh státního rozpočtu či zákon o vstupu a pobytu cizinců.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy