V Česku nastane boom start-upů? Stát dá na jejich podporu rekordní sumu

Na podporu start-upů a menších firem půjde v souladu se strategií Česká republika: země pro budoucnost ze státního rozpočtu do roku 2027 šest miliard korun. Celkový objem financí programu, do kterého přispěje také soukromý sektor, by měl být devět miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) to řekl její místopředseda Karel Havlíček.

"Budujeme zde systém pro podporu začínajících firem a inkubátorů, aby firmy měly v regionech a městech možnost růst a aby se do nich vstupovalo kapitálem, na což budou následně navázány programy Českomoravské záruční rozvojové banky," uvedl Havlíček.

Dále je podle něj program zaměřen na vývojové projekty, které jsou těsně před zavedením a jsou spojeny s digitální ekonomikou. Program podporuje také menší firmy zabývající se zaváděním inovativních výrobků do praxe.

Právě jsme na RVVI schválili rekordní podporu startupům, malým inovativním firmám nebo těm, kteří zavádějí digitální nástroje do podnikání. V dalších osmi letech na tyto aktivity půjde 9,1 mld. korun. Naplňujeme cíle Inovační strategie. @Vedavyzkum https://t.co/SI12msRzVV

— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 26. dubna 2019

Materiál Česká republika: země pro budoucnost je součástí jednoho z pilířů Inovační strategie 2019 - 2030 zpracované RVVI ve spolupráci s podnikateli, vědci, akademiky a zástupci veřejné správy na podporu české vědy a výzkumu. Inovační strategie, jejímž cílem je dostat ČR mezi nejinovativnější země Evropy, obsahuje devět pilířů.

Týkají se financování výzkumu, rozvoje nové metodiky hodnocení vědy, start-upů a spin-off firem, chytré infrastruktury, změny podpory patentové politiky, digitalizace, změněné podoby daňových odpočtů na výzkum a vývoj nebo propagace země v zahraničí.

Rada podle místopředsedy RVVI Pavla Barana dále usiluje o zmenšení administrativní zátěže, což je jeden z největších problémů vědy. Chce identifikovat základní byrokratické problémy a poté připravit návrhy na změny legislativy. "Jde zejména o přípravu nového zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a o vyvážení účelové institucionální podpory, která s sebou většinou nese více byrokratické zátěže," řekl Baran.

RVVI chce dále urychlit připravovanou metodiku hodnocení výzkumu pro vysoké školy. Původně jej měla vláda schválit do konce září 2019, nyní chce RVVI mít metodiku schválenou před letními prázdninami. Připravovaná Metodika 2017+ umožní vysokým školám, aby si samy zorganizovaly hodnocení výzkumných projektů s povinnou účastí zahraničních odborníků.

Rada pro výzkum, vývoj a inovace je poradním orgánem vlády. Připravuje zejména národní politiku výzkumu a vývoje a inovací a kontroluje její uskutečňování.

Související

Více souvisejících

Karel Havlíček start-up Rada pro výzkum vývoj a inovace firmy Ekonomika

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 4 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy