Důvěra v českou ekonomiku? Podnikatelé a spotřebitelé to vidí rozdílně

Důvěra v českou ekonomiku v červenci klesla na 95,1 bodu z červnových 95,2 bodu. Zůstává tak nejnižší od října 2015. Zatímco důvěra spotřebitelů proti červnu vzrostla, u podnikatelů naopak lehce ochabla. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému červenci je souhrnný index důvěry o 3,6 bodu nižší.

Indikátor důvěry podnikatelů se letos v červenci meziměsíčně snížil o 0,3 bodu na 92,8. Vyšší byl pouze v obchodě, naproti tomu ve vybraných odvětvích služeb a ve stavebnictví klesl.

"I když celková nálada se ani v posledním měsíci takřka nezměnila, je vidět, jak různě vnímají ekonomickou situaci podnikatelé a spotřebitelé. Ti první jsou nejpesimističtější za posledních pět let, ti druzí zase stejně dobře naladěni jako na začátku roku," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

V průmyslu se důvěra v ekonomiku meziměsíčně nezměnila a zůstala na 90,3 bodu. Hodnocení současné celkové poptávky bylo stejné úrovni jako v červnu, hodnocení zahraniční poptávky se snížilo.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že důvěra v samotném průmyslu se v posledních měsících dostala na nejnižší hodnotu od září 2013, což je důsledek zpomalování růstu automobilového průmyslu, obchodních válek a nejistoty spojené s brexitem. "Nejistota ohledně budoucího vývoje světové ekonomiky je nadále vysoká a je jen otázkou času, kdy se začnou slabší indikátory důvěry více promítat v reálných číslech z titulu nižší spotřeby domácností či investic firem," uvedl.

Ve stavebnictví se důvěra snížila o 2,6 na 104,8 bodu. "Téměř polovina dotazovaných podnikatelů ve stavebnictví vnímá uprostřed stavební sezony jako klíčovou bariéru růstu produkce nedostatek zaměstnanců," sdělil vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb, včetně bankovního sektoru, se meziměsíčně mírně snížila na 93,7 bodu. Hodnocení současné celkové poptávky se u podniků ve službách mírně snížilo, ale očekávání pro příští tři měsíce zůstala neměnná.

Naopak meziměsíčně vyšší důvěru zaznamenali statistici u obchodníků. "V meziročním srovnání je ale důvěra v obchodu nižší," upozornil ČSÚ.

Mezi spotřebiteli se důvěra v hospodářství v červenci meziměsíčně zvýšila o 1,3 na 106,4 bodu. Obavy lidí ze zhoršení celkové ekonomické situace v příštích 12 měsících jsou nižší než v červnu. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se téměř nezměnily, podobně jako z růstu nezaměstnanosti a zdražování.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika podnikatelé Český statistický úřad

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

před 1 hodinou

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy