Jak přilákat investory: Česko změní strategii, ministerstvo už předložilo návrh

Investiční pobídky by se měly už brzy změnit. Získat by je nově měla technologická centra a centra strategických služeb z celého Česka kromě Prahy. Na vybudování výrobního podniku či rozšíření výroby a nové pozice v ní by investoři mohli dostat podporu od státu tehdy, pokud by podíl nezaměstnaných v ČR překročil 7,5 procenta.

Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, který připravilo ministerstvo práce a který na svém webu zveřejnil kabinet.

Navrhovaný předpis upravuje pravidla a výši státní podpory investorům. Doplňuje novely o investičních pobídkách a zaměstnanosti, které po nedávném schválení ve Sněmovně a Senátu čekají na podpis prezidenta. Ministerstvo práce v podkladech pro vládu uvedlo, že nynější pobídky už splnily svou roli, zajistily vyšší zaměstnanost a teď by se měly soustředit na projekty s přidanou hodnotou. Česko má nejnižší míru nezaměstnanost v EU, podle Eurostatu dosahovala v červnu 1,9 procenta.

Nyní pobídky plynou do zpracovatelského průmyslu, technologických center a center strategických služeb. Investoři mohou získat slevu na dani z příjmu právnických osob na deset let, až 300.000 korun na vytvořené pracovní místo, až polovinu nákladů na rekvalifikaci a školení a až deset procent nákladů na pořízení strojů, staveb či pozemků. Nejvyšší podpora putuje do zvýhodněných průmyslových zón, nižší do míst s nezaměstnaností aspoň o polovinu či o čtvrtinu vyšší než celorepublikový průměr.

Nově by na zřízení pracovního místa technologická, výzkumná, inovační, datová, softwarová či call centra mohla získat 200.000 korun. Podmínkou je mimo jiné vytvoření určitého počtu pozic. Na vznik nového postu ve výrobě by investoři ze zvýhodněných průmyslových zón dostali 300.000 korun při podílu nezaměstnaných přes 7,5 procenta. Suma 200.000 korun na post ve výrobě by mohla putovat do oblastí s podílem nezaměstnaných ještě o polovinu vyšším, tedy nejméně 11,25 procenta. Částkou 100.000 korun by stát podpořil nové výrobní místo v regionu s podílem nezaměstnaných o čtvrtinu vyšším než celorepublikový podíl, tedy zhruba nad 9,4 procenta.

Na školení a rekvalifikace by technologická centra a centra strategických služeb mimo Prahu mohla získat čtvrtinu nákladů. Investoři ve výrobě by část nákladů dostali při překročení stanoveného podílu nezaměstnaných.

Podle ministerstva práce by se výdaje rozpočtu na investiční pobídky mohly po omezení okruhu příjemců z výroby snížit, a to i přes očekávaný růst počtu podpořených center. "Tato změna nebude zvyšovat náklady státního rozpočtu, protože se bude jednat o zvýšení jedné formy podpory oproti daňové formě podpory, spíše dojde k přesunu čerpání podpory," uvedli autoři návrhu. Náklady na pobídky vyčíslili na 3,15 miliardy korun ročně. Suma, která by díky novým místům v technologických centrech měla do rozpočtu přitéct, by měla být podle ministerstva vyšší.

Někteří senátoři při projednávání novel kritizovali to, že podmínky a výši pobídek neupravuje zákon, ale jen vláda ve svém nařízení. Může tak prý nastavit pravidla pro konkrétní společnosti. Podle jiných zákonodárců může kabinet naopak rychleji reagovat na změnu na trhu práce a podmínky podle potřeb změnit.

Podle údajů CzechInvestu získalo od roku 1998 ke konci letošního června podporu 1229 projektů. Nejvíc jich bylo v Ústeckém kraji, a to 192. Se 160 projekty následoval kraj Moravskoslezský. Celkem podpořené domácí a zahraniční firmy investovaly přes 919 miliard korun a vzniklo 195.202 míst.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí investice investoři Senát ČR czechinvest Ekonomika

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

včera

Turecko podpořilo Rutteho do pozice šéfa NATO. Chybí mu podpora tří zemí

Turecko potvrdilo, že podpoří do čela Severoatlantické aliance dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho. Podle agentury Reuters to oznámil vysoce postavený turecký činitel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy