Česko a divoký brexit? Dopady na ekonomiku budou zdrcující, ukazuje nová studie

Případný odchod Británie bez dohody (tzv. tvrdý brexit) by v České republice nejvíce postihl vedle automobilového průmyslu i strojírenství, konkrétně dovoz a vývoz reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů. Výrazně by byl zasažený také obchod s elektronikou.

V případě brexitu bez dohody by se totiž na dovoz zboží na straně EU i Británie začala aplikovat standardní dovozní cla a zvýšila by se administrativa spojená se zajišťováním celního odbavení a skládání celních záruk. Uvedené obory přitom tvoří největší objem obchodní výměny mezi Českem a Británií. Vyplývá to ze studie PwC, o které dnes firma informovala v tiskové zprávě.

Britský premiér Boris Johnson chce zemi vyvést z EU letos k 31. říjnu. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s žádostí o změnu vyjednané smlouvy o odchodu. EU úpravy dohody odmítá. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR by české firmy kvůli brexitu bez dohody mohly přijít asi o 30 miliard korun. Další desítky miliard by ekonomika ČR ztratila kvůli nižším firemním investicím.

"Automobily tvoří největší objem dovozů i vývozů ve vztahu ke Spojenému království. Průměrná výše cla u osobních aut je deset procent. U většiny autodílů se clo pohybuje mezi třemi a 4,5 procenta. Druhým nejsilnějším odvětvím je strojírenství, konkrétně dovozci a vývozci reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů s nejčastějším clem ve výši zhruba 5,5 procenta. Třetí nejobjemnější oblast je elektronika, u které se nejčastější sazba cla pohybuje okolo šesti procent," uvedl konzultanta PwC Česká republika v oblasti daní Aleš Reha.

Významným dopadem podle něj budou i velká zdržení na hranicích, která mohou ovlivnit plynulost výroby v několika týdnech či měsících po brexitu. "Zákazníci tedy mohou očekávat zpožďování dodávek," dodal.

Brexit by přitom podle studie mohl v Evropě způsobit podobné dopady, jakými aktuálně prochází americko-čínský obchod. Podle PwC dovoz zboží z Číny na americký trh poklesl ve srovnání s předchozím rokem přibližně o 15 procent. Studie zároveň uvádí, že pokles dovozu z Číny na druhé straně vytvořil příležitost pro jiné, když obchod s Bangladéšem, Indonésií, Malajsií, Jižní Koreou, Taiwanem, Thajskem a Vietnamem vzrostl o vice než 16 procent. "PwC upozorňuje, že podobné problémy čekají v případě tvrdého brexitu i Spojené království a české firmy, které na britském trhu obchodují," uvedla společnost.

Podle ekonoma společnosti PwC Mika Jakemana je obchodní válka mezi USA a Čínou důkazem nedokonalosti cel jakožto nástroje pro řešení obchodní nerovnováhy. "Pokud chcete řešit obchodní nerovnováhu, jsou dvoustranné tarify nedokonalým nástrojem. Nahrazením dovozu z jedné země jen vytváříte problém jinde. V důsledku americko-čínské celní války se dokonce Vietnam stal ve vztahu k USA konkurenceschopnějším než Čína," uvedl.

Podle studie je navíc alarmující, že k ochlazení ekonomiky dochází najednou nejen na čínském, ale i evropském a americkém trhu. "V roce 2018 jsme byli svědky nejrychlejšího a nejvíce synchronního růstu od poslední globální finanční krize. Podobně jednotné je ale i zpomalování růstu. Spojené státy zatím těží z loňského jednorázového snížení daní. Čínská vláda ale postupně ochlazuje své hospodářství a zpomalily i ekonomické výsledky eurozóny," uvedl Jakeman.

Související

Více souvisejících

Brexit Ekonomika Česká republika automobilový průmysl svaz průmyslu a dopravy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech

Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy