Případný odchod Británie bez dohody (tzv. tvrdý brexit) by v České republice nejvíce postihl vedle automobilového průmyslu i strojírenství, konkrétně dovoz a vývoz reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů. Výrazně by byl zasažený také obchod s elektronikou.
V případě brexitu bez dohody by se totiž na dovoz zboží na straně EU i Británie začala aplikovat standardní dovozní cla a zvýšila by se administrativa spojená se zajišťováním celního odbavení a skládání celních záruk. Uvedené obory přitom tvoří největší objem obchodní výměny mezi Českem a Británií. Vyplývá to ze studie PwC, o které dnes firma informovala v tiskové zprávě.
Britský premiér Boris Johnson chce zemi vyvést z EU letos k 31. říjnu. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s žádostí o změnu vyjednané smlouvy o odchodu. EU úpravy dohody odmítá. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR by české firmy kvůli brexitu bez dohody mohly přijít asi o 30 miliard korun. Další desítky miliard by ekonomika ČR ztratila kvůli nižším firemním investicím.
"Automobily tvoří největší objem dovozů i vývozů ve vztahu ke Spojenému království. Průměrná výše cla u osobních aut je deset procent. U většiny autodílů se clo pohybuje mezi třemi a 4,5 procenta. Druhým nejsilnějším odvětvím je strojírenství, konkrétně dovozci a vývozci reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů s nejčastějším clem ve výši zhruba 5,5 procenta. Třetí nejobjemnější oblast je elektronika, u které se nejčastější sazba cla pohybuje okolo šesti procent," uvedl konzultanta PwC Česká republika v oblasti daní Aleš Reha.
Významným dopadem podle něj budou i velká zdržení na hranicích, která mohou ovlivnit plynulost výroby v několika týdnech či měsících po brexitu. "Zákazníci tedy mohou očekávat zpožďování dodávek," dodal.
Brexit by přitom podle studie mohl v Evropě způsobit podobné dopady, jakými aktuálně prochází americko-čínský obchod. Podle PwC dovoz zboží z Číny na americký trh poklesl ve srovnání s předchozím rokem přibližně o 15 procent. Studie zároveň uvádí, že pokles dovozu z Číny na druhé straně vytvořil příležitost pro jiné, když obchod s Bangladéšem, Indonésií, Malajsií, Jižní Koreou, Taiwanem, Thajskem a Vietnamem vzrostl o vice než 16 procent. "PwC upozorňuje, že podobné problémy čekají v případě tvrdého brexitu i Spojené království a české firmy, které na britském trhu obchodují," uvedla společnost.
Podle ekonoma společnosti PwC Mika Jakemana je obchodní válka mezi USA a Čínou důkazem nedokonalosti cel jakožto nástroje pro řešení obchodní nerovnováhy. "Pokud chcete řešit obchodní nerovnováhu, jsou dvoustranné tarify nedokonalým nástrojem. Nahrazením dovozu z jedné země jen vytváříte problém jinde. V důsledku americko-čínské celní války se dokonce Vietnam stal ve vztahu k USA konkurenceschopnějším než Čína," uvedl.
Podle studie je navíc alarmující, že k ochlazení ekonomiky dochází najednou nejen na čínském, ale i evropském a americkém trhu. "V roce 2018 jsme byli svědky nejrychlejšího a nejvíce synchronního růstu od poslední globální finanční krize. Podobně jednotné je ale i zpomalování růstu. Spojené státy zatím těží z loňského jednorázového snížení daní. Čínská vláda ale postupně ochlazuje své hospodářství a zpomalily i ekonomické výsledky eurozóny," uvedl Jakeman.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Ekonomika , Česká republika , automobilový průmysl , svaz průmyslu a dopravy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“.
Zdroj: Libor Novák