S kým by Westinghouse spolupracoval při dostavbě Temelína?

Praha - Dohodu o porozumění s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT) uzavřela americká společnost Westinghouse ucházející se o zakázku staletí, dostavbu bloků 3 a 4 temelínské elektrárny. Přednostmi nabízeného projektu jsou podle čtvrtečního vyjádření společnosti bezpečnost a moderní technologie.

Dohoda pokrývá spolupráci s několika fakultami univerzity (stavební, strojní, elektrotechnickou, jadernou a fyzikálně inženýrskou a s fakultou informačních technologií) v oborech, které se úzce týkají dostavby jaderné elektrárny v Temelíně a technologie AP1000 nabízené americkou Westinghouse.

Součástí dohody je i ujednání, že na půdě ČVUT proběhne série přednášek a seminářů o technologii reaktoru AP1000, na kterých se budou podílet přední odborníci na jaderné technologie a jejich licencování ze společnosti Westinghouse a z jejích partnerských společností. Navíc dohoda dává studentům ČVUT šanci zúčastnit se mezinárodně uznávané letní stáže v centrále Westinghouse v americké Pensylvánii. Společnost Westinghouse a její partneři rovněž využijí odbornosti ČVUT v několika specializovaných oblastech projektu dostavby Temelína, například v oblasti kalkulací, statických výpočtů a testování materiálů.

"Česká republika má dlouhou tradici ve využívání jaderné energie a jaderného know-how a tato dohoda spojuje firmu Westinghouse a její partnery s jednou z nejlepších českých institucí v oblasti vyššího technického vzdělávání," řekl viceprezident pro obchodní rozvoj Westinghouse Sandy Rupprecht.

Dohodu o porozumění zároveň podepsali také členové společností Toshiba Corporation a Metrostavu, kteří se v případě úspěchu americké Westinghouse budou podílet na dostavbě jaderné elektrárny. "Jako přední dodavatel systémů na výrobu energie se těšíme na plodnou výměnu informací s ČVUT," uvedl Kiyoshi Okamura, viceprezident Toshiba Corporation.

Rektor ČVUT Václav Havlíček se nechal slyšet, že je velice rád, že ČVUT, jakožto jedna z nejstarších technických univerzit na světě a přední technická univerzita v ČR, byla přizvána konsorciem Westinghouse, Toshiba a Metrostav, aby se stala konzultantem při výstavbě jaderné elektrárny. "Věřím, že naše spolupráce povede ke zvýšení kvality a bezpečnosti českých jaderných elektráren. Jsem také přesvědčen, že pozvedne kvalitu výzkumných a vzdělávacích aktivit na univerzitě," doplnil.

Energetická skupina ČEZ vyhlásila veřejnou zakázku na dostavbu Temelína 3. srpna. 2009. Do jara 2010 se poté kvalifikovali tři zájemci, s nimiž se následně do října 2011 konala jednání týkající se veškerých aspektů dotčené veřejné zakázky. Zájem projevily americká společnost Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dne 5. října však ČEZ ze soutěže vyřadil Arevu a nyní se rozhoduje pouze mezi ruskou a americkou nabídkou. Přesto se francouzský uchazeč proti vyřazení odvolal a do hry by ho tak ještě mohl vrátit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který nad celým procesem dohlíží. Samotný podpis smlouvy na nejdražší zakázku v historii ČR (více než 200 miliard korun) je naplánován na konec roku 2013. Uchazeči zároveň slibují přes 70procentní účast tuzemských firem.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 
Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Temelín Westinghouse

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

před 8 hodinami

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy