Limonádě v petkách odzvonilo. Frčí už něco úplně jiného

Praha - Zatímco prodej lahvových nealkoholických nápojů v Česku v posledních letech klesá, na oblibě získávají točené limonády, nealkoholická piva i nejrůznější sirupy. Specifickým hitem jsou pak domácí přístroje na výrobu limonád.

Ač lidé v současné ekonomické situaci méně utrácejí, a to i za nealkoholické nápoje, existují segmenty trhu, kterým se daří. Češi si totiž v poslední době výrazně oblíbili stáčené nealkoholické nápoje v restauracích a začali si také pořizovat vlastní přístroje na výrobu limonád do svých domovů. A restauratérům tento trend vlastně ani nevadí. Točené limonády jim totiž přinášejí méně problémů, a to především v podobě snazší manipulace s obaly.

Nový trend navíc v současnosti ještě více posílí fakt, že ministerstvo zdravotnictví předkládá nový zákon, který nařizuje restauracím podávat alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický. Při současné poptávce tak však už většina obchodníků stejně činí.

Průkopníkem točených nealkoholických nápojů v restauracích je přitom v Česku jednoznačně kofola. V poslední době však naskakují do tohoto segmentu další společnosti a přidávají se i pivovary.

Točené limonády v restauracích a domácí sodovkovače přitom nejsou nic nového. Nyní je však možností, jak si připravit nealkoholický nápoj jinak než z plastové či skleněné lahve, čím dál tím více. K tomu přispívá i stoupající kvalita a šíře nabídky zařízení, ať už výčepních, nebo výrobníků sodové vody a limonád.

A s vyšší poptávkou nabízí současný trh i řadu technologických novinek. Dostupné pro domácnosti i restaurace tak jsou už například přístroje typu post-mix s dotykovým ovládáním, elektronickými výdejníky, možností nastavení dávkování sirupu a použití ekologických chladiv či uhlíkovými filtry, které zaručují, že kvalita vstupní pitné vody z vodovodu nekolísá.

Související

Více souvisejících

nápoje Restaurace potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

před 3 hodinami

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 17 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy