Děsivá pravda: Právník odhalil triky ve smlouvách, které ničí české rodiny

Praha - Spousta rodin si jednou za čas na něco půjčí. Smlouva s poskytovatelem úvěru je ale pro lidi bez právnického vzdělání často nesrozumitelná a mnohdy se tak půjčka může zvrhnout v nečekanou rodinnou tragédii. Přečtěte si návod renomovaného právníka, jak se ve smlouvách rychle zorientovat.

Každý, kdo si někdy vzal půjčku, to dobře zná. V mnohastránkových podmínkách smlouvy je často složité se vyznat, což ještě umocňuje složitý právnický jazyk. Mnohdy tak člověk smlouvu podepíše, aniž by skutečně znal všechny důležité informace, které vyjdou najevo až je příliš pozdě. Advokát Pavel Říčka však prozradil, na co se zaměřit, abyste vše potřebné znali už před podpisem. Triky jsme rozdělili do 10 oblastí, které by měly být ve smlouvách pod obdobnými názvy obsaženy.

1. Kdo úvěr poskytuje

Již podle toho, kdo je poskytovatelem úvěru, je možné na prvopočátku vyhodnotit míru rizika. Známé a etablované společnosti jako banky nebo spořitelny jsou totiž obvykle pod větším tlakem na férové podmínky. "Lze u nich očekávat méně záludností než od neznámých anonymních subjektů. Toto sice neplatí absolutně, ale pokud mi půjčku poskytuje fyzická osoba, člověk, kterého neznám či jsem se s ním seznámil přes inzerát v novinách, je míra nevýhodnosti vyšší, než když vám úvěr poskytuje velká společnost s tisíci zaměstnanci, stovkami poboček," vysvětluje Říčka. A to platí i v případě, kdy je doporučen finanční poradce od známého. Často totiž představí nabídku jedné konkrétní banky, u které má největší bonusy.

2. Částka úvěru a poplatek za poskytnutí

Vždy je třeba si pečlivě ověřit, jak vysoká částka mi bude půjčena a jaký je poplatek za poskytnutí. "Mnohdy je trikem nepoctivých poskytovatelů to, že vám sice poskytnou částku 15 000,- Kč, ale vyplatí Vám například jen 5.000,- Kč s tím, že 10.000,- Kč je poplatek za poskytnutí úvěru," odhaluje praktiky Říčka. Tento případ se většinou týká soukromých poskytovatelů.

3. Účelovost úvěru a podmínky poskytnutí částky

Dejte si velký pozor, zda nevědomky nepodepisujete smlouvu k účelovému úvěru na pořízení konkrétního zboží či služby. Peníze pak totiž nemusí jít vám, ale prodejci. Jindy to může být úvěr, čerpaný pouze na konkrétní účely jako třeba koupi elektroniky nebo zaplacení opravy bytu. "Účelový úvěr, který užijete v rozporu s účelem, může zakládat až trestnost tohoto jednání," varuje advokát.

4. Počet splátek a celková zaplacená suma

Při uzavírání smlouvy je třeba se ujistit, jaká částka nám bude poskytnuta a kolik a v jakých splátkách uhradíme. Důležitá je zejména vědět datum první splátky. "Mnohdy se může stát, že první splátka je splatná ihned při poskytnutí, tj. opět Vám poskytující půjčí v konečném důsledku méně, než si myslíte.

Je třeba si i ověřit, zda placené splátky se nejdříve započítávají na splácení úroku, samotné dlužné částky, či na sankce, protože jinak se vám může stát, že po roce splácení budete dlužit více, než na začátku," popisuje Říčka.

5. Výše úvěru a podmínky jeho úpravy, RPSN

Výše úroku a RPSN (roční procentuální sazba nákladů) jsou klíčové pro ohodnocení nákladů, které jsou s poskytnutím úvěru spojené. Lepší vypovídací hodnotu má však celková částka, kterou za úvěr zaplatíte. "Důvodem je to, že mnohdy jsou výhodné úroky podmíněny například časovou platností – tj. první 2 měsíce platíte jen 1% měsíčně, tedy 12% ročně (p. a.), zatímco od třetího měsíce jsou úroky například 3% měsíčně, tedy 36% p. a.

6. Sankce v případě nesplacení splátek či porušení smlouvy

Sankce jsou jedním z nejhlavnějších ustanovení, na které je opravdu vždy třeba se zaměřit. Mnohdy jsou totiž smlouvy uzavírány právě s úmyslem, že je nesplníte, čímž vám hned od počátku budou naskakovat smluvní pokuty, které celý dluh velmi prodraží!

7. Rozhodčí smlouvy

Vždy je třeba velmi zpozornět, pokud podmínkou uzavření spotřebitelského úvěru je i podpis spotřebitelské smlouvy. Pokud ano, je velmi důležité vědět, kdo bude případný spor rozhodovat.

"Osoba, která se nachází na druhém konci republiky atd., může znamenat, že si velmi ztížíte postavení v případném sporu s poskytovatelem úvěru," varuje Říčka.

8. Náklady spojené s vedením specuálního účtu, notářské poplatky, požadavky na zajištění

Náklady spojené s například uznáním dluhu s přímou vykonatelností, vedení speciálního účtu či požadavky na zajištění či pojištění úvěru mohou jeho poskytnutí výrazně prodražit. Je vhodné vědět, zda takovéto požadavky jsou ve smlouvě obsaženy.

9. Předčasné splacení, ukončení smlouvy, odstoupení od smlouvy a postup při skončení smlouvy

Smlouva musí obsahovat popis toho, jak má spotřebitel postupovat v případě předčasného splacení nebo odstoupení od smlouvy. "Pokud nejsou tyto povinné náležitosti obsaženy ve smlouvě, je třeba zpozornět!," nabádá advokát.

10. Jiná ujednání

Pozor! Smlouva může obsahovat skrytá ujednání, kterou mohou změnit celá pravidla hry. Pokud se vám tak některé ustanovení smlouvy nezdá, nejlepší je nic neuzavírat a vyčkat. "Seriózní prodejce na vás může tlačit, ale nebude vás nutit k tomu, abyste to uzavřeli hned teď, jinak už nebude možnost. Naopak neseriózní poskytovatel vás bude nutit jednat ve chvatu, spěchu a při nemožnosti se s podmínkami seznámit," popisuje praktiky Říčka.

Související

Moře, ilustrační fotografie. Komentář

Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují

Letošní dovolenková sezóna téměř vrcholí a letní školní prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny. Aby bylo jasno, to není názor, to jsou holá fakta. Ale hledat fakta, proč si každý rok na dovolenou půjčuje v Česku skoro 600 tisíc lidí, je o něčem jiném. Zjistit důvody proč, je opravdu jako snaha nalézt pověstnou jehlu v kupce sena. Můžete namítnout, že co je vám do toho, jestli si někdo půjčuje na dovolenou nebo ne. Ať si každý dělá, co chce a co se mu líbí. Jenže, věc tak jednoduchá zase není.
Ilustrační fotografie.

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého léta. Situaci komplikují i splátky za Vánoce, říká Hůle

Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky rapidně rostoucím cenám za energie mnohým nezbude na úhradu dluhů v kontextu s takzvaným Milostivým létem, které končí tento pátek. Záhy se podle něj dostanou do velkých problémů i lidé, kteří vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na něž si před svátky půjčili. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

Více souvisejících

půjčky finance

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy