Starejte se o rodiče, říká zákon. Kde na to máme brát, zlobí se Češi!

Praha - Téměř všichni lidé chtějí finančně podporovat své rodiče v penzi, více než pětina z nich si to však nemůže dovolit. Přes 70 procent Čechů je informováno o výši penze svých rodičů a dvě třetiny z nich se shodují na tom, že tento příjem je pro rodiče zcela nedostačující.

Jen pětina seniorů nepotřebuje od své rodiny žádnou podporu. Z této jedné pětiny ale pouze 40 procent má dostatečný příjem z důchodu. Zbylých 60 procent má vedle penze ještě jiný zdroj příjmu nebo úspory, takže tito senioři jsou schopni své náklady v penzi pokrýt bez pomoci rodiny.

Nejčastěji by lidé svým rodičům mohli přispívat částkou mezi 1000 až 3000 Kč. Touto částkou by přispívala čtvrtina z těch, kteří si vůbec mohou nějaký příspěvek dovolit. Nejštědřejší jsou lidé v Jihočeském kraji, více než 5000 Kč by tam svým rodičům přispívalo 15 procent z nich. S velkou mezerou pak následuje kraj Moravskoslezský s šesti procenty a Praha s pěti procenty.

Více než pětina účastníků průzkumu připustila, že si nemohou dovolit své rodiče finančně podpořit vůbec, ačkoliv by chtěla. Nejmarkantnější to je ve Zlínském kraji, kde nemůže podpořit své rodiče z důvodu nedostatku vlastních financí téměř polovina dotazovaných. Následuje Ústecký kraj s 28 procenty a Olomoucký kraj s 27 procenty. Nejlépe jsou na tom Jihočeši, zde by nemohlo svým rodičům přispět pouze 11 procent dětí.

Rodiče mají vůči svým dětem vyživovací povinnost. A platí to i obráceně. Děti se musí o své rodiče i prarodiče starat, když oni sami se starat nemohou. Pro ty, kteří to nevědí sami od sebe, to říká zákon o rodině.

Pokud se děti na své staré rodiče vykašlou, ti mohou jejich podporu vymáhat soudně. Případů, kdy se rodiče na soud opravdu obrátí, je ovšem velmi málo. Ne snad proto, že by se snad všechny děti o nemohoucí rodiče vzorně starali, spíš proto, že rodiče se své děti žalovat stydí. Podle statistiky ministerstva spravedlnosti se jich na soudy každý rok obrátí jen pár desítek.

Pochopitelně to neznamená, že jakmile začnete vydělávat, musíte svým rodičům začít platit výživné. Povinnost starat se o ně nastává tehdy, když jsou rodiče nemohoucí, respektive nemají dostatek peněz na svou obživu. Tak to říká zákon o rodině v paragrafu 87. Rodiči, který pomoc opravdu potřebuje – starobní či invalidní důchod má velmi nízký, nestačí mu na zajištění základních osobních potřeb – musí jeho potomek zajistit slušnou výživu.

Ovšem nepředstavujte si, že pod pojmem slušná výživa je myšlena jen strava. Je sem zahrnuto i zabezpečení odpovídajícího bydlení, oblečení, zdravotní péče včetně zajištění sociálního a kulturního vyžití.

Na druhou stranu i potřeba rodičů má své meze. Děti nejsou povinny zajistit rodičům výživu a životní úroveň, která bude stejná jako ta jejich. Zároveň nelze mluvit o potřebě rodičů, pokud budou na dítěti vyžadovat, aby jim místo víkendu stráveného na chatě zaplatil zájezd k moři.

(Zdroj: penize.cz)

Související

Úřad práce

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok 107,8 milionu

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od loňského července, kdy se nová podpora zavedla, přijaly zhruba 10.600 žádostí o alimenty od státu. Celkem poskytly 59.700 těchto dávek. ČTK a České televizi to řekla náměstkyně ministerstva práce pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

Více souvisejících

výživné důchodci, senioři děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy