Hledáte letní přivýdělek? Máme tipy a triky jak na to

Praha - Pořídit si nový mobil, lepší notebook, strávit týden v zahraničí, nakoupit si nové oblečení. Tužby mnohých mladých lidí, které si mohou splnit, pokud si najdou brigádu. Období letních prázdnin je k tomu jako stvořené. Jak z brigády vytěžit co nejvíce, aby student ze svého dočasného příjmu získal maximum?

Alfou a omegou je věk studenta. Pracovat mohou mladí lidé až od 15 let. Ovšem pozor! Pracovní smlouva se může uzavřít s ukončením povinné školní docházky. To znamená, že i když má student patnácté narozeniny 17. května, tak do práce může nastoupit nejdřív 28. června (v případě letošního roku), kdy končí období vyučování. Toto omezení platí pro všechny typy pracovních smluv, které mohou studenti na své letní brigády uzavřít.

Pracovní smlouvu od začátku července ale nemůže uzavřít student, který sice má ukončenou povinnou školní docházku, ale patnáct let mu bude až v srpnu. Na brigádu může až po svých narozeninách.

Zvláštnosti zaměstnávání studentů

Zaměstnávání studentů má svá specifika. Zaměstnavatelé smějí zaměstnávat mladistvé z (mladší 18 let) pouze takovou prací, která je přiměřená jejich fyzickému a rozumovému rozvoji.

Neplnoletí studenti nesmí pracovat déle, než je osm hodin. Mladistvým zaměstnancům se nesmí nařídit přesčasy a práci v noci. Pokud má student několik úvazků, pracovní doba se mu sčítá a týdenní pracovní doba nesmí překročit 40 hodin.

Jaká smlouva je nejlepší

Student na letní brigádu může uzavřít tři typy smluv - dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, případně klasickou pracovní smlouvu. Zdanění příjmů závisí nejen na zvolené pracovní smlouvě, ale i na tom, zda student podepíše u zaměstnavatele tzv. prohlášení k dani (tzv. růžový papír).

Dohoda o provedení práce

Asi nejvhodnější formou zaměstnání studenta brigádníka je dohoda o provedení práce. Na ni lze odpracovat u jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce 300 hodin. Lze uzavřít několik dohod o provedení práce u různých zaměstnavatelů nezávisle na sobě a u každého z nich využít limit 300 hodin za kalendářní rok. U tohoto typu smlouvy neexistuje zkušební lhůta. Zaměstnání tedy může skončit kdykoliv ať už ze strany firmy, nebo studenta. U této dohody se neodvádí sociální a zdravotní pojištění pokud odměna nepřesáhne částku 10 tisíc korun za měsíc.

Odměny z více dohod u jednoho zaměstnavatele se samozřejmě sčítají (sociální a nemocenské pojištění), ovšem s výjimkou zdravotního pojištění. Zde platím limit 10 000 Kč na každou dohodu zvlášť.

Dohoda o pracovní činnosti

Další možností je uzavřít dohodu o pracovní činnosti. Je to jakási pracovní smlouva na zkrácený úvazek. Roční rozsah hodin není na rozdíl od dohody o provedení práce nijak omezený. Týdenní rozsah ale nesmí v průměru překračovat 20 hodin, a to maximálně za dobu 52 týdnů. Pokud chcete tento typ smlouvy vypovědět, nemusíte uvádět důvod a výpovědní doba činí 15 dní.

Kromě daně se odvádí pojistné na sociální pojištění a zdravotní pojištění. V tomto ohledu je pro studenta výhodnější dohoda o provedení práce, kde se sociální a zdravotní pojištění platí až od příjmu 10 001 korun za měsíc.

Od roku 2012 platí zdravotní, sociální a nemocenské pojištění zaměstnanec i zaměstnavatel z odměny od 2500 korun za měsíc. Pokud odměna činí maximálně 2499 Kč za měsíc, zaměstnanec ani zaměstnavatel pojištění neplatí.

Zdaňování příjmů studentů v rámci brigád je obdobné jako u ostatních zaměstnanců. V případě, kdy student NEPODEPÍŠE prohlášení k dani u zaměstnavatele, je jeho příjem do 5000 korun zdaňován srážkovou daní 15 procent. Nad 5000 korun je vypočtena zálohová daň ve výši 15 procent a nepřihlédne se k měsíční slevě na dani.

Pokud student prohlášení PODEPÍŠE, vypočítá se mu záloha na daň a uplatní se sleva na poplatníka i na studenta.

Související

Zaměstnání, ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku stagnuje. O tyto profese je největší zájem

Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na říjnových 2,6 procenta. Počet lidí bez práce od října stoupl o 771 na 197.289, což je zároveň nejnižší listopadová hodnota od roku 1996. Zaměstnavatelé nabízeli téměř 339.000 volných pracovních míst, proti říjnu se nabídka zhruba o tisícovku pozic rozšířila. Oznámil to dnes Úřad práce ČR.
Českým hradům a zámkům chybí průvodci

Romantika, či dřina? Na českých památkách chybí průvodci

Česká republika patří mezi země s největším počtem dochovaných a veřejnosti přístupných památek, ať už se jedná o hrady, zámky, ale též vily, měšťanské domy, doly, vesnické skanzeny či přírodní památky. Naprostá většina těchto památek nabízí svým návštěvníkům průvodcovské služby, bez nichž není možné daný objekt či místo navštívit. Přesto průvodců ubývá a na začátku tohoto roku citelně chybí.

Více souvisejících

brigády studenti práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy