Fischer odhalil skutečnost: Schodek 110 miliard? Ne, zadlužíme se víc

Praha - Schodek státního rozpočtu na rok 2014 by mohl dosáhnout až 112 miliard korun. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí v demisi Jan Fischer. Původně vláda počítala se schodkem 110 miliard korun.

"Nemusí to (110 miliard korun) být konečné číslo. Pro mě jediné konečné číslo, mantra, jsou tři procenta podílu deficitu na HDP, což nesmí být překročeno," řekl Fischer s tím, že taková hranice leží za 113 miliardami korun. "112 miliard se nám tam tedy těsně vejde," podotkl Fischer.

Vláda se podle Fischera domnívá, že vývoj ekonomiky by mohl být v příštím roce lepší než odhadovaný růst o 0,8 procenta. "Pracujeme s tempem 1,3 procenta," řekl. Na daňových výnosech to podle něj znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc.

Ministr dále uvedl, že v návrhu rozpočtu počítá s navýšením plateb pro státní pojištěnce ve výši 3,7 miliardy korun. "Tedy ne 5,7 miliardy, které požaduje ministr zdravotnictví Martin Holcát," dodal Ficher.

Návrh rovněž počítá s navýšením platů ve státní správě, včetně policistů. Zatím se zvažuje výše růstu jedno, 1,5 a dvě procenta, uvedl Fischer s tím, že on sám se kloní k nárůstu o 1,5 nebo dvě procenta. V oddíle ministerstva dopravy by podle něj mohlo jít 1,7 miliardy korun na operační program doprava.

Schodky státních rozpočtů bychom mohli podle důvodu jejich vzniku rozdělit na dva základní druhy. Prvním druhem jsou schodky záměrně plánované (strukturální), druhým schodky nahodilé (cyklické). Zatímco strukturální rozpočtové schodky vznikají politickým rozhodnutím, cyklické rozpočtové schodky mají na svědomí nepravidelné a těžko předvídatelné ekonomické výkyvy.

Politici před volbami naslibují ekonomické nereálno 

Obraznou rozbuškou strukturálních rozpočtových schodků bývají nereálné předvolební politické sliby typu "veškeré zdravotnictví a školství zdarma, vysoké státní důchody, zemědělské dotace, nízké daně pro střední vrstvu...", popřípadě mylná politická filosofie kombinovaná s nedostatečným pochopením ekonomických problémů a souvislostí (díky rozpočtovému schodku vytvoříme nová pracovní místa, zvýšená poptávka domácností se stane tahounem firemních investic, státní dluh se nesplácí...).

Politici, kteří před volbami voličům naslibují "ekonomické nereálno", to mají v čase vládnutí těžké, píše server euroekonom.cz. Ihned poté, co se ujmou role správců a strážců státní pokladny, zjistí, že na splnění veškerých politických slibů bude třeba zvýšit výdaje státního rozpočtu minimálně na dvojnásobek. Buďto tedy za pomoci dvojnásobných daní zvýší příjmy státní pokladny na dvojnásobek, čímž se dostanou do rozporu se svým předvolebním slibem o nízkých daních pro střední třídu (střední třída je ve všech ekonomikách největším plátcem daní) a nejpozději v příštích volbách zmizí z politické scény, nebo své představy o masivním utrácení nenápadně zredukují a splní pouze část ekonomicky nereálných slibů.

Ani výrazná redukce předvolebních plánů na vysoké výdaje jim však zpravidla příliš nepomůže. Příjmy z daní a poplatků na financování státních výdajů stále nestačí, na řadu proto přichází nejjednodušší řešení: financování výdajů na dluh za pomoci rozpočtového schodku.

Při pohledu na historický vývoj českých státních financí je na první pohled patrné, že většina našich státních schodků patří ke schodkům strukturálním - tedy schodkům vytvořených politickým rozhodnutím. Za čistě cyklické rozpočtové schodky lze označit pouze schodky vzniklé v období ekonomického ochlazení v letech 1997 až 1999. Schodky z let 2000 až 2002 jsou již kombinací cyklických a strukturálních schodků, hluboké rozpočtové schodky vzniklé po roce 2003 patří ke schodkům strukturálním, neboť vznikly v čase vysokého ekonomického růstu.

Související

Ministerstvo financí

Státní dluh poprvé překročil hranici tří bilionů korun

Český státní dluh se v pololetí zvýšil na 3,044 bilionu korun a poprvé tak překročil hranici tří bilionů. Od začátku roku dluh vzrostl o 149,6 miliardy korun. Míra zadlužení byla v pololetí 42,8 procenta hrubého domácího produktu, o 0,1 procentního bodu vyšší než na konci loňského roku. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh 280.574 korun.
Peníze, ilustrační foto

Úrok na českém dluhu klesá nejníže za dva roky, díky balíčku i zvládnuté energetické krizi

Růst cen českých vládních dluhopisů přináší příznivou situaci pro Fialovu vládu, jelikož se snižuje úrok, který musí stát platit. To znamená, že vláda si může půjčovat na mezinárodních trzích levněji a současně snižuje náklady na obsluhu státního dluhu. Tím zůstává více finančních prostředků k umoření existujícího dluhu a také k provedení dalších investičních nebo sociálních výdajů. Popsal pro EuroZprávy,cz ekonom Lukáš Kovanda.

Více souvisejících

státní dluh Jan Fischer Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy