Češi mají strach, z domů si dělají pevnosti. Co je letos hitem?

Praha - Prodej zabezpečovacích zařízení na internetu letos vzrostl meziročně o dvě třetiny, poptávka se zvýšila hlavně po bezpečnostních kamerách. K nárůstu zájmu Čechů o zabezpečovací systémy na začátku loňského roku vedla prezidentská amnestie, poté ale poptávka klesla a celkově byla nižší než letos. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci alarmů.

"Amnestie se projevila znatelným zvýšením počtu výjezdů zásahových vozidel našeho celorepublikového dohledového centra. Došlo bohužel k reálnému zvýšení počtu vloupání. Prodej alarmů nezaznamenal tak prudký výkyv, ale stále stoupá. Lze říci, že povědomí o prevenci roste pomaleji než aktivita pachatelů," uvedl majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek.

Jablotron dodává na český trh průměrně 2000 alarmů měsíčně, většinu produkce vyváží. Zhruba polovina zákazníků si alarm pořizuje včetně připojení na bezpečnostní službu, toto procento navíc dlouhodobě roste. 

Podle údajů srovnávače cen Heureka.cz krátce po amnestii vzrostl prodej alarmů několikanásobně, poté opět klesl. "I když bývá největší zájem o alarmy zpravidla na podzim, kdy se na zimu zabezpečují chaty nebo chalupy, sledujeme letos od začátku roku nárůst poptávky po zabezpečovadlech zhruba o dvě třetiny oproti loňskému roku," uvedl ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman.

Hitem jsou letos bezpečnostní kamery, jejich prodej se zvýšil téměř o pětinu. "Kamery jsou skutečně na velkém vzestupu. Díky stále rostoucímu pokrytí internetem se Češi zajímají o modely s podporou wi-fi, důležité je ale i kvalitní noční vidění," uvedl Milan Kučera z obchodního portálu Aukro.cz.

Zabezpečení domu má řadu slabých míst

Nelze se soustředit jen na vstupní dveře a opominout okna, garáž či vstup na pozemek. Zabezpečení je třeba řešit komplexně, nejlépe jako kombinaci mechanických zábranných systémů a zabezpečovacího systému elektronického, informuje server stavimedum.cz.

Elektronické zabezpečení totiž hlásí narušení objektu zpravidla až tehdy, když už se pachatel dostal do objektu, nebo bezprostředně před tím (rozbití okna chráněného tříštivým detektorem). Mechanické zabezpečení by mělo pachatele zadržet, respektive odradit ještě před samotným vstupem. Toto zabezpečení v současné době nejčastěji představují vstupní bezpečnostní dveře, méně se již setkáváme se železnými mřížemi, nejčastěji pak u suterénních místností.

Vybíráme vstupní dveře

Pří výběru vhodných vstupních bezpečnostních dveří jsme často motivováni podmínkami pojišťovny, u níž je nebo bude naše nemovitost pojištěna, přičemž v závislosti od hodnoty pojištěného majetku se zvyšují i podmínky pojišťovny na zabezpečení objektu proti vloupání. Právě proto by se pojišťovna měla stát místem vaší první konzultace před koupí dveří. Certifikované mechanické zabezpečovací systémy se podle stupně bezpečnosti řadí do bezpečnostních tříd, jež odpovídají platným normám. Je třeba si také uvědomit, že bezpečnostní dveře u rodinného domu – na rozdíl u bytu – musí mít exteriérovou povrchovou úpravu, jež nepodléhá povětrnostním vlivům.

Zabezpečení oken

V případě rodinného domu větší nebezpečí než vstupní dveře představují okna, terasové dveře i střešní okna, neboť právě přes okna se uskuteční největší počet vniknutí do domu. Na zabezpečení oken se v současnosti používají bezpečnostní fólie, jež mohou nahradit klasické mříže. Jejich nabídka je široká a při jejich výběru lze kombinovat několik požadavků současně: bezpečnost, ochranu proti slunečnímu záření a zamezení unikání tepla z objektu. Nezapomeňte na uzamykatelné kličky otvíracích a vyklápěcích oken, ty znemožňují přístup do domu i po rozbití skla. Zároveň slouží jako dětská pojistka.

Jaký rozsah zabezpečení si vybrat?

Záleží na tom, zda chcete hlídat dům jenom když jste pryč, nebo i když jste doma (především v noci), či zda se v době vaší nepřítomnosti budou ve střežených prostorách pohybovat domácí zvířata. A samozřejmě na tom, kolik peněz jste ochotni nebo schopni do zabezpečení investovat.

Nejjednodušší a nejlevnější je nástrahový systém, kdy detektory pohybu střeží centrální komunikační prostory v objektu a nejohroženější místnosti. Tento systém je však nedokonalý, měli byste alespoň v přízemí instalovat detektory pohybu do všech důležitých místností. V podkroví se může hlídat pohyb pouze v chodbě, nebo lze střežit všechny obytné místnosti.

Nástrahový systém vyhlašuje poplach až v okamžiku, kdy je již zloděj uvnitř domu. Pokud chcete být o krok napřed, zvolte zabezpečení, jež hlídá i rozbití skel v oknech a dveřích a otevření všech dveří a oken na obvodu domu. K vyhlášení poplachu pak dojde už při samotném pokusu. Tato forma je sice nejkomplexnější, ale samozřejmě i dražší.

Zabezpečení domu by mělo být nastaveno tak, abyste ho mohli zapnout i když jste doma, například v noci. Je také vhodné střežit garáž a zabezpečovací zařízení zapínat právě když s autem přijedete do garáže. Naopak když s ním odjedete, je asi zbytečné ji hlídat, pokud tam nemáte uložené nejrůznější cenné věci (drahé pneumatiky, sekačku na trávu, zahradní náčiní apod.).

Když jsou v domě zvířata

Poplach se zpravidla signalizuje vnitřní sirénou, která zloději znepříjemní pobyt v domě a způsobí jeho dezorientaci, a venkovní sirénou upozorňující okolí, že se u vás něco děje. Ideální je ještě propojit vaši bezpečnostní ústřednu prostřednictvím komunikátoru pro hlášení poplachů na pult centralizované ochrany. Posloužit k tomu může telefonní linka (tu ale může šikovný zloděj přestřihnout), lepší propojení je přes vysílačku nebo prostřednictvím GPS.

Pokud se v době, kdy je zabezpečovací zařízení zapnuto, pohybují v domě ve střeženém prostoru zvířata, je nutné použít speciální detektory, jež dokážou rozpoznat zvíře od člověka, a to až do hmotnosti 40 kg. Není třeba je instalovat všude, ale pouze tam, kam bude mít váš pes či kočka přístup. Do ostatních místností ale nesmíte zapomenout zavírat dveře!

Chcete-li do zabezpečovacího systému investovat více prostředků a ochránit váš rodinný dům v maximální možné míře, můžete se rozhodnout pro další nadstavbové prvky, jako jsou videotelefony a kamerové systémy. Kamery s označením CCTV (Closed Circuit Television) spolehlivě zaznamenávají vše, co se v okolí vašeho domu děje, a přenášejí obraz na zařízení, kde je možno jej sledovat a uchovávat. Problémem dnes už není ani přenos přes internet, takže si můžete v práci i na dovolené zkontrolovat, zda je u vás vše v pořádku.

Mezi nejspolehlivější zabezpečovací zařízení na našem trhu se řadí výrobky kanadských firem Digital Security Control (DSC) a Paradox, izraelských firem Risco Group, Visonic a Electronics Line a americké firmy Honeywell.

Související

Pachatel zadržen, ilustrační fotografie

Nová normalizace? Technologie zjistí, zda se neodchylujete od normálu

Ve filmu Minority Report byla představena vize světa, ve kterém policie ví o zločinech dřív než se stanou. Tato fantazie by se mohla brzy stát realitou. Technologické společnosti přicházejí se stále sofistikovanějšími nástroji na rozpoznávání tváří, poznávacích značek, zbraní či samotného chování, poukazuje server Defense News.

Více souvisejících

Bezpečnostní kamery e-shopy kriminalita

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy