Prostějov - Areálem zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově dnes ráno otřásl výbuch tuny dynamitu, který poslal k zemi šest výrobních hal. Prostějov tak přišel o dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Odstřel si vyžádal i krátké uzavření rychlostní komunikace R46.
"Dopadlo to jako v Americe," řekl ČTK střelmistr Zdeněk Šobíšek z Prahy. Přiznal, že před akcí byl nervózní. "Moc se mi ulevilo. Dělat životní odstřel, který ještě skoro dobře dopadl, nějaké třísky jsou vždycky, je jedinečné. Myslím si, že bude hodně dlouho trvat, než někdo udělá něco podobného," doplnil střelmistr. Šestnáctičlenná skupina chystala odstřel pod jeho vedením tři měsíce.
Kdyby se domy postavily do řady, byly by podle Šobíška 530 metrů dlouhé. "Bylo to náročné, jenom to uchodit při nabíjení. Jsme utahaní jako blbci. Obnášelo to spoustu set vrtů do silně armovaných (vyztužených) sloupů, které někdy nešly ani vrtat a musely se vypalovat. Nabití a odstřel už byla radost, nejhorší byla příprava," doplnil Šobíšek, který v oboru pracuje 33 let.
Střelmistři podle něj použili 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, dohromady 1193 kilogramů dynamitu. Budovy padly k zemi během chvilky. Kvůli odstřelu byly uzavřeny okolní ulice, na pořádek dohlíželi policisté a hasiči. "Lidi museli být dál. Bylo to potřeba, protože trosky lítaly opravdu na hranici bezpečnostního okruhu," řekl ČTK velitel dobrovolných hasičů z části města Vrahovice Miroslav Vantuch.
Hasiči se také proudy vody snažili zabránit, aby se velký mrak prachu nešířil na obydlené oblasti. Na místě zasahovalo šest jednotek s více než 40 hasiči. Odstřel sledovala řada lidí, kteří využívali vyvýšená místa v okolí, okna, balkony a střechy blízkých domů. Někteří netajili smíšené pocity. "Fabrika dávala práci tisícům lidí, byl to kus historie města," povzdechl si starší muž, který podle svých slov pracoval v bývalém Oděvním podniku léta.
Majitelem hlavního areálu zkrachovalého OP v Prostějově, ve kterém už dávno utichly šicí stroje, se začátkem roku stala společnost Astria Group, která se rozhodla výrobní budovy zbourat. Na části pozemků plánuje stavbu velké výstavní haly, část parcel zřejmě nabídne investorům.
Pět bývalých členů představenstva zkrachovalého podniku OP Prostějov bylo obviněno z předlužení, hrozí jim tři roky vězení. Toto obvinění není první v kauze zkrachovalé textilky.
Kvůli krachu podniku byl loni na jaře obviněn exmanažer této společnosti ze zpronevěry. Jednalo se o podezření, že si nechal za čtyři roky neoprávněně vyplatit na prémiích více než 26 milionů. Jméno žalobci neprozradili. Neoprávněné vyplácení odměn v této výši už řešila u majoritního vlastníka zkrachovalého podniku Františka Tuhého odpůrčí žaloba, kterou v lednu 2011 u brněnského krajského soudu podal tehdejší insolvenční správce OP Jaroslav Svoboda.
Konkurzu byl na majetek zadluženého OP prohlášen v květnu 2010. Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. Největším věřitelem je Česká spořitelna, které textilka dluží zhruba 675 milionů. Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí, uvedl server e15.cz.
Na účtech OP po prohlášení konkurzu díky prodeji majetku a dalším příjmům skončilo 1,111 miliardy. Po odečtení výdajů a nákladů na správu majetku zůstalo na konci roku 2013 věřitelům 351 milionů, ke kterým letos přibylo dalších 58 milionů korun z prodeje hlavního areálu OP v Prostějově.
Související
ÚS zamítl stížnost firmy Bourke Trust ve vleklé insolvenční kauze
Kauza exšéfa OP Prostějov nekončí, žalobce se odvolal proti zprošťujícímu verdiktu
OP Prostějov , odstřely staveb , Hasiči
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 54 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák