Důvěra v českou ekonomiku prudce spadla. Co se děje?

Praha - Celková důvěra v českou ekonomiku v červenci poprvé po roce klesla. Její souhrnný ukazatel se proti červnu snížil o 0,7 bodu na 7,6 bodu. Dále rostla důvěra spotřebitelů, klesla ale důvěra firem. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v obchodě a mírně také ve stavebnictví, kde ale ukazatel důvěry nadále zůstává hluboko v záporných hodnotách. V průmyslu a v oboru služeb se důvěra snížila. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Ve srovnání s loňským červencem ukazatele důvěry vzrostly u lidí i firem ze všech oborů.

"Vývoj nálady v ekonomice naznačuje její dobrou kondici, i když asi nelze znovu očekávat tak silný výsledek jako v úvodu roku. Bariérou pro další růst nálady i HDP zůstává poptávka, která se jen pozvolna dostává do kondice," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Zveřejněná čísla podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška pak naznačují, že se na průmysl nelze spoléhat jako na výrazného tahouna české ekonomiky. "Průmysl zřejmě bude nadále vykazovat meziroční růsty, které ovšem po sezonním očištění stěží přesáhnou pět procent. Takový stav je konzistentní s tím, co je vidět v eurozóně," uvedl.

V průmyslu se v červenci důvěra podnikatelů meziměsíčně snížila o 1,3 bodu. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové poptávky se snížilo, hodnocení zahraniční poptávky se téměř nezměnilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů nezměnily. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v červenci i z důvodu letních prázdnin mírně snížilo a dosáhlo 82,6 %; zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 7,4 měsíce, což je téměř stejně jako v předchozím čtvrtletí. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, i když ji oproti minulému čtvrtletí uvádí méně respondentů (43,9 %), informuje czso.cz.

Respondenti očekávají pro příští tři měsíce téměř neměnnost tempa výrobní činnosti a mírné snížení zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců se oproti červnu snížila. Celková důvěra v průmyslu je v meziročním srovnání vyšší.

Celková důvěra ve stavebnictví se v červenci meziměsíčně mírně zvýšila o 0,5 bodu, ale stále zůstává v hluboce záporných hodnotách. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů v červenci téměř nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky oproti červnu zůstalo stejné. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce pokles tempa stavební činnosti a téměř neměnnost zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se nezměnila. Celkově je důvěra ve stavebnictví v meziročním srovnání vyšší.

V červenci se důvěra v odvětví obchodu oproti červnu zvýšila o 1,6 bodu. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se meziměsíčně téměř nezměnilo. Zásoby se nezměnily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se zvýšila, pro období příštích šesti měsíců se nezměnila. Celkově je důvěra v obchodě oproti minulému roku vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se v červenci důvěra meziměsíčně snížila o 1,3 bodu. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se oproti červnu mírně snížilo. Hodnocení poptávky v červenci se mírně snížilo také, její očekávání pro příští tři měsíce se nezměnila. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se nezměnila, pro období příštích šesti měsíců se mírně zvýšila. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb vyšší.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika čsú ČSOB

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 42 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy