Praha - Kamery na pracovištích se začínají mohutně rozmáhat. A lidé se proti takovému "velkému bratrovi" pomalu ale jistě začínají bouřit. Odboráři hodlají rozmáznout jeden exemplární případ. Přečtěte si, kdy, kam a proč smí zaměstnavatel dát kamery. A jaká práva máte vy.
Kamery i jejich příslušenství je stále lacinější. Není divu, že mnoho zaměstnavatelů podléhá pocitu, že s kamerami jejich firma pošlape lépe, rychleji, levněji a efektivněji. Není to sice tak samozřejmé, nicméně kamer na pracovištích přibývá. Tiše a nepřetržitě dohlížejí na stroje, majetek, budovy, ale především lidi.
Ne vždy ovšem zaměstnavatelé postupují v souladu se zákonem a mnohdy lze připustit, že ho přímo porušují. Stejně jako oni ovšem zákon neznají ani zaměstnanci, takže netuší, jaká mají práva a co si už nemusí nechat líbit. A aby toho nebylo málo, výklad práva ohledně kamerových systémů na pracovišti je trochu volnější a leckdy se na něm neshodnou ani odborníci. Připouští totiž některé výjimky a práva zaměstnanců i zaměstnavatelů jdou částečně proti sobě.
Předně je nutné konstatovat, že zaměstnavatel má nárok na pracoviště umístit kamery. Ale není to tak jednoduché. Každý zaměstnavatel totiž podle zákoníku práce (§ 316/2) musí respektovat právo zaměstnanců na soukromí. A to i během jejich práce pro firmu. K instalaci kamer tedy musí mít závažný důvod.
Zákon doslova říká, že "zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování".
Stručně řečeno, zaměstnavatel musí instalaci i umístění kamer zaměstnancům nejen oznámit, ale také dostatečně zdůvodnit. Třeba tím, že kontroluje dodržování bezpečnosti práce v nějakém nebezpečném provozu nebo chce zabránit krádežím na pracovišti. Sledování efektivity práce ale takovým jednoznačným důvodem není.
To je dáno tím, že zákon zaměstnavateli v tomto případě nařizuje, aby zachovával "princip proporcionality" (tj. přiměřenosti). Nelze tak třeba kvůli krádeží m toaletního papíru prošpikovat celou firmu kamerami. A pokud už kamera slouží k odhalení krádeží, musí se zaměřovat na místa, kde k nim dochází a ne jinam a za jiným účelem.
Navíc - pokud jsou u vás na pracovišti kamery třeba zrovna kvůli krádežím, v žádném případě nesmí zaměstnavatel postihovat zaměstnance, kterého by na základě záběrů přistihl třeba u flákání. Tak by totiž zaměstnavatel zneužil kamerový systém k jinému účelu, než pro jaký byl určený.
Jiná a složitější situace nastává, pokud by zaměstnavatel chtěl záběry z kamer nahrávat a uchovávat. Tak už totiž pracuje s osobními údaji a vztahuje se na něj další zákon o ochraně osobních údajů. Zákon mu pak nařizuje, aby přesně vymezil, proč a k čemu kamery a záznam hodlá používat. Zaměstnanci musí být informováni, jak se bude se záznamy dál nakládat a kdy budou smazány. I v tomto případě platí zásada přiměřenosti. Kvůli ztracenému jogurtu ze společné ledničky, nelze špehovat celou firmu a ještě záznamy půl roku uchovávat.
Pokud se domníváte, že váš zaměstnavatel porušuje tato pravidla, máte možnost se bránit. Obraťte se na příslušný inspektorát práce ve vašem regionu a ten je povinen situaci prověřit. Rozhodně se také bude hodit, pokud zajistíte důkazy. Vaší nejlepší zbraní proti kamerám tak trochu paradoxně může být třeba mobilní telefon s fotoaparátem a fotka toho, kam a kdy kamera míří.
Související
ODS usiluje o zavedení možnosti výpovědi bez udání důvodu i přes odpor Jurečky
Výpověď bez důvodu, ale s výrazně vyšším odstupným. ODS chce změnit způsob propouštění zaměstnanců
zaměstnavatelé , Bezpečnostní kamery , zaměstnání
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák