Praha - Kamery na pracovištích se začínají mohutně rozmáhat. A lidé se proti takovému "velkému bratrovi" pomalu ale jistě začínají bouřit. Odboráři hodlají rozmáznout jeden exemplární případ. Přečtěte si, kdy, kam a proč smí zaměstnavatel dát kamery. A jaká práva máte vy.
Kamery i jejich příslušenství je stále lacinější. Není divu, že mnoho zaměstnavatelů podléhá pocitu, že s kamerami jejich firma pošlape lépe, rychleji, levněji a efektivněji. Není to sice tak samozřejmé, nicméně kamer na pracovištích přibývá. Tiše a nepřetržitě dohlížejí na stroje, majetek, budovy, ale především lidi.
Ne vždy ovšem zaměstnavatelé postupují v souladu se zákonem a mnohdy lze připustit, že ho přímo porušují. Stejně jako oni ovšem zákon neznají ani zaměstnanci, takže netuší, jaká mají práva a co si už nemusí nechat líbit. A aby toho nebylo málo, výklad práva ohledně kamerových systémů na pracovišti je trochu volnější a leckdy se na něm neshodnou ani odborníci. Připouští totiž některé výjimky a práva zaměstnanců i zaměstnavatelů jdou částečně proti sobě.
Předně je nutné konstatovat, že zaměstnavatel má nárok na pracoviště umístit kamery. Ale není to tak jednoduché. Každý zaměstnavatel totiž podle zákoníku práce (§ 316/2) musí respektovat právo zaměstnanců na soukromí. A to i během jejich práce pro firmu. K instalaci kamer tedy musí mít závažný důvod.
Zákon doslova říká, že "zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování".
Stručně řečeno, zaměstnavatel musí instalaci i umístění kamer zaměstnancům nejen oznámit, ale také dostatečně zdůvodnit. Třeba tím, že kontroluje dodržování bezpečnosti práce v nějakém nebezpečném provozu nebo chce zabránit krádežím na pracovišti. Sledování efektivity práce ale takovým jednoznačným důvodem není.
To je dáno tím, že zákon zaměstnavateli v tomto případě nařizuje, aby zachovával "princip proporcionality" (tj. přiměřenosti). Nelze tak třeba kvůli krádeží m toaletního papíru prošpikovat celou firmu kamerami. A pokud už kamera slouží k odhalení krádeží, musí se zaměřovat na místa, kde k nim dochází a ne jinam a za jiným účelem.
Navíc - pokud jsou u vás na pracovišti kamery třeba zrovna kvůli krádežím, v žádném případě nesmí zaměstnavatel postihovat zaměstnance, kterého by na základě záběrů přistihl třeba u flákání. Tak by totiž zaměstnavatel zneužil kamerový systém k jinému účelu, než pro jaký byl určený.
Jiná a složitější situace nastává, pokud by zaměstnavatel chtěl záběry z kamer nahrávat a uchovávat. Tak už totiž pracuje s osobními údaji a vztahuje se na něj další zákon o ochraně osobních údajů. Zákon mu pak nařizuje, aby přesně vymezil, proč a k čemu kamery a záznam hodlá používat. Zaměstnanci musí být informováni, jak se bude se záznamy dál nakládat a kdy budou smazány. I v tomto případě platí zásada přiměřenosti. Kvůli ztracenému jogurtu ze společné ledničky, nelze špehovat celou firmu a ještě záznamy půl roku uchovávat.
Pokud se domníváte, že váš zaměstnavatel porušuje tato pravidla, máte možnost se bránit. Obraťte se na příslušný inspektorát práce ve vašem regionu a ten je povinen situaci prověřit. Rozhodně se také bude hodit, pokud zajistíte důkazy. Vaší nejlepší zbraní proti kamerám tak trochu paradoxně může být třeba mobilní telefon s fotoaparátem a fotka toho, kam a kdy kamera míří.
Související
ODS usiluje o zavedení možnosti výpovědi bez udání důvodu i přes odpor Jurečky
Výpověď bez důvodu, ale s výrazně vyšším odstupným. ODS chce změnit způsob propouštění zaměstnanců
zaměstnavatelé , Bezpečnostní kamery , zaměstnání
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 1 hodinou
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 2 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 2 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 3 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 4 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 5 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 6 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 7 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě