Babišova vláda způsobila absurdní situaci? Kvůli minerálkám je poprask

Svaz minerálních vod kritizuje růst poplatku výrobcům balených vod za čerpání minerální vody. Rozhodnutí vlády podle organizace zvedne výrobní náklady. Svaz, který sdružuje výrobce balených minerálních vod v České republice, to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Podle skupiny Mattoni 1873 nevychází zvýšení poplatku z žádné logické úvahy.

Kabinet v pondělí rozhodl o tom, že se od července zdvojnásobí poplatek výrobcům balených vod za čerpání minerální vody ze šesti na 12 korun za metr krychlový.

Zvýšení poplatku podle svazu poškodí domácí výrobce i spotřebitele a ohrozí zdroje a jejich využití. Přínos pro stát přitom v měřítku státního rozpočtu bude jen kosmetický, míní organizace. "Jedná se už o druhé stoprocentní zvýšení poplatků za posledních pět let, což pochopitelně zvedne výrobní náklady. Už nyní je poplatek za odběr minerální vody devětkrát vyšší než poplatek za odběr ostatních druhů vod z podzemních zdrojů a de facto se tak znovu zvyšuje nepřímé zdanění zdravé potraviny," uvedl svaz.

"Členové Svazu minerálních vod si uvědomují, že hospodaří s výjimečným produktem, provádějí velké množství analýz a zabezpečují a ochraňují zdroje přírodních minerálních vod před vlivy vnějších zásahů v rámci ochranných pásem zdrojů. Zjednodušeně řečeno vykonávají pro Českou republiku ty činnosti, které umožní státu zajištění přírodního bohatství, jeho korektní využití i ochranu, jeho monitoring, a to z vlastních prostředků. Opětovné navýšení poplatku za odběr minerálních vod o dalších 100 procent může vážně ohrozit schopnosti zajišťovat tuto péči," dodala organizace.

Podle generálního ředitele Mattoni Alessandra Pasqualeho se stát dostává do absurdní situace, kdy ministerstvo zdravotnictví penalizuje zdravé potraviny. "Zvyšování nepřímého zdanění zdravé potraviny a současné snižování spotřební daně na čepované pivo přímo vybízí k dohadům o populistických snahách nalákat voliče a nesystémovým způsobem naplnit státní pokladnu," dodal ředitel.

Ministerstvo zdravotnictví původně navrhovalo zvýšení poplatku o tři koruny na devět. Resort považuje navýšení za přirozenou reakci na vývoj cen v posledních pěti letech, neboť poplatek se předtím zvýšil naposledy v roce 2014. Stát na něm vydělal v roce 2018 asi 18 milionů korun. Každý Čech spotřeboval v roce 2017 v průměru asi 55 litrů minerálních vod.

V roce 2018 byla podle materiálu zpracovaného ministerstvem zdravotnictví celková produkce balených přírodních vod 0,8 milionu metrů krychlových, tedy méně než třetina maximálního povoleného čerpání. Skutečné množství se u různých výrobců pohybuje od 30 do 50 procent tohoto maxima.

Změna se podle návrhu dotkne sedmi společností: Bohemia Healing Marienbad Waters, Hanácká Kyselka, Chodovar, Karlovarská Korunní, Karlovarské minerální vody, Ondrášovka a Poděbradka.

Výše shodného poplatku na Slovensku představuje zhruba 17 Kč, v Německu 8,40 Kč, v Polsku 7,60 Kč a v Itálii 27 - 81 Kč. V Itálii je poplatek na rozdíl od ostatních uvedených zemí vypočítáván ze skutečně odebraného množství, uvádí ministerstvo.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Voda Mattoni (Karlovarské minerální vody) Vláda ČR poplatky Česká republika Alessandro Pasquale

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy