Finanční svět prochází transformací. Společnost se mění na bezhotovostní

Tempo růstu bezhotovostních plateb, které pandemie ještě urychlila, v následujících letech nezpomalí. Počet bezhotovostních transakcí se do roku 2025 zvýší o více než 80 procent. V roce 2030 se uskuteční třikrát více bezhotovostních transakcí než nyní. Vyplývá to z aktuální studie společnosti PwC. Nyní se ve světě uskuteční více než bilion bezhotovostních transakcí ročně.

V roce 2025 už to bude téměř 1,9 bilionu transakcí a v roce 2030 více jak tři biliony plateb. "Finanční svět prochází obrovskou transformací a v jejím středu jsou právě bezhotovostní platby. Stále větší roli při digitalizaci plateb přitom hrají nebankovní instituce, smartphony a nové způsoby plateb, jako jsou QR kódy nebo speciální mobilní peněženky a aplikace. To vše může vést až ke vzniku zcela bezhotovostní společnosti," uvedl vedoucí partner pro technologické poradenství PwC ČR Petr Ložek.

Nejrychlejší tempo růstu se přitom dá čekat v Asii a Pacifiku. To je pro bezhotovostní platby a nové technologie největší světový trh již nyní a tempo růstu tam nadále bude nejrychlejší. Ze současných zhruba 500 miliard bezhotovostních transakcí ročně se asijský trh dostane přes bilion v roce 2025 a téměř dva biliony v roce 2030. Pro srovnání, v Evropě je aktuálně provedeno kolem 230 miliard bezhotovostních plateb ročně, v roce 2025 to bude 375 miliard a v roce 2030 522 miliard.

S prudkým nárůstem bezhotovostních plateb se logicky velkým tématem stává i kyberbezpečnost a ochrana klientských dat. Pro banky a další finanční i nefinanční instituce jsou právě bezhotovostní platby hlavním zdrojem dat o chování klientů. "Platby generují zhruba 90 procent klientských dat, informací o tom, co klienti kupují, kde a jak často," upozornil Ložek.

Největšími hráči na trhu zůstanou i nadále banky. Už ale nebudou tím odvětvím, kterému rostou příjmy z bezhotovostních operací nejrychleji. Příjmy bank z platebních transakcí dosáhly loni 342 miliard dolarů, v roce 2030 to bude 561 miliard, tedy o 60 procent více. Příjmy u alternativních platebních metod, jako jsou fintechy, mobilní operátoři nebo maloobchodní řetězce, vzrostou čtyřnásobně na 313 miliard. Naopak postupně bude klesat význam karetních asociací i provozovatelů terminálů.

Rozvoj bezhotovostních transakcí půjde i nadále ruku v ruce s rozšířením smartphonů do dalších koutů světa, které budou nabízet jednoduché a pohodlné platební metody. V roce 2025 by globální rozšíření chytrých telefonů mělo dosáhnout 80 procent světové populace.

V počtu transakcí na člověka vládnou rozvinuté regiony severní Ameriky a Evropy. V Evropě průměrně dojde ke zhruba 250 platbám ročně, v roce 2030 to bude skoro 600 plateb. Nejvýraznější růst i po přepočtu na obyvatele čeká Asii, která se dostane ze současné stovky na trojnásobek.

Zájem o bezhotovostní platby roste i v ČR. Obyvatelé ČR loni uskutečnili 1,5 miliardy bezhotovostních plateb navázaných na platební karty (karty samotné a platby chytrými mobily, hodinkami, nálepkami apod.) v objemu téměř jeden bilion korun. Meziročně to bylo zhruba o 15 procent více.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

finance platební karty

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy