Spotřebitelské ceny v říjnu potřetí v řadě zpomalily meziroční růst, tentokrát na 2,9 procenta ze zářijových 3,2 procenta. Promítly se do toho především pohyby cen energií. Lidé více platili za alkohol, tabákové výrobky nebo maso. Naopak opět klesly ceny za poštovní služby a telekomunikace.
Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
"Na vývoj mělo největší vliv zpomalení růstu cen v oddíle bydlení. Ceny elektřiny oproti loňskému říjnu zmírnily svůj růst na zhruba pět procent a ceny zemního plynu klesly o téměř čtyři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Nájemné ale zdražilo o dvě procenta, vodné o 1,7 procenta a stočné o 1,5 procenta.
Alkohol byl ve srovnání s loňským říjnem letos dražší o 3,5 procenta, tabákové výrobky o více než 14 procent. Za maso se platilo zhruba o pět procent více, uzeniny zdražily bezmála o šest procent, ještě o něco více vzrostly ceny zeleniny. Ve stravovacích službách Češi platili o 5,3 procenta více. Poštovní a telekomunikační služby naopak zlevnily zhruba o tři procenta.
Proti září se spotřebitelské ceny v říjnu zvýšily o 0,2 procenta. Zdražovaly hlavně potraviny a nealkoholické nápoje, nižší byly ceny za bydlení.
Statistici dnes zveřejnili také bilanci vývozních a dovozních cen za září. Ceny v exportu vzrostly meziročně o 0,9 procenta, především vlivem zdražení strojů a dopravních prostředků. Dovozní ceny, které proti loňskému září klesly o 1,3 procenta, byly ovlivněny setrvávajícími nízkými cenami ropy a ropných výrobků. Meziměsíčně se ceny vyváženého i dováženého zboží zvýšily o 1,9 procenta, přispělo k tomu oslabení koruny, uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.
Říjnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Ve velké shodě s očekáváním banky skončily všechny složky inflace, uvedl dnes ředitele sekce měnové ČNB Petr Král.
Růst cen potravin v souladu s odhady ČNB dále zpomalil. Podle Krále se také naplnilo do značné míry očekávání ohledně zmírnění růstu regulovaných cen. Mírně pod odhady ČNB byla jádrová inflace, která nezahrnuje sezonní vlivy. Ta v říjnu již nerostla. Meziroční pokles cen pohonných hmot byl mírně nižší než předpovídala prognóza ČNB. "Odhad primárních dopadů změn nepřímých daní se naplnil," uvedl Král.
Říjnový pokles inflace je tak podle něj v souladu s prognózou ČNB. "V průběhu příštího roku bude inflace dále klesat v návaznosti na odeznění vysokého nárůstu tržních cen z počátku letošního roku a posléze i vlivem zmírnění růstu celkových nákladů, ve kterém se projeví i obnovené posilování kurzu koruny," uvedl Král. Na přelomu let 2021 a 2022 by se inflace podle něj měla nacházet poblíž dvouprocentního inflačního cíle.
Analytici: Inflace zůstane pod třemi procenty po zbytek roku
"Pod třemi procenty se inflace pravděpodobně udrží i v závěrečných dvou měsících letošního roku. Výraznějšího zvolnění inflace ke dvěma procentům se však dočkáme až v příštím roce," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče celková inflace může mírně klesat i v dalších měsících. "Říjnová data by měla utvrdit bankovní radu v jejím názoru, že zvyšování úroků může být pozvolnější a že hlavně může začít později, než jak vykresluje čerstvá prognóza z dílny centrální banky, jež předpokládá první zvýšení úroků již na jaře 2021," uvedl.
Inflace bude mít tendenci dále klesat i podle analytika ČSOB Petra Dufka. Velkou neznámou je ale podle něj reakce obchodníků poté, co snad ještě před Vánocemi budou moci konečně otevřít své kamenné prodejny. "Zda půjdou cestou marží nebo naopak budou chtít před vánočním finále zákazníka nalákat za každou cenu lze jen spekulovat. Desinflační trend to však s ohledem na stav ekonomiky už nejspíš nezastaví," uvedl.
??| Inflace se po čtyřech měsících vrací do tolerančního pásma ČNBSpotřebitelské ceny vzrostly v říjnu o 0,2 %, a to především v důsledku dalšího zdražení potravin, k nimž se tentokrát přidalo i sezónní oblečení a obuv.Petr Dufek?https://t.co/DZl5TLzOAc pic.twitter.com/6bzxqYVbAG
— Analytici ČSOB (@AnalyticiCSOB) November 10, 2020
Do vývoje inflace se přitom podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka promítá několik protichůdných vlivů. "Oslabení kurzu koruny zdražuje zboží dovážené ze zahraničí. Zároveň ovšem výrazně klesly ceny ropy a zemního plynu na světových trzích. Dovozní ceny nerostných paliv jsou o více než 20 procent nižší než loni," upozornil.
V poklesu inflace roli hrají podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta i ceny potravin. Nasvědčuje tomu podle něj příznivý odhad letošních sklizní. K nižší inflaci bude přispívat i nadále také vývoj cen energií a utlumená ekonomická aktivita kvůli druhé vlně pandemie. "K výraznějšímu poklesu dojde až začátkem příštího roku," uvedl.
1. června 2023 16:12
Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték
Související

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Když se rozzlobíme, snížíme i inflaci. Data to jasně ukazují
inflace , zdražování , Český statistický úřad , ceny potravin , ČNB , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Události Petra Nutila: Vyčerpaný rozpočet a výdaje urvané ze řetězu, manželství pro všechny a útočící kosatky
před 48 minutami

Pokud chcete jednat, nečekejte, až vás zlikvidují silou. Uvnitř Ruska dojde k výbuchu, řekl Zelenskyj
před 2 hodinami

Belgický premiér po pádu z kola omdlel, převezli ho do nemocnice
před 2 hodinami

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu, podle Středuly je zásadní cena pro spotřebitele
Aktualizováno před 2 hodinami

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér
před 3 hodinami

Katastrofální nehoda se stovkami mrtvých. Úřady už vědí, proč vlaky v Indii vykolejily
před 5 hodinami

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev
před 6 hodinami

Ze Súdánu prchají statisíce lidí. OSN volá po podpoře Egypta
před 7 hodinami

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich
před 7 hodinami

Mocenské skupiny v Kremlu otevřely Pandořinu skříňku, tvrdí Prigožin
před 8 hodinami

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě
před 9 hodinami

Počasí se příští týden oteplí. Místy ale hrozí bouřky
včera

Bizarní zákaz: Irské město nepovolí dětem vlastnit mobil
včera

Válka udeřila na Rusy: Žili jsme v krásném městě na hranici s Ukrajinou, teď je tu bolest, smrt a smutek
včera

USA se na poslední chvíli vyhnou platební neschopnosti. Biden podepsal potřebný zákon
včera

Kreml se připravuje na bombardování. Postaví úkryt v elitní moskevské nemocnici pro VIP lidi
včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni
včera

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze. Nad městem létají rakety, ruské lodě přístav opouští
včera

Na Přerovsku hoří skládka s nebezpečným opadem. Vyhlášen třetí stupeň poplachu, zasahuje vrtulník s bambivakem
Aktualizováno včera
Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.
Zdroj: Libor Novák