Svaz průmyslu a dopravy za celý letošní rok odhaduje růst českého exportu o dvě až 2,5 procenta, a to v přeshraničním pojetí na zhruba 4,5 bilionu korun a v národním na 3,7 bilionu Kč. V roce 2020 pak očekává růst exportu v přeshraničním pojetí o dvě procenta na 4,6 bilionu korun. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.
Zpomalení růstu vývozu bude podle něj způsobeno nižším hospodářským růstem evropských zemí, stagnujícím mezinárodním obchodem a nejistotami v mezinárodním obchodě, zejména kvůli obchodní politice USA. Rostoucí potíže se získáváním nových zakázek naznačuje pravidelné šetření, které pořádá svaz s Českou národní bankou. Už více než rok přibývá firem, které hlásí, že se zahraniční poptávka zhoršuje. Ve třetím čtvrtletí 2019 jich bylo 17 procent. Jen osm procent firem uvedlo, že naopak zájem o jejich výrobky v zahraničí roste.
Vývoz v přeshraničním pojetí za leden až říjen 2019 dosáhl 3,8 bilionu korun. Ve srovnání se stejným obdobím 2018 byl vyšší o 4,7 procenta. Do zemí EU v tomto období směřovalo 84 procent exportu. Nejvíce meziročně rostl export na Kypr (54 procent), do Dánska (18 procent), Litvy (15 procent). Vývoz do Německa, největšího českého obchodního partnera, rostl letos meziročně o 2,7 procenta, což je rychleji než růst německé ekonomiky. Export do Velké Británie se letos zvýšil o 1,9 procenta. Největší pokles zaznamenal vývoz do Irska, a to o 24 procent.
Problematickým odvětvím je zejména ocelářství, které letos klesá kvůli stagnaci evropského zpracovatelského průmyslu, exportu a investic. Změna trendu se nečeká dříve než ve druhém pololetí 2020. Dopad mají také vysoké investice vynucené stále přísnější environmentální regulací. Vývoz českých strojírenských podniků letos meziročně klesne v řádu jednotek procent kvůli odkládání investic u hlavních odběratelů strojů (automobilový průmysl). Loňský export strojů byl rekordní. V automobilovém průmyslu trvají nejistoty ohledně náběhu elektromobility či kondice německých automobilek, dodal Čížek.
Ředitel sekce mezinárodních vztahů svazu Lukáš Mertin upozornil na to, že pokud Británie odejde z EU na základě dohody, nezmění se z pohledu obchodu pro exportéry nic až do konce přechodného období, které skončí 2020. Během roku 2020 se bude muset EU a Británie dohodnout na nové dlouhodobé obchodní dohodě. Existuje poměrně velké riziko, že se komplexní dohoda nestihne vyjednat. Exportéři budou proto v nejistotě, podle jakých pravidel se bude s Británií obchodovat od roku 2021. Přechodné období je však možné prodloužit a získat více času pro vyjednání obchodní dohody, podotkl.
Český vývoz by měl i podle odhadu vývozců letos dosáhnout 3,7 bilionu korun, což by byl nový rekord. "Pokud dosáhneme v národním exportu číslo 3,7 bilionu korun, budeme rádi. Podobné to je i s čísly, které se týkají přeshraničního exportu, kde bychom se měli dostat nad hranici 4,5 bilionu korun, což by byl opět nárůst, který držíme zhruba asi osm let za sebou," řekl v říjnu místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
Metodika národního pojetí u zahraničního obchodu sleduje skutečný obchod se zbožím mezi českými a zahraničními subjekty. Metodika přeshraničního pojetí vypovídá jenom o fyzickém pohybu zboží přes hranice České republiky bez ohledu na to, zda se jedná o obchod mezi českými a zahraničními subjekty.
Související

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
dovoz a vývoz , svaz průmyslu a dopravy , Ekonomika , Česká republika , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
před 1 hodinou

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 2 hodinami

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 2 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 4 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 4 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 5 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 6 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 7 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera
OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.
Zdroj: Libor Novák