Jak si vede český export? Svaz zveřejnil nový odhad

Svaz průmyslu a dopravy za celý letošní rok odhaduje růst českého exportu o dvě až 2,5 procenta, a to v přeshraničním pojetí na zhruba 4,5 bilionu korun a v národním na 3,7 bilionu Kč. V roce 2020 pak očekává růst exportu v přeshraničním pojetí o dvě procenta na 4,6 bilionu korun. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

Zpomalení růstu vývozu bude podle něj způsobeno nižším hospodářským růstem evropských zemí, stagnujícím mezinárodním obchodem a nejistotami v mezinárodním obchodě, zejména kvůli obchodní politice USA. Rostoucí potíže se získáváním nových zakázek naznačuje pravidelné šetření, které pořádá svaz s Českou národní bankou. Už více než rok přibývá firem, které hlásí, že se zahraniční poptávka zhoršuje. Ve třetím čtvrtletí 2019 jich bylo 17 procent. Jen osm procent firem uvedlo, že naopak zájem o jejich výrobky v zahraničí roste.

Vývoz v přeshraničním pojetí za leden až říjen 2019 dosáhl 3,8 bilionu korun. Ve srovnání se stejným obdobím 2018 byl vyšší o 4,7 procenta. Do zemí EU v tomto období směřovalo 84 procent exportu. Nejvíce meziročně rostl export na Kypr (54 procent), do Dánska (18 procent), Litvy (15 procent). Vývoz do Německa, největšího českého obchodního partnera, rostl letos meziročně o 2,7 procenta, což je rychleji než růst německé ekonomiky. Export do Velké Británie se letos zvýšil o 1,9 procenta. Největší pokles zaznamenal vývoz do Irska, a to o 24 procent.

Problematickým odvětvím je zejména ocelářství, které letos klesá kvůli stagnaci evropského zpracovatelského průmyslu, exportu a investic. Změna trendu se nečeká dříve než ve druhém pololetí 2020. Dopad mají také vysoké investice vynucené stále přísnější environmentální regulací. Vývoz českých strojírenských podniků letos meziročně klesne v řádu jednotek procent kvůli odkládání investic u hlavních odběratelů strojů (automobilový průmysl). Loňský export strojů byl rekordní. V automobilovém průmyslu trvají nejistoty ohledně náběhu elektromobility či kondice německých automobilek, dodal Čížek.

Ředitel sekce mezinárodních vztahů svazu Lukáš Mertin upozornil na to, že pokud Británie odejde z EU na základě dohody, nezmění se z pohledu obchodu pro exportéry nic až do konce přechodného období, které skončí 2020. Během roku 2020 se bude muset EU a Británie dohodnout na nové dlouhodobé obchodní dohodě. Existuje poměrně velké riziko, že se komplexní dohoda nestihne vyjednat. Exportéři budou proto v nejistotě, podle jakých pravidel se bude s Británií obchodovat od roku 2021. Přechodné období je však možné prodloužit a získat více času pro vyjednání obchodní dohody, podotkl.

Český vývoz by měl i podle odhadu vývozců letos dosáhnout 3,7 bilionu korun, což by byl nový rekord. "Pokud dosáhneme v národním exportu číslo 3,7 bilionu korun, budeme rádi. Podobné to je i s čísly, které se týkají přeshraničního exportu, kde bychom se měli dostat nad hranici 4,5 bilionu korun, což by byl opět nárůst, který držíme zhruba asi osm let za sebou," řekl v říjnu místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Metodika národního pojetí u zahraničního obchodu sleduje skutečný obchod se zbožím mezi českými a zahraničními subjekty. Metodika přeshraničního pojetí vypovídá jenom o fyzickém pohybu zboží přes hranice České republiky bez ohledu na to, zda se jedná o obchod mezi českými a zahraničními subjekty.

Související

Více souvisejících

dovoz a vývoz svaz průmyslu a dopravy Ekonomika Česká republika EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 1 hodinou

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 6 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie ČR

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

včera

včera

Ničivý požár budovy ve "městě vědy" u Moskvy. Nejméně osm lidí zemřelo

Vícepatrovou kancelářskou budovu ve Frjazinu v Moskevské oblasti v pondělí zasáhl ničivý požár. Podle nejnovějšího vyjádření zástupců záchranných složek pro agenturu TASS nepřežilo incident osm lidí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy