Svaz průmyslu a dopravy za celý letošní rok odhaduje růst českého exportu o dvě až 2,5 procenta, a to v přeshraničním pojetí na zhruba 4,5 bilionu korun a v národním na 3,7 bilionu Kč. V roce 2020 pak očekává růst exportu v přeshraničním pojetí o dvě procenta na 4,6 bilionu korun. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.
Zpomalení růstu vývozu bude podle něj způsobeno nižším hospodářským růstem evropských zemí, stagnujícím mezinárodním obchodem a nejistotami v mezinárodním obchodě, zejména kvůli obchodní politice USA. Rostoucí potíže se získáváním nových zakázek naznačuje pravidelné šetření, které pořádá svaz s Českou národní bankou. Už více než rok přibývá firem, které hlásí, že se zahraniční poptávka zhoršuje. Ve třetím čtvrtletí 2019 jich bylo 17 procent. Jen osm procent firem uvedlo, že naopak zájem o jejich výrobky v zahraničí roste.
Vývoz v přeshraničním pojetí za leden až říjen 2019 dosáhl 3,8 bilionu korun. Ve srovnání se stejným obdobím 2018 byl vyšší o 4,7 procenta. Do zemí EU v tomto období směřovalo 84 procent exportu. Nejvíce meziročně rostl export na Kypr (54 procent), do Dánska (18 procent), Litvy (15 procent). Vývoz do Německa, největšího českého obchodního partnera, rostl letos meziročně o 2,7 procenta, což je rychleji než růst německé ekonomiky. Export do Velké Británie se letos zvýšil o 1,9 procenta. Největší pokles zaznamenal vývoz do Irska, a to o 24 procent.
Problematickým odvětvím je zejména ocelářství, které letos klesá kvůli stagnaci evropského zpracovatelského průmyslu, exportu a investic. Změna trendu se nečeká dříve než ve druhém pololetí 2020. Dopad mají také vysoké investice vynucené stále přísnější environmentální regulací. Vývoz českých strojírenských podniků letos meziročně klesne v řádu jednotek procent kvůli odkládání investic u hlavních odběratelů strojů (automobilový průmysl). Loňský export strojů byl rekordní. V automobilovém průmyslu trvají nejistoty ohledně náběhu elektromobility či kondice německých automobilek, dodal Čížek.
Ředitel sekce mezinárodních vztahů svazu Lukáš Mertin upozornil na to, že pokud Británie odejde z EU na základě dohody, nezmění se z pohledu obchodu pro exportéry nic až do konce přechodného období, které skončí 2020. Během roku 2020 se bude muset EU a Británie dohodnout na nové dlouhodobé obchodní dohodě. Existuje poměrně velké riziko, že se komplexní dohoda nestihne vyjednat. Exportéři budou proto v nejistotě, podle jakých pravidel se bude s Británií obchodovat od roku 2021. Přechodné období je však možné prodloužit a získat více času pro vyjednání obchodní dohody, podotkl.
Český vývoz by měl i podle odhadu vývozců letos dosáhnout 3,7 bilionu korun, což by byl nový rekord. "Pokud dosáhneme v národním exportu číslo 3,7 bilionu korun, budeme rádi. Podobné to je i s čísly, které se týkají přeshraničního exportu, kde bychom se měli dostat nad hranici 4,5 bilionu korun, což by byl opět nárůst, který držíme zhruba asi osm let za sebou," řekl v říjnu místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
Metodika národního pojetí u zahraničního obchodu sleduje skutečný obchod se zbožím mezi českými a zahraničními subjekty. Metodika přeshraničního pojetí vypovídá jenom o fyzickém pohybu zboží přes hranice České republiky bez ohledu na to, zda se jedná o obchod mezi českými a zahraničními subjekty.
Související
Izrael po rozhodnutí Turecka hledá nové dodavatele. Zvažuje i Česko
Lodě kvůli povstalcům v Rudém moři mění obchodní trasy. Ceny zboží vzrostou
dovoz a vývoz , svaz průmyslu a dopravy , Ekonomika , Česká republika , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák