Co zdražilo, či naopak zlevnilo? ČSÚ zveřejnil index cen za červen

Ceny v průmyslu v červnu zpomalily meziroční pokles na 0,3 procenta z květnových 0,9 procenta. Zemědělské ceny se ale snížily o 4,4 procenta, což byl nejhlubší meziroční propad od července 2018. Naopak ceny stavebních prací zrychlily růst na 4,3 procenta a tržní služby pro podniky zdražily o 2,1 procenta. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé je pokles cen u zemědělských výrobců spojený s koronavirovou krizí, trh se jen pomalu oživuje.

Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Zatímco vývoj spotřebitelských cen centrální banku netěší, inflace se nachází nad tolerančním pásmem a její jádrová složka byla v červnu dokonce nejvyšší v historii časové řady, ceny v produkční sféře již indikují dezinflační tendence, komentoval čísla analytik Komerční banky Jan Vejmělek. "Data potvrzují náš předpoklad zpomalení spotřebitelské inflace ve druhé polovině roku směrem k inflačnímu cíli centrální banky," dodal. Ten činí dvě procenta.

Pokles zemědělských cen v červnu zrychlil, v květnu se snížily o 2,7 procenta. Na červnovém poklesu se podepsala rostlinná výroba. "Ceny brambor klesly o 26,1 procenta, obilovin přes pět procent a ceny olejnin o téměř tři procenta. Nižší byly též ceny skotu, mléka a jatečných prasat. Růst o téměř 23 procent naopak zaznamenaly ceny ovoce, zeleniny pak o 13,3 procenta," uvedl Jiří Šulc z ČSÚ.

"Ceny brambor klesly o 26,1 %, obilovin přes 5 % a olejnin o téměř 3 %.Nižší byly ceny skotu, mléka a jatečných prasat. Růst o téměř 23 % naopak zaznamenaly ceny ovoce, zeleniny pak o 13,3 %,“ říká Jiří Šulc, vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ.

— ČSÚ (@statistickyurad) July 17, 2020

Například u ceny zvířat podle Dlouhé v okolních státech EU nefunguje řada jatek, výrobní cena masa na trhu tak kvůli přebytkům klesá. Podle ní jde u vepřového masa o propad v celé Evropské unii, v ČR až o pět korun na kilo. Producenti drůbeže a vajec podle ní řeší naopak zvyšující se náklady na krmné směsi a na pracovní sílu. Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy se ve statistikách projevuje nadhodnocení ceny brambor z doby, kdy se doprodávaly staré brambory. Ceny ovoce a zeleniny jsou podle něj zatím vysoko, protože ještě nenastala hlavní sklizňová sezona. "Ale po sklizni tuzemského ovoce očekáváme také snížení výrobních a doufáme i že i snad spotřebitelských cen," řekl Pícha.

V průmyslu se meziročně snížily především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků klesly o 15,6 procenta, těžby a dobývání o 3,6 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,2 procenta. Naopak stouply ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o osm procent. Ceny v odvětví dopravních prostředků se zvýšily o 3,4 procenta, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 3,6 procenta. V odvětví nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu ceny vzrostly o 4,7 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 1,7 procenta, z toho zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 3,2 procenta.

Tržní služby pro podniky byly proti loňskému červnu dražší o 2,1 procenta. Ceny stouply za služby v zaměstnávání o 4,4 procenta, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 4,3 procenta a za bezpečnostní a pátrací služby o 4,1 procenta. Ceny za služby v programování byly vyšší o 3,3 procenta a za pojištění o tři procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o dvě procenta.

Meziměsíčně ceny v průmyslu klesly o 0,1 procenta. Ceny zemědělských výrobců se proti květnu zvýšily o 0,7 procenta a ceny stavebních prací se nezměnily. Kromě průmyslu klesly meziměsíčně také ceny tržních služeb pro podniky, a to o 0,2 procenta.

Související

Průmysl, ilustrační foto

Zastaví změny počasí, může konkurovat USA. Evropa má v ruce klíč k průmyslové revoluci

Evropská unie hledá nový způsob, jak podpořit svůj průmysl a zároveň bojovat proti klimatickým změnám. Klíčovým nástrojem by se mohly stát veřejné zakázky zaměřené na ekologicky šetrné produkty. Tento koncept, který už dříve přinesl úspěchy v oblasti veřejné dopravy či železnic, by mohl pomoci vytvořit evropské průmyslové šampiony a snížit závislost na dovozu z Číny či Spojených států.
Průmysl, ilustrační foto

EU stojí před nemožnou volbou. Dnes rozhodne o své budoucnosti a o tom, co je třeba obětovat

Na levém břehu Rýna stojí třetí největší hliníkárna Evropské unie. Její čtyři vysoké komíny nevypouštějí kouř, obří tavicí pece vychladly a už nikdy nebudou znovu uvedeny do provozu. Když v roce 2023 závod Rheinwerk ukončil výrobu primárního hliníku kvůli rostoucím cenám energií, Německo se ocitlo tváří v tvář hrozbě deindustrializace. Ztráta pracovních míst a konec šedesátileté tradice v městě Neuss byl šokem nejen pro zaměstnance, ale i pro celou zemi.

Více souvisejících

Průmysl zemědělci Ceny zboží Český statistický úřad Ekonomika ceny potravin Brambory Zemědělský svaz ČR

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 1 hodinou

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 2 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 4 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

včera

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

včera

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

včera

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy