Kritika z Bruselu: Češi málo soutěží o peníze z EU, spoléhají na dotace

Evropská unie bude peníze na špičkovou vědu nebo na velké dopravní stavby stále více rozdělovat na základě soutěže nejlepších projektů, a nikoliv tak, že každá země bude mít předem garantovaný objem peněz. Češi se přitom soustřeďují hlavně na čerpání dotací, které mají jisté, přicházejí tak o miliardy.

V rozhovoru s Hospodářskými novinami (HN) na to upozornil generální ředitel Evropské komise pro rozpočet Gert Jan Koopman. 

Kdyby peněz, o které se v unii soutěží, Česko využilo aspoň tak, jak to odpovídá jeho podílu na hrubém domácím produktu EU, dostali by čeští vědci v letech 2014 až 2018 přes pět miliard korun navíc. A na stavbu českých dálnic a silnic šlo získat o tři miliardy korun víc, ukazují data Evropské komise. Maďaři, Litevci, Estonci, a v některých případech i Rumuni, jsou přitom výrazně úspěšnější než Češi. "Prokazují tak, že i chudší země mohou o peníze úspěšně soutěžit s těmi bohatšími a nemusí se spoléhat jen na dotace," píše list.

"Česko by na to do budoucna mělo klást větší důraz než dosud," míní Koopman. Čeští vědci se podle něj například musí mnohem více zapojovat do společných projektů s těmi nejlepšími evropskými výzkumníky, v tom vyzdvihuje Maďary. Praha by taky měla být schopná přijít třeba s projekty na stavbu dálnic či železnic, které Česko propojí s ostatními státy EU a nebudou pouze vnitročeské, v tom vynikají Litevci či Rumuni, doplnil.

Vláda tvrdí, že o problému ví. Náměstkyně ministryně financí Lenka Dupáková v pátek v Senátu na konferenci o evropském rozpočtu prohlásila, že naučit se tyto programy lépe využívat je pro Česko klíčové. Podle ní si Praha uvědomuje, že dotací, které má Česko předem jisté, výrazně ubude a Češi budou muset zvládnout soutěžit o peníze s ostatními. Státní tajemnice pro EU Milena Hrdinková podotkla, že když už se čeští vědci do soutěže v rámci nějakého mezinárodního projektu zapojí, jsou většinou úspěšní. To pokládá za naději, že do budoucna bude takových českých projektů výrazně víc.

Příkladem, kdy se Češi dokázali dostat k evropským penězům i jinak než prostřednictvím tradičních dotací, je třeba film Nabarvené ptáče. Režiséru Václavu Marhoulovi chybělo 33 milionů korun. Peníze sehnal jen díky půjčce zaručené jedním ze speciálních fondů existujících v rámci společného evropského rozpočtu.

Z víceletého evropského rozpočtu, jenž platí do konce příštího roku, může Česko na dotacích získat 22 miliard eur, tedy přes 560 miliard korun. Těchto peněz určených pro podporu chudších oblastí ale ubude. V dalším rozpočtu platném od roku 2021 má mít stát k dispozici o více než pětinu méně, navrhuje Evropská komise. A v budoucnu tato částka opět výrazně klesne, pokud bude Česko bohatnout tak, jak se všeobecně předpokládá.

Související

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Více souvisejících

Česká republika dotace Vláda ČR EU (Evropská unie) Ekonomika evropská komise

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost

Připravuje-li se Volodymyr Zelenskyj na možné vyjednávání, jeho spojenci a sousedé by měli být připraveni na průmyslovou válku. Ukrajina je dnes místem, kde slova, která jinde ztratila svůj význam, opět nabývají na síle. Boj za „svobodu“ zde není prázdným sloganem, ale každodenní realitou. „Suverenita“ není abstraktním pojmem, nýbrž rozdílem mezi možností rozhodovat o vlastním osudu a podrobením se diktátu Moskvy, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

Kim Čong-Un

Kim Čong-Un přitvrdil. Oznámil novou strategii

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude realizovat „nejtvrdší“ protiamerickou politiku. Toto prohlášení, zveřejněné státními médii v neděli, přichází jen několik týdnů před nástupem Donalda Trumpa na post prezidenta USA.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. 179 lidí je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla 179 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

umělá inteligence (AI)

Rok jazykových modelů končí. Ten příští bude ve znamení umělé inteligence

Pokud byl rok 2024 ve znamení velkých jazykových modelů (LLMs), rok 2025 se zdá být rokem AI „agentů“. Tyto kvazi-inteligentní systémy, využívající LLMs jako základní stavební kameny, mají potenciál překonat schopnost generovat text či odpovídat na dotazy. AI agenti budou provádět složité sekvence úkolů a plnit vysoké, často vágně definované cíle podobně, jako by to udělal člověk. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Alkohol, ilustrační foto

Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít

Oslavy konce roku se blíží, a s nimi i oslavy, večírky a další společenské akce, které často zahrnují hojné množství míchaných nápojů, piva a vína. Alkohol se sice často pojí s oslavami, ale jeho nadměrná konzumace představuje vážné zdravotní riziko. Jak ale poznat, kdy už je ho příliš? A jak se s alkoholem vypořádat, pokud ho chceme během svátků omezit? Odpovědi na tyto otázky poskytla serveru CNN Dr. Leana Wen, odbornice na zdraví a lékařka působící na Univerzitě George Washingtona.

před 9 hodinami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery

Letecká katastrofa, která otřásla Jižní Koreou, si v neděli vyžádala životy desítek lidí. Dopravní letadlo havarovalo při přistání na letišti v jihozápadní části země. Letoun sklouzl po přistávací dráze na břiše, následně narazil do zemního valu a vzplál. Tragédie, při níž zahynulo nejméně 175 osob, se stala nejhorší leteckou nehodou v Jižní Koreji od roku 1997, uvedl server CNN.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Prezidenti Ruska a Ázerbájdžánu, Vladimir Putin a Ilham Alijev, telefonicky diskutovali o tragické havárii osobního letadla společnosti AZAL, k níž došlo 25. prosince poblíž Aktau v Kazachstánu. Informovala o tom tisková služba Kremlu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy