Národní rozpočtová rada doporučila upravit schvalování státního rozpočtu tak, aby návrh rozpočtu byl předkládán pouze s daňovými příjmy vycházejícími z platných zákonů. Vyplývá to z dnes zveřejněného pravidelného čtvrtletního stanoviska rady k vývoji veřejných financí.
Například návrh státního rozpočtu na příští rok, který dnes schvaluje Sněmovna, počítá s některými příjmy na základě zákonů, které ještě nebyly schváleny. Jde například o zvyšování spotřební daně u alkoholu a tabáku. Ministerstvo financí uvedlo, že si případná rizika uvědomuje, zákony se snaží předkládat s dostatečným předstihem, ale neovlivní délku jejich schvalování.
"Státní rozpočet tak může být schválen s příjmy, které nebudou inkasovány, neboť příslušné zákony nemusí být vůbec schváleny, či dojde během jejich projednávání ke změnám se záporným dopadem na očekávané inkaso," uvedla rada. Také upozornila na pozdní schvalování změn daňových zákonů, kvůli kterým pak mají daňoví poplatníci málo času na jejich případné zavedení.
Rada upozornila, že letošní rok není prvním, kdy se obdobné problémy objevily. "Proto se z jejího pohledu jeví jako vhodné přistoupit k takové úpravě této části rozpočtového procesu, která by zajistila, aby návrh rozpočtu pracoval pouze s daňovými příjmy vycházejícími z platných zákonů," uvádí čtvrtletní hodnocení. Jako příklad možné úpravy zmínila rada Švédsko, kde se daňové změny schvalují společně s projednáváním návrhu státního rozpočtu. Ve Velké Británii se pak daňové změny předkládají v dostatečném časovém předstihu.
Ministerstvo uvedlo, že si uvědomuje rizika plynoucí z toho, že návrh státního rozpočtu počítá i s příjmy, u nichž ještě nebyl dokončen legislativní proces. "Ačkoliv nemůžeme ovlivnit rychlost schvalování zákonů, vždy usilujeme o včasné projednání návrhů zákonů s dopadem na příjmovou stránku státního rozpočtu," uvedl úřad. Upozornil, že u některých daňových zákonů je situace ztížená například tím, že podléhají průběžné harmonizaci v Evropské unii. Příkladem je podle úřadu úprava sazeb spotřební daně z tabákových výrobků v daňovém balíčku na rok 2020, pro něž byly dostupné první informace až v polovině února.
Rada dnes dále uvedla, že letošní postupné zpomalování ekonomického růstu se začalo projevovat na zpomalování růstu některých daňových příjmů. "Výsledky plnění státního rozpočtu na konci listopadu 2019 naznačují, že plánované hodnoty nebudou dosaženy zřejmě u DPH a pojistného na sociální zabezpečení, avšak bude se jednat jen o jednotky miliard korun," uvedla rada. Podle ní tak je možné očekávat, že celkový rozdíl mezi vybranými daněmi a plánovanými hodnotami na konci roku nepřesáhne jedno procento plánovaných daňových příjmů.
Z údajů o státním rozpočtu ke konci listopadu vyplývá, že ministerstvo financí na letošní rok počítá s daňovými příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení 1,325 bilionu korun. Ke konci listopadu to bylo 1,178 bilionu korun.
Celkový výsledek rozpočtu v letošním roce bude podle rady záviset především na čerpání kapitálových výdajů. Ty totiž mohou podle rady přesáhnout plánované hodnoty, pokud budou stejně jako v předešlém roce do rozpočtu zapojeny peníze z nespotřebovaných výdajů. Na letošní rok je naplánován schodek rozpočtu 40 miliard korun. Ke konci listopadu byl schodek 38,6 miliardy korun.
Rada dnes také zopakovala své stanovisko ze září, podle kterého by vláda měla mít připravenou konkrétní podobu podpory ekonomiky pomocí rozpočtu kvůli možnému výraznějšímu poklesu ekonomiky. To by mohlo nastat, pokud by se naplnila možná rizika odhadovaného vývoje v podobě zavádění bariér omezujících mezinárodní obchod. MF v nejnovější listopadové prognóze počítá příští rok s růstem ekonomiky o dvě procenta, letos o 2,5 procenta.
Související
Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 241 miliard. Bartoš nehlasoval
Povodně nutí stát upravit rozpočet. Desítky miliard půjdou na obnovu postižených oblastí
státní rozpočet , Národní rozpočtová rada , Vláda ČR , Ministerstvo financí , Daně
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 55 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek