Návštěvnost památek v Praze kvůli pandemii strmě klesla, úbytek financí pociťuje Hrad

Návštěvnost pražských památek je letos v srpnu nižší než obvykle. Mnohá z turisticky oblíbených míst zatím v osmém měsíci tohoto roku navštívila v porovnání s loňskem asi třetina lidí. Důvodem propadu návštěvnosti je úbytek zahraničních turistů v metropoli, způsobený koronavirovou pandemií.

Úbytkem zahraničních turistů trpí obzvlášť Pražský hrad nebo Petřínská rozhledna, kterou má ve správě Muzeum hlavního města. V srpnu na těchto místech podle mluvčí Muzea hlavního města Prahy Olgy Šámalové a mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora zaznamenali čtvrtinovou návštěvnost oproti loňskému roku.

Pražský Hrad podle mluvčího zatím v srpnu navštívilo asi 46.000 návštěvníků, o 76 procent méně než loni za stejnou dobu. Úbytek financí ze vstupného se podle Pastora nyní řeší například přerušením některých rekonstrukcí v areálu. "První kroky, které jsme museli kvůli koronaviru učinit, abychom měli prostředky na provoz a samozřejmě také na nutné rekonstrukce, které už nebylo možné odsunout, bylo přesunutí prostředků z oblasti kultury a také zastavení zbytných oprav," uvedl.

Propad se Hrad podle Pastora snaží kompenzovat i podporou projektu V Praze jako doma nebo akcí, kdy návštěvníci ke každé třetí zakoupené vstupence dostanou jednu zdarma. Návštěvnici Pražského hradu si v červenci takto vyzvedli přes 12300 vstupenek.

Slevové akce platí i na vstupné na Staroměstskou radnici, kterou provozuje společnost Prague City Tourism. Podle mluvčí městské organizace Kláry Malé návštěvníci radnice slevy hojně využívají.

Volného vstupu v rámci kampaně V Praze jako doma podle mluvčí využilo v srpnu zatím asi 3000 turistů. Zájem je mimo jiné i o slevu 50 procent na vstupné po předložení karty pro hromadnou dopravu - Lítačky. Poloviční vstupné díky akci pražského magistrátu v srpnu zaplatilo asi 600 osob.

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) pociťuje nižší počty zahraničních turistů ve městě především na návštěvnosti Colloredo-Mansfeldského paláce ve Starém Městě. V prvních srpnových týdnech prostory paláce u Karlova mostu vidělo asi 500 lidí. Naopak Trojský zámek je podle ředitelky GHMP Magdaleny Juříkové cílem spíše domácích turistů, počty návštěvníků jsou tak srovnatelné s předešlými lety. Celková návštěvnost objektů galerie je letos zatím asi o třetinu nižší než obvykle. K polovině srpna do budov, mezi něž patří také Bílkova vila nebo Dům fotografie, zavítalo přes 5000 návštěvníků, v červenci jich bylo asi 10.000.

Návštěvnost výstav, které Galerie hlavního města pořádá, je podle Juříkové úbytkem zahraničních turistů ovlivněna jen zčásti, výstavy míří zvláště na domácí publikum. Letos se tak zatím nejvíce lidí přišlo podívat na výstavu o Devětsilu. Shlédlo ji se asi 14.000 zájemců.

Související

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Více souvisejících

Praha Turisté cestovní ruch muzea Pražský Hrad Galerie hlavního města Prahy

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy