Návštěvnost památek v Praze kvůli pandemii strmě klesla, úbytek financí pociťuje Hrad

Návštěvnost pražských památek je letos v srpnu nižší než obvykle. Mnohá z turisticky oblíbených míst zatím v osmém měsíci tohoto roku navštívila v porovnání s loňskem asi třetina lidí. Důvodem propadu návštěvnosti je úbytek zahraničních turistů v metropoli, způsobený koronavirovou pandemií.

Úbytkem zahraničních turistů trpí obzvlášť Pražský hrad nebo Petřínská rozhledna, kterou má ve správě Muzeum hlavního města. V srpnu na těchto místech podle mluvčí Muzea hlavního města Prahy Olgy Šámalové a mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora zaznamenali čtvrtinovou návštěvnost oproti loňskému roku.

Pražský Hrad podle mluvčího zatím v srpnu navštívilo asi 46.000 návštěvníků, o 76 procent méně než loni za stejnou dobu. Úbytek financí ze vstupného se podle Pastora nyní řeší například přerušením některých rekonstrukcí v areálu. "První kroky, které jsme museli kvůli koronaviru učinit, abychom měli prostředky na provoz a samozřejmě také na nutné rekonstrukce, které už nebylo možné odsunout, bylo přesunutí prostředků z oblasti kultury a také zastavení zbytných oprav," uvedl.

Propad se Hrad podle Pastora snaží kompenzovat i podporou projektu V Praze jako doma nebo akcí, kdy návštěvníci ke každé třetí zakoupené vstupence dostanou jednu zdarma. Návštěvnici Pražského hradu si v červenci takto vyzvedli přes 12300 vstupenek.

Slevové akce platí i na vstupné na Staroměstskou radnici, kterou provozuje společnost Prague City Tourism. Podle mluvčí městské organizace Kláry Malé návštěvníci radnice slevy hojně využívají.

Volného vstupu v rámci kampaně V Praze jako doma podle mluvčí využilo v srpnu zatím asi 3000 turistů. Zájem je mimo jiné i o slevu 50 procent na vstupné po předložení karty pro hromadnou dopravu - Lítačky. Poloviční vstupné díky akci pražského magistrátu v srpnu zaplatilo asi 600 osob.

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) pociťuje nižší počty zahraničních turistů ve městě především na návštěvnosti Colloredo-Mansfeldského paláce ve Starém Městě. V prvních srpnových týdnech prostory paláce u Karlova mostu vidělo asi 500 lidí. Naopak Trojský zámek je podle ředitelky GHMP Magdaleny Juříkové cílem spíše domácích turistů, počty návštěvníků jsou tak srovnatelné s předešlými lety. Celková návštěvnost objektů galerie je letos zatím asi o třetinu nižší než obvykle. K polovině srpna do budov, mezi něž patří také Bílkova vila nebo Dům fotografie, zavítalo přes 5000 návštěvníků, v červenci jich bylo asi 10.000.

Návštěvnost výstav, které Galerie hlavního města pořádá, je podle Juříkové úbytkem zahraničních turistů ovlivněna jen zčásti, výstavy míří zvláště na domácí publikum. Letos se tak zatím nejvíce lidí přišlo podívat na výstavu o Devětsilu. Shlédlo ji se asi 14.000 zájemců.

Související

Více souvisejících

Praha Turisté cestovní ruch muzea Pražský Hrad Galerie hlavního města Prahy

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma

Čechům nezapomněli k Vánocům popřát vrcholní politici. Již v pondělí pustil do světa své přání prezident Petr Pavel, který promluvil společně s manželkou Evou. Dnes se k hlavě státu připojil premiér Petr Fiala (ODS) se svým vzkazem občanům. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy