Podnikatelé mají strach z plošných opatření. Vláda by měla představit plán, apeluje Dlouhý

Plošná opatření jsou největší obavou podnikatelů. Situace se podle nich zhoršila, ale není katastrofální. Znovuzavedení plošných restrikcí proto nelze připustit. Vláda by měla představit plán nařízení, ke kterým bude přistupovat v návaznosti na určitý počet denních přírůstků nákazy koronavirem. Pokud se epidemiologická situace zlepší, vláda by také měla přehodnotit plošné programy podpor.

Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vláda by měla opatření připravovat s rozvahou, raději pomaleji. Zpětně by je ale už neměla upravovat a neměla by dělat výjimky, řekl Dlouhý. Firmy o nařízeních potřebují podle něj vědět s předstihem, aby se na ně mohly dobře připravit. Opatření musejí být jasná, srozumitelná a jednoduše realizovatelná, uvedl dále.

Současná situace je podle Dlouhého vážná, společnost by podle něj měla ale zachovat klid. Výrazně podle něj nepřibývá vážně nemocných ani úmrtí. Pro podniky Hospodářská komora připravila sadu doporučení ke zvýšení prevence proti šíření koronaviru. Doporučuje vytvoření vlastních podnikových pandemických plánů pro bezpečné zajištění provozů a postupný návrat zaměstnanců do práce.

Vláda by měla podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy jasně deklarovat, že znovu "nezavře" českou ekonomiku. Důležitá bude také dohoda o kurzarbeitu. Ten by měl platit obecně na krizové situace, nejen na pandemii. Podle Prouzy jsou jedna věc parametry nové legislativy na podporu zaměstnanosti, druhou podstatnou záležitostí budou kritéria pro aktivaci pomoci.

Program na podporu zaměstnanosti platí do 31. října, od listopadu by ho měl nahradit právě kurzarbeit. Vláda o něm už opakovaně jednala, ale zatím nenalezla shodu. Podle Dlouhého bude však Antivirus muset dříve nebo později skončit stejně jako další plošné podpory. Mohly by se podle něj totiž časem stát kontraproduktivními. Pokud se epidemiologická situace zlepší, Hospodářská komora podle něj vyzve vládu k přehodnocení programů. Měly být spíše adresné a selektivní, a to sektorově i regionálně.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 

Více souvisejících

podnikatelé Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) hospodářská komora Ekonomika firmy Tomáš Prouza (ekonom) Svaz obchodu a cestovního ruchu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy