Přípravy na brexit vrcholí. Eurokomise v inzerátu radí firmám, co je třeba udělat

Evropská komise upozorňuje podniky, které obchodují s Británii či přes ni zboží přepravují, že je třeba v souvislosti s brexitem zaregistrovat své podnikání u celní správy. Seznam kroků doporučených obchodníkům zveřejnila v inzerátu v dnešních Hospodářských novinách. Současný termín odchodu Británie z EU, o němž rozhodli britští voliči v roce 2016, je stanoven na konec října.

Podnikatelé by podle komise měli také posoudit, zda jejich firma disponuje dostatečnými zdroji a technickou kapacitou k obchodování s Británií. Míní tím například dostatečný počet zaměstnanců, skladů či přístup k IT systémům. Firmy by také měly zkontrolovat, zda mají všechna potřebná celní povolení k dovozu nebo vývozu.

Brexit může mít dopad na celý dodavatelský řetězec, proto Evropská komise doporučuje se všemi obchodními partnery především komunikovat. Nejaktuálnější informace o brexitu, včetně informací co je třeba udělat, najdou obchodníci na webu Celní správy ČR. Průvodce pro podnikatele k dopadům brexitu připravilo i ministerstvo průmyslu a obchodu.

České firmy přímo vyvážejí do Británie zboží a služby za 210 miliard korun za rok. Řada českých výrobců se ale podílí také na dodávkách do Británie z ostatních zemí EU, tento nepřímý vývoz odhaduje Česká spořitelna na dalších 120 miliard Kč.

Firmy se v souvislosti s brexitem nejvíce obávají úbytku zakázek kvůli oslabení libry, zhoršení ekonomické situace v Británii a zavedení netarifních bariér. Dále jsou pro ně hrozbou zavádění cel a komplikace spojené s celními procedurami a přepravou zboží.

Evropská unie a Británie se nyní nacházejí v rozhodující fázi jednání o brexitu. Klíčový summit EU se bude konat ve čtvrtek a v pátek v Bruselu. Podle britského premiéra Borise Johnsona je uzavření dohody mezi EU a Británií stále možné, ale zbývá mnoho práce. Zároveň upozorňuje, že Británie musí být v každém případě připravena i na odchod z unie bez dohody k 31. říjnu.

V případě krachu jednání o dohodě může Londýn požádat o odklad brexitu, což je varianta, ke které unijní země přistupují s opatrnou otevřeností. Johnson ale tvrdí, že svou zemi vyvede z EU koncem tohoto měsíce i bez dohody s unií, ačkoli mu zákon schválený minulý měsíc britským parlamentem nařizuje při neexistenci dohody požádat partnery z EU o další odložení brexitu.

Související

Více souvisejících

Brexit firmy EU (Evropská unie) Velká Británie Ekonomika Celníci evropská komise

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo

Analýza projektu Climate Action Tracker ukazuje, že pokud budou pokračovat současné politiky, může do roku 2100 dojít k nárůstu globální teploty až o 2,7 °C. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy