Průměrná sazba hypoték stoupla nejvíce od roku 2003

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,99 procenta z listopadových 2,70 procenta. Sazba vzrostla podesáté v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, podle kterého byl nárůst nejvyšší od roku 2003, tedy za dobu fungování ukazatele. Hypoindex se sestavuje podle jiné metodiky než Hypomonitor, který Česká bankovní asociace zveřejnila ve čtvrtek.

Podle dat, které má Hypomonitor za všechny banky a stavební spořitelny, hypoteční trh loni stoupl o 73 procent na rekordních 541 miliard korun.

"Jde o nejvyšší meziměsíční nárůst v historii Hypoindexu. A s ohledem na stále rostoucí nabídkové sazby je jasné, že budou stoupat i nadále. Můžeme očekávat, že tento trend bude platit pro celý letošní rok,“ uvedl analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Přestože zájem o hypotéky zvolna opadal, objem poskytnutých hypoték se za celý rok 2021 přiblížil 430 miliardám korun. Dosud držel prvenství rok 2020, kdy banky poskytly hypotéky za 254 miliard Kč. Meziročně tak hypoteční trh vzrostl o téměř 70 procent. Letos se ale objemy propadnou minimálně o pětinu, dodal Sýkora.

Banky loni v prosinci poskytly 10.745 hypoték za 34,532 miliardy korun. Ve srovnání s listopadem klesl počet poskytnutých hypoték o 5,5 procenta a objem o 7,2 procenta. "V loňském roce sice nebyl prosinec nejsilnějším měsícem, přesto se i přes pokles zájmu o hypotéky stal nejúspěšnějším posledním měsícem roku v historii Hypoindexu. Objemy ve srovnání s dosud nejsilnějším prosincem roku 2020 vzrostly o 17 procent," podotkl Sýkora

Rok 2021 se podle něho stal extrémem poskytnutých úvěrů na bydlení, když byl objem téměř dvojnásobný proti velmi silným letům 2016, 2017 a 2020. Důvodem byla kombinací dvou faktorů, a to enormní poptávky a rostoucí ceně nemovitostí, dodal. Minulý rok byl ovšem ojedinělý i ohledně úrokových sazeb.

"V lednu jsme začínali na sazbě 1,94 procenta a naopak prosinec končil s průměrnou úrokovou sazbou 2,99 procenta. To je rozdíl přes jeden procentní bod, což lze považovat také za rekord na hypotečním trhu. V letošním roce tak lze očekávat také velmi extrémní časy. Očekává se růst úrokových sazeb až k hodnotám, které nepamatujeme více než deset let,“ upozornil Sýkora.

Finále roku 2021 bylo ve znamení kompletace rozjednaných obchodů, dobíhala spousta hypoték s garantovanými sazbami okolo tří procent, připomněl Daniel Horňák ze společnosti Patron. Reálné sazby na konci roku byly podle něj již přes čtyři procenta a růst pokračoval i v začátku roku 2022.

Je pravděpodobné, že růst průměrné sazby bude nadále zrychlovat a není vyloučeno, že brzy půjde za hranici čtyř procent, souhlasil Sýkora. Za tuto úroveň se průměrná sazba dostala naposledy v srpnu 2011. Nejvyšší úrovně dosáhla průměrná úroková sazba podle Hypoindexu v srpnu 2008, kdy se vyšplhala na 5,82 procenta, uzavřel.

Letošní prudké zdražení hypoték ale nebude stačit na to, aby se zastavil růst cen nemovitostí, míní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ten tak jen zmírní. Hypotéky budou podle něj nadále zdražovat ruku v ruce s růstem základní úrokové sazby ČNB, která se během prvního letošního čtvrtletí může dostat až na pět procent. Pravděpodobnější je, že dosáhne 4,75 procenta. I tak by šlo o její nejvyšší hodnotu od začátku roku 2002, tedy za 20 let, poznamenal.

Letos dojde s zřejmě důsledku růstu úrokových sazeb k ochlazení poptávky po úvěrech na bydlení a především zájmu o refinancování dříve poskytnutých úvěrů, které loni tvořily 22 procent objemu sjednaných úvěrů. "Intenzitu poklesu nyní odhadujeme na 30 až 50 procent," uvedl analytik Golem Finance Luboš Svačina.

Související

Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?
Praha

Česko opět patří k nejhorším v Evropě. Vlastní bydlení se pro Čechy stává nedosažitelné

Zatímco se zdá, že tuzemský hypoteční trh ožil a úrokové sazby se obracejí k nižším hodnotám, dostupnost bydlení, zejména pro mladé lidi, se příliš nelepší. Ba právě naopak. A to i přesto, jak vyplývá z veřejně dostupných zpráv o nedostatku bytů či jejich dostupnosti, že ani před několika lety nebyla situace právě v tomto ohledu v Česku o poznání lepší. Dá se proto brát aspoň zmiňovaný rozjezd trhu s hypotékami za dobrou zprávu českého realitního trhu nebo jde jen o virtuální bublinu? 

Více souvisejících

hypotéky Byty

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy