Průměrná sazba hypoték stoupla nejvíce od roku 2003

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,99 procenta z listopadových 2,70 procenta. Sazba vzrostla podesáté v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, podle kterého byl nárůst nejvyšší od roku 2003, tedy za dobu fungování ukazatele. Hypoindex se sestavuje podle jiné metodiky než Hypomonitor, který Česká bankovní asociace zveřejnila ve čtvrtek.

Podle dat, které má Hypomonitor za všechny banky a stavební spořitelny, hypoteční trh loni stoupl o 73 procent na rekordních 541 miliard korun.

"Jde o nejvyšší meziměsíční nárůst v historii Hypoindexu. A s ohledem na stále rostoucí nabídkové sazby je jasné, že budou stoupat i nadále. Můžeme očekávat, že tento trend bude platit pro celý letošní rok,“ uvedl analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Přestože zájem o hypotéky zvolna opadal, objem poskytnutých hypoték se za celý rok 2021 přiblížil 430 miliardám korun. Dosud držel prvenství rok 2020, kdy banky poskytly hypotéky za 254 miliard Kč. Meziročně tak hypoteční trh vzrostl o téměř 70 procent. Letos se ale objemy propadnou minimálně o pětinu, dodal Sýkora.

Banky loni v prosinci poskytly 10.745 hypoték za 34,532 miliardy korun. Ve srovnání s listopadem klesl počet poskytnutých hypoték o 5,5 procenta a objem o 7,2 procenta. "V loňském roce sice nebyl prosinec nejsilnějším měsícem, přesto se i přes pokles zájmu o hypotéky stal nejúspěšnějším posledním měsícem roku v historii Hypoindexu. Objemy ve srovnání s dosud nejsilnějším prosincem roku 2020 vzrostly o 17 procent," podotkl Sýkora

Rok 2021 se podle něho stal extrémem poskytnutých úvěrů na bydlení, když byl objem téměř dvojnásobný proti velmi silným letům 2016, 2017 a 2020. Důvodem byla kombinací dvou faktorů, a to enormní poptávky a rostoucí ceně nemovitostí, dodal. Minulý rok byl ovšem ojedinělý i ohledně úrokových sazeb.

"V lednu jsme začínali na sazbě 1,94 procenta a naopak prosinec končil s průměrnou úrokovou sazbou 2,99 procenta. To je rozdíl přes jeden procentní bod, což lze považovat také za rekord na hypotečním trhu. V letošním roce tak lze očekávat také velmi extrémní časy. Očekává se růst úrokových sazeb až k hodnotám, které nepamatujeme více než deset let,“ upozornil Sýkora.

Finále roku 2021 bylo ve znamení kompletace rozjednaných obchodů, dobíhala spousta hypoték s garantovanými sazbami okolo tří procent, připomněl Daniel Horňák ze společnosti Patron. Reálné sazby na konci roku byly podle něj již přes čtyři procenta a růst pokračoval i v začátku roku 2022.

Je pravděpodobné, že růst průměrné sazby bude nadále zrychlovat a není vyloučeno, že brzy půjde za hranici čtyř procent, souhlasil Sýkora. Za tuto úroveň se průměrná sazba dostala naposledy v srpnu 2011. Nejvyšší úrovně dosáhla průměrná úroková sazba podle Hypoindexu v srpnu 2008, kdy se vyšplhala na 5,82 procenta, uzavřel.

Letošní prudké zdražení hypoték ale nebude stačit na to, aby se zastavil růst cen nemovitostí, míní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ten tak jen zmírní. Hypotéky budou podle něj nadále zdražovat ruku v ruce s růstem základní úrokové sazby ČNB, která se během prvního letošního čtvrtletí může dostat až na pět procent. Pravděpodobnější je, že dosáhne 4,75 procenta. I tak by šlo o její nejvyšší hodnotu od začátku roku 2002, tedy za 20 let, poznamenal.

Letos dojde s zřejmě důsledku růstu úrokových sazeb k ochlazení poptávky po úvěrech na bydlení a především zájmu o refinancování dříve poskytnutých úvěrů, které loni tvořily 22 procent objemu sjednaných úvěrů. "Intenzitu poklesu nyní odhadujeme na 30 až 50 procent," uvedl analytik Golem Finance Luboš Svačina.

Související

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.
Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?

Více souvisejících

hypotéky Byty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy