Restauratéři: Nemáme peníze na zapínání a vypínání, musí být nový systém kompenzací

Vláda musí přijít s novým systémem odškodnění restaurací, provozovny nemají peníze na zapínání a vypínání provozu bez kompenzace škod. ČTK to dnes v reakci na plánované zavření restaurací ve čtvrtém stupni protiepidemického systému sdělil garant projektu Moje restaurace Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a spolumajitel skupiny Hospodska.cz Luboš Kastner.

"Problém je ten, že se teď nedá predikovat v podstatě vůbec nic. Současný nedostatečný formát kompenzace, tedy programy Antivirus a COVID nájemné, platí pouze do konce prosince. Nemáme žádný jiný výhled pokrytí škod, které nám vláda svými rozhodnutími působí," napsal ČTK Kastner.

Vláda podle něj už v pondělí, když od středy zakázala provoz restaurací po 20:00, ukázala, že ke gastronomii přistupuje neférově a porušuje princip proporcionality opatření. "Budeme respektovat další omezení, ale v tuto chvíli musí vláda přijít s novým a podstatně jiným schématem odškodnění," uvedl.

Představa, že by restaurace ještě kolem Vánoc či Silvestra otevřely, je podle něj spíš nepravděpodobná. "Čtrnáct dní je podle mne nereálně krátká doba, ta čísla podstatně neklesnou, lidé se budou stýkat v undergroundu bytů a soukromých akcí," uvedl. Restauratéři pak podle něj už nebudou chtít jít do nejistoty, dokud nebude na stole návrh odškodnění jako například v Německu.

Ministr zdravotnictví Ivan Blatný (za ANO) v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Současná opatření se tak zpřísní. Pravděpodobně to bude od druhé poloviny nebo konce příštího týdne. Rizikové skóre od víkendu ukazuje hodnotu 64, která odpovídá čtvrtému stupni rizika. Od středy navíc roste počet denně zachycených případů.

Vrátí se tak například noční zákaz vycházení, více se omezí setkávání osob, provoz škol, sportu a sportovišť nebo hotelů a restaurací. Blatný také uvedl, že vláda se bude bavit o kompenzacích pro provozovny, které se budou muset znovu zavřít, zejména právě pro restaurace.

Za otevírání a zavírání hospod platí pivovary desítky milionů

Za spuštění a následné zastavení provozu restaurací tratí pivovary desítky milionů Kč. Za každý týden zavření provozu na tržbách přijdou o zhruba 340 milionů Kč. Zodpovědné osoby ani po půl roce nemají jasné plány, jak efektivně zvládnout krizi, místo ochrany rizikových skupin skupin šikanují celou společnost, uvedla dnes výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

"Rozhodují se naprosto nepředvídatelně, chaoticky a nesystémově. Svými rozhodnutími opakovaně způsobují škody, nyní už se pohybujeme na hraně likvidace HORECA (hotely, restaurace, kavárny) sektoru. Gastronomové zatím nedostali žádné kompenzace," uvedla.

Pokud dojde k plošnému zavírání, je potřeba restauratérům pomoci, dodala. "Vláda by měla podporovat své občany v této těžké době, a ne je naopak stavět do pozice protivníků a nepřátel," řekla.

Jenom logistické náklady na nastartování restaurací jsou podle ní obrovské. "Rozvezlo se pivo, spustily výčepy, sanitace, revize, náklady na zaměstnance pivovarů. Když se to po týdnu zastaví, určitě to bude v řádu dalších desítek milionů korun," uzavřela.

Podnikatelé jsou na konci sil

Podnikatelé jsou podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václava Stárka na konci sil, přibude těch, kteří provozy už neotevřou. Stát musí pro odvětví, která opakovaně kvůli pandemii koronaviru zavírá, připravit adekvátní náhrady. Za současného stavu nemůže být odpovědí vládních představitelů, že nejsou peníze, řekl dnes ČTK Stárek.

Pokud vláda odsouhlasí změnu stupně pohotovosti, podle Stárka by se měla uskutečnit podle protiepidemického systému (PES), kabinet by se neměl soustředit jen na některé aktivity, řekl. Uvolňování či zpřístupňování opatření se řídí právě tabulkou PES. Vláda ale už několikrát upravila navzdory jejímu znění pravidla fungování podnikatelských činností. Například stravovací provozy by podle ní ve třetím stupni mohly fungovat do 22:00, kabinet ale rozhodl o zkrácení této doby do 20:00. Ve čtvrtém stupni by vyjma potravin či drogérií neměly být v provozy jiné obchody. Blatný ale dnes řekl, že prodejny bez rozdílu sortimentu budou moci fungovat.

Podnikatelé se podle Stárka už nyní nemají, na co připravit. Jsou na konci sil a vláda se podle něj nemůže divit, že vznikají bouře. Nedomnívá se ale, že by se po opětovném zákazu provozu více podniků rozhodlo nařízení ignorovat. "Spíše bude více podniků, které už neotevřou, více lidí se přihlásí na úřad práce," řekl.

AHR podle Stárka rozumí tomu, že je třeba s pandemií bojovat. Nelze podle něj ale uzavírat a otevírat provozy a nenabídnout odpovídající kompenzace. Česká republika by se v tomto podle něj měla inspirovat u okolních zemí. Program na podporu zaměstnanosti Antivirus je podle něj dobrý, ale peníze se stejně předávají zaměstnancům. Ti by jinak skončili na úřadech práce a stát by se o ně stejně musel postarat, řekl.

Stárek dále řekl, že na příští týden je naplánováno další jednání o pokračování programu COVID ubytování. Dříve uvedl, že ministerstvo pro místní rozvoj na něj přislíbilo 400 milionů korun, bude ale třeba více prostředků. Nyní to podle Stárka znovu vypadá, že spuštění programu bude odloženo kvůli nedostatku financí.

Hotely a další ubytovací zařízení musely být uzavřené pro rekreační účely od 22. října do 2. prosince. Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se může podle aktuální analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism letos propadnout z loňských 56 miliard na 26 miliard korun.

Restaurace nesměly pro veřejnost fungovat od 14. října do 2. prosince. Nyní mohou mít otevřeno mezi 06:00 a 20:00, kapacitu mohou naplnit na maximálně 50 procent. Gastronomické odvětví podle výzkumné společnosti Nielsen každý den uzavření ztratilo na tržbách 414 milionů korun.

Související

Více souvisejících

Restaurace ministerstvo zdravotnictví Vláda ČR odškodnění Ekonomika pivovary

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy