Domácí rozpočet si nesestavuje 57 procent domácností. Většinou jej považují za zbytečný nebo se jim sestavovat nechce. Zároveň si ale 64 procent domácností vytváří finanční rezervu pro případ ztráty příjmu.
Vyplývá to z průzkumu ministerstva financí k finanční gramotnosti, který uskutečnila v lednu 2020 společnost ppm factum research mezi 1003 respondenty. MF částečné výsledky průzkumu dnes zveřejnilo na internetu. Výsledky z předchozího průzkum v roce 2015 byly obdobné, uvedlo MF.
Domácí rozpočet většinou sestavují sestavují ženy, lidé starší 60 let, a osoby chovající se ekonomicky velmi zodpovědně. Naopak rozpočet většinou nesestavují muži, lidé mladší 30 let, vícečlenné domácnosti a osoby s nízkou mírou ekonomické zodpovědnosti.
Během finančního plánování si podle průzkumu 70 procent domácností nastavuje trvalé příkazy a 46 procent domácností používá ke sledování svých výdajů bankovní aplikace. Zároveň 41 procent respondentů si stanovuje finanční cíle například na pořízení bydlení, auta nebo dovolené. Ale jen pro šest procent z nich je hlavním cílem dostatečné finanční zabezpečení v důchodu. Čtvrtina lidí se přitom domnívá, že se dokáže dostatečně finančně zabezpečit pro odchod do důchodu a čtvrtina lidí tomu naopak nevěří.
Ti, kteří si vytvářejí rezervu, k tomu využívali hlavně spořicí účet (31 procent) a běžný účet (28 procent). "Je pozitivní, že se od roku 2010 obrátil trend ve prospěch účtů spořicích," uvedlo MF.
Z průzkumu dále vyplývá, že v lednu 2020 by dokázalo 62 procent lidí zvládnout výpadek měsíčního příjmu. V průzkumu z roku 2015 to bylo 55 procent. Téměř tři čtvrtiny lidí na začátku roku 2020 mohlo zaplatit neočekávaný výdaj 11.200 korun bez nutnosti půjčit si, což je o deset procentních bodů více než před deseti lety.
Zároveň podle průzkumu byla v lednu 2020 polovina domácností schopná pokrýt životní náklady při ztrátě hlavního zdroje příjmu po dobu delší než tři měsíce. Déle než půl roku to bylo možné u 27 procent domácností. Naopak 16 procent dotázaných by s penězi nevyšlo ani jeden měsíc. "Kratší doba pokrytí nákladů se podobně jako u neočekávaného výdaje týká především mladých lidí, osob s nižší finanční gramotností, lidí s nižším vzděláním a občanů s nižším příjmem," uvedlo MF. V předchozích letech byly výsledky podle úřadu obdobné, postupně ale roste kategorie domácností, které by pokryly delší než šestiměsíční výpadek.
Lidé přitom podle průzkumu upřednostňují spoření před investováním. Pouze pět lidí v posledních 12 měsících investovalo do akcií a podílových listů, uvádí průzkum.
Část získaných údajů z průzkumu využije Mezinárodní síť finančního vzdělávání (International Network on Financial Education) při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pro mezinárodní srovnání úrovně finanční gramotnosti dospělých. MF nyní bude postupně zveřejňovat dílčí výsledky průzkumu a na konci června představí souhrnné výsledky včetně mezinárodního srovnání.
Související
Bohatství v Evropě není rozdělené rovnoměrně. Průzkumy dopadly špatně i pro Švýcary
Neplatné bankovky ještě stále vyměníte ve všech bankách. Zbývají poslední dny
peníze , domácnosti , CZK
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák