Stát loni vybral na daních o 63 miliard víc, letos se kvůli koronaviru čeká propad

Stát loni vybral na všech daních ale bez povinného pojistného celkem 1105 miliard korun. Meziročně tak vybral téměř o 63 miliard korun víc. Uvedla to vláda ve státním závěrečné účtu za loňský rok, který předložila poslancům. Do státního rozpočtu zamířilo 764 miliard korun, o zbytek se rozdělily v souladu s rozpočtovým určením daní obce, kraje a Státní fond dopravní infrastruktury.

Pro příští rok plánuje stát vybrat na všech daňových příjmech 1351 miliard korun. Letos však u některých daní jejich výběr kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru proti plánům poklesne. Vyplývá to například z dokumentace k novele státního rozpočtu, která zvyšuje jeho schválený schodek až na 300 miliard korun. Původně schválený rozpočet na letošní rok předpokládal pro letošek daňové příjmy státního rozpočtu v objemu kolem 817 miliard korun.

Na dani z přidané hodnoty vybraly úřady loni celkově téměř 431 miliard korun, což ale bylo o 10,5 miliardy méně, než předpokládal schválený rozpočet. Také meziroční tempo růstu výběru daně meziročně zpomalilo z osmi procent na 4,6 procenta. Do státního rozpočtu zamířilo 291,3 miliardy, obce dostaly v souladu s rozpočtovým určením daní 102,5 miliardy korun a kraje 37,1 miliardy korun. Také v letošním roce by měl výběr proti plánu klesnout, i když meziročně má vzrůst. Například chybějící útraty zahraničních turistů by měly znamenat pokles výběru DPH o 4,1 miliardy, odhaduje ministerstvo financí. Vliv bude mít i vypnutí elektronické evidence tržeb až do konce roku.

Pokles počtu zahraničních hostů se podle ministerstva financí letos promítne i do výběru spotřebních daní z lihu a piva shodně poklesem o 0,3 miliardy korun. Pokles proti rozpočtovaným příjmům se očekává i u spotřebních daní z pohonných hmot a tabákových výrobků. Na spotřebních daních vybral stát loni 167 miliard korun. Z toho do státního rozpočtu šlo téměř 159 miliard Kč. Přes osm miliard z daní z pohonných hmot získal fond dopravy, státnímu rozpočtu zůstalo 84 miliard. "V celkovém součtu se jedná o nejvyšší částku inkasa daně z minerálních olejů od zavedení spotřebních daní v roce 1993," uvedla vláda ve státním závěrečném účtu.

Pro letošní rok zatím ministerstvo financí předpokládá v případě daně z nafty pokles proti plánu o víc než pět procent, u benzínu by měl být pokles mírnější.

Kuřáci odvedli státu téměř 56 miliard korun, což byl meziroční pokles téměř o tři miliardy. Rozhodující vliv na nižším výběru měla podle vlády rostoucí obliba zahřívaných tabákových výrobků, na které dopadla spotřební daň až od poloviny loňského května.

Výběr daně z příjmů fyzických osob, od zaměstnanců po živnostníky, vzrostl loni téměř o 27 miliard na celkových 247 miliard. Z toho do státního rozpočtu přišlo 164,5 miliardy a 82,1 miliardy dostaly obce s kraji. Na daních od zaměstnanců získal stát zhruba 143 miliard korun.

Související

Robert Fico

Fico zvedá Slovákům daně. Lidem ale tvrdí, že potraviny zlevní

Slovenská vládní koalice se dohodla na konsolidačním balíčku, který má zajisti pokles deficitu v příštím roce na 4,7 % HDP. Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ale zvedne občanům daně, konkrétně se zvýší základní sazba daně z přidané hodnoty na 23 procent. Její snížená sazba poklesne na pět procent. Informovala o tom agentura TASR. 

Více souvisejících

Daně Ministerstvo financí státní rozpočet cigarety DPH

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy