Stavebnictví se zmítá v krizi. Analytici očekávají nejhlubší propad od roku 2012

České stavebnictví by letos mohlo meziročně klesnout až o osm procent. To by bylo nejvíce od roku 2012, kdy se produkce snížila o 7,6 procenta. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Hlavním důvodem poklesu je podle nich nedostatek pracovníků, především těch zahraničních kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Podle většiny z nich stavebnictví klesne i příští rok.

"Celoročně odvětví stavebnictví letos směřuje do propadu produkce kolem osmi procent. Otázkou je ovšem spíš výhled do příštího roku. I kdyby v průběhu něj investoři nabyli většího optimismu, bude trvat, než se ten překlopí do vyššího objemu stavebních prací. Produkce tedy pravděpodobně bude klesat i v roce 2021, a to nejméně o pět procent," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví letos do konce října meziročně kleslo o sedm procent. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, se snížilo o 9,2 procenta. Inženýrské stavitelství tvořené hlavně výstavbou dopravní infrastruktury kleslo o 1,1 procenta.

"České stavebnictví výrazně podpořily zakázky z veřejného sektoru, které vykázaly stabilitu i v krizové době. Soukromý sektor se při první vlně pandemie zalekl a pozastavil velké množství projektů. Postupně si však na koronavirovou krizi zvyknul a zastavené projekty opět rozbíhá. Přesto letos pravděpodobně stavebnictví propadne o sedm až osm procent," doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové stavebnictví doplatilo na pandemii především kvůli odlivu zahraničních pracovníků. Jak uvedla, pracovní síla chyběla v tomto sektoru již před krizí a ta tento problém ještě vice prohloubila. "Patrná byla i slabší poptávka po stavebních pracích. Druhá vlna tyto problémy jen umocní. Pro letošek tak počítáme s poklesem stavebnictví o sedm procent," podotkla Steckerová.

Analytik ČSOB Petr Dufek uvedl, že stavebnictví s jeho závislostí na zahraničních pracovnících v době uzávěr a dalších omezení postrádalo zahraniční zaměstnance snad nejvíce ze všech tuzemských odvětví. Podle něj se však epidemie nepřímo promítla i v omezování investic soukromých firem, které se rovněž postupně začaly odrážet na stavebních firem. Pro letošek očekává pokles stavebnictví o 6,5 procenta.

"Stavebnictví se letos propadá postupně stále hlouběji. Koronavirová krize se ve stavebnictví projevuje například v porovnání s průmyslem zpožděně a setrvačněji. Stavební výroba se navíc potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly, která z velké části zůstává kvůli pandemické situaci ve své domovině. Postiženy jsou hlavně menší firmy s méně než 50 zaměstnanci," dodal analytik Trinity bank Lukáš Kovanda.

Průměrná měsíční mzda ve stavebnictví na konci třetího čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,6 procenta na 31.276 korun. V porovnání s celorepublikovým průměrem byla o 11,7 procenta nižší. Počet zaměstnanců na konci září meziročně klesl o 0,6 procenta na 207. Proti předkrizovému roku 2008 byl nižší téměř o čtvrtinu.

Související

Martin Kupka

Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) představili vládě návrh řešení problémů spojených s digitalizací stavebního řízení, které vedly k odchodu Ivana Bartoše (Piráti) a jeho strany z vlády. Návrh reaguje na aktuální stav, kdy systémy nenaplňují očekávání uživatelů a zákonné požadavky.

Více souvisejících

Stavebnictví Ekonomika firmy zaměstnání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy