Tradice velikonočního kapra ohrožena. Rybí tuk je přitom prevencí nákazy covid-19

Rybáři se před Velikonocemi obávají sníženého odbytu. Každoročně vyváží před svátky do zahraničí stovky tun ryb, mezi březnem a dubnem jde zhruba o 1600 tun. Letos je ale poptávka kvůli pandemii a vládním nařízením výrazně nižší, zavřené jsou restaurace, hotely nebo catering, na hraničních přechodech jsou pak dlouhé čekací lhůty.

Kvůli uzavření pultového prodeje klesl také zájem v českých supermarketech, sdělil ČTK ředitel Rybářského sdružení ČR Michal Kratochvíl. Prodej je ale stále možný na sádkách nebo ve specializovaných prodejnách, připomněl.

Velikonoční poptávku po rybách pokrývají jarní výlovy rybníků. Na sváteční stůl kapr nebo jiná sladkovodní ryba odedávna patří. "Tradice velikonočního kapra se v některých rodinách, obzvlášť v rybníkářských oblastech, dodržuje dodnes. Kapr jako zdroj postního jídla byl už před mnoha staletími chován v klášterních rybníčcích, odkud se jeho chov rozšířil i do šlechtických a městských rybníků. Na našem území ještě za první republiky patřil kapr k oblíbeným pokrmům v době předvelikonočního půstu," sdělil Kratochvíl. Množství snědených kaprů bylo tehdy podle něj jen o málo nižší než na Vánoce.

Zájemci o čerstvé nebo čerstvě zpracované ryby si mohou své rybáře najít prostřednictvím ministerského webu.

Zánětům plic souvisejícím s nemocí COVID-19 může podle Státního zdravotního ústavu pomoci předcházet rybí tuk a vitamin D. Navýšení jejich hladiny v těle může trvat šest týdnů až šest měsíců, uvedl na webu profesor Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ. Doporučuje se minimálně 250 až 500 miligramů mastných kyselin pro zdravého dospělého denně. Pro zvýšení omega-3 indexu je vhodná dávka až dva gramy.

Rybáři, kteří mají na svou práci i koníček výjimku z omezení pohybu v ČR, kromě problémů s odbytem řeší také nedostatek vody v krajině, některé rybníky nejsou podle Kratochvíla naplněné ani z poloviny. Rybáři jednají s ministerstvem i Evropskou komisí. Zjišťují, jak by jim mohly státní nebo nadnárodní orgány pomoci. Možností by bylo vyplacení záloh na některé národní dotace nebo uvolnění pravidel a následné využití peněz na náhradu škody z evropského Operačního programu Rybářství.

Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba ryb v Česku pohybuje v posledních letech kolem 5,5 kilogramu ryb na osobu ročně. Celosvětová spotřeba je podle rybářského sdružení kolem 16 kilogramů ryb na osobu. V ČR se chovají zejména kapři, předloni se jich v rybnících vylovilo 18.430 tun. Zhruba 40 procent živých ryb se prodalo v ČR, polovina šla na vývoz, desetina se zpracovala.

Související

Ilustrační fotografie.

Kapr se v Česku prodává na tisícovkách míst, kontrolují je veterináři

Vánoční kapři se budou letos prodávat podobně jako loni na zhruba 3000 místech po celé ČR. Státní veterinární správa (SVS) bude v nadcházejících dnech kontrolovat dodržování hygienických podmínek, životní podmínky ryb a dodržování legislativy při usmrcování. Správa doporučuje, aby si lidé nechali ryby usmrtit přímo v místě prodeje. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Ilustrační foto

Tradiční vánoční úprava ryby? Kapr na modro a na černo

Kapr dnes nepochybně patří na vánoční stůl. Tam se však dostal až v průběhu 19. století, tradiční štědrovečerní večeře vypadala v minulosti úplně jinak. Kapr se také nepodával o Štědrém večeru ve formě smažené v trojobalu, ale na modro nebo na černo.

Více souvisejících

kapr Ryby Ekonomika Velikonoce Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 29 minutami

před 38 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy