Tržby českých obchodníků v červnu po očištění meziročně klesly o dvě procenta, meziměsíčně stouply o 0,2 procenta. Lidé méně utráceli za pohonné hmoty a potraviny, naopak prodejcům nepotravinářského zboží se dařilo. Nejvyšší nárůst tržeb opět zaznamenal prodej přes internet a zásilkovou službu.
Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V květnu byly očištěné tržby v maloobchodě, kromě prodeje motorových vozidel, podle revidovaných údajů meziročně vyšší o 0,8 procenta.
Bez očištění o kalendářní vlivy zůstaly červnové tržby obchodníků na stejné úrovni jako loni. "Tržby za pohonné hmoty a za potraviny meziročně klesly, naopak tržby za prodej nepotravinářského zboží se zvýšily téměř o pět procent. Vyšší tržby zaznamenaly prodejny s potřebami pro domácnost i s kulturními a sportovními potřebami. Nejvyšší tempo si však dlouhodobě udržuje prodej prostřednictvím internetu," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.
Prodej pohonných hmot se podle ČSÚ proti loňskému červnu snížil o 8,4 procenta a potravin o 3,3 procenta, což kompenzoval nárůst prodeje nepotravinářského zboží o 4,7 procenta.
Za prodej přes internet a zásilkovou službu obchodníci utržili meziročně o 27,8 procenta více. O zhruba deset procent si na tržbách polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, prodejci počítačů a komunikačních zařízení měli o šest procent vyšší tržby a tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci byly o zhruba čtyři procenta vyšší. Naopak prodejnám oděvů a obuvi klesly tržby o více než 16 procent.
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel očištěné o kalendářní vlivy byly proti loňskému červnu o 17,3 procenta nižší, meziměsíčně stouply o 8,7 procenta.
Červnový nárůst tržeb byl podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky pod všemi odhady analytiků. "Tržby bez prodeje aut rostly oproti květnu o 0,2 procenta, což znamená meziroční stagnaci po předchozím propadu o 1,9 procenta. Zde analytici v průměru čekali meziroční růst kolem tří procent," uvedl. ČSÚ podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila provedl revizi květnového výsledku. "Z -0,7 procenta byl snížen bez prodeje aut na -1,9 procenta. Výsledek je pro trh i pro nás zklamáním, když se očekával výraznější vliv odložených nákupů po období karantény," doplnil.
Lidé v červnu podle Brožka pravděpodobně více cestovali, když prodej pohonných hmot meziměsíčně stoupl o 7,6 procenta. Hradil růst přičítá spíše stoupajícím cenám benzínu a nafty. "Propad tržeb také pokračoval u prodejů motorových vozidel, a to meziročně o 12 procent. To je však podstatné zlepšení oproti předchozím měsícům, kdy tržby klesaly v rozmezí 35 až 45 procent. Nicméně vzhledem k tomu, že červnové registrace nových automobilů poklesly jen o pět procent, je finální číslo přece jen slabší, než očekával trh," řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
Útraty domácností podle Seidlera se sice postupně zotavují, ale pomaleji, než trh předpokládal. "Červnová čísla ukázala, že spotřebitelé zůstávají spíše opatrnější. Nejistota z dalšího vývoje ekonomiky, pokrácené mzdy a hrozba nezaměstnanosti jsou hlavními brzdami pro výraznější růst nákupů, a tedy i pro spotřebu, která byla jedním z hlavních motorů české ekonomiky," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
??| Nákupy v obchodech v červnu stagnovalyMaloobchodní tržby se v červnu oproti předchozímu měsíci, kdy padla veškerá omezení prodejů, zvýšily jen symbolicky o 0,2 %. Vedly internetové obchody, jejichž tržby vyskočily o necelých 28 %.Petr Dufek?https://t.co/BHTYKokZYD pic.twitter.com/dBku7BbKUr
— Analytici ČSOB (@AnalyticiCSOB) August 5, 2020
Maloobchod po loňském růstu podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče směřuje k celoročnímu poklesu. "Přesto ale lze konstatovat, že květen a červen naznačují, že se tuzemský maloobchod obrazně řečeno postupně zvedá z popela. Za letošní první pololetí hlásí maloobchod kumulativní pokles tržeb o 1,3 procenta a data za samotný červen naznačují, že celkový pokles tržeb za letošní rok může být o něco mírnější," vysvětlil. Podle Brožky se maloobchodní tržby za celý rok dají očekávat v mírném záporu, v příštím roce předpokládá růst kolem dvou procent.
Související

Maloobchodní tržby se meziročně propadly o více než dva a půl procenta

V Česku kvůli dopravě klesly tržby, dařilo se cestovnímu ruchu
tržby , Obchody , Ekonomika , Český statistický úřad , e-shopy
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák