V Česku loni zaniklo přes 15 tisíc firem

V ČR loni zaniklo asi 15.500 firem, což je o 450 více než v roce 2019. Důvodem jsou zhoršené podmínky pro podnikání kvůli vládním omezením v souvislostí s pandemií koronaviru. Skončilo 800 akciových společností a 14.700 společností s ručeným omezeným. Zároveň přírůstek nových firem byl podle společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company nejnižší od roku 2016.

Další stovky firem se podle manažera společnosti Headim Jiřího Váchy potýkají s vážnými problémy. Nejvíce krize postihla ubytovací, restaurační, kongresový, eventový byznys a vše, co je na tyto obory navázané. "V tuto chvíli stále jedou státní dotační programy, které drží krizí postižené firmy nad vodou, ale skutečné problémy nastanou po jejich ukončení. Nikdo si totiž nemyslí, že se ekonomika okamžitě vrátí na úroveň ledna 2020," dodal.

Některé podniky stojí podle něj před rozhodnutím, zda snížit náklady na minimum a počkat, až se virus přežene, změnit obor podnikání, nebo úplně skončit. Jsou ale i firmy, které chtějí zakládat nové pobočky na Slovensku, v Maďarsku nebo Polsku.

Na trhu je kvůli situaci s covidem nyní největší poptávka po marketingových, obchodních a technických ředitelích, kteří by ve firmách nově nastavili strategie technologických inovací, produktových novinek a získávání nových zákazníků. Firmy také zjišťují, jak si stojí jejich konkurence, a to nejen lokální v ČR, ale i v zahraničí.

Externí krizové manažery, tzv. interim manažery, si najímají zejména malé a střední firmy od 20 zaměstnanců s jasně danými majiteli, kteří usilují buď o posun v podnikání, nebo začali mít problémy a potřebují svůj byznys zachránit. Poptávka je i mezi start-upy, kterým se podařilo vyrůst. Poslední skupinou jsou investoři, kteří koupili firmu a nejsou si jisti, zda je její vedení kompetentní dosáhnout nově stanovených cílů, podotkl Vácha.

V ČR podle jeho odhadu působí kolem několika stovek interim manažerů v různých segmentech s odlišnou odborností.

Související

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Více souvisejících

Česká republika firmy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty

Ukrajinské ozbrojené síly tvrdí, že severokorejští vojáci bojující po boku ruských jednotek jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty. Tato obvinění přicházejí v souvislosti s tvrzením Ukrajiny, že Rusko se snaží skrývat zahraniční přítomnost na bojišti i rozsah svých ztrát.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy