Virtuální prohlídky bytů? Spásné řešení se ukázalo jako nefunkční, moc se toho neprodá

Virtuální prohlídky bytů, které nabraly na významu kvůli opatřením proti šíření koronaviru, zůstanou pouze doplňkem. Bez osobní prohlídky se prodá jen mizivé procento bytů. Uvedli to zástupci většiny realitních kanceláří, které ČTK oslovila.

"Úspěšnost virtuálních prohlídek je dle mého názoru nafouknutá a v praxi spíše nefunkční. Přestože se virtuální prohlídky propagují jako spásné řešení, u stávajících bytů a domů fungují kontraproduktivně. Klienti tímto způsobem kupují především developerské projekty, které ještě nestojí," uvedl ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Zejména u koupě za účelem vlastního bydlení podle něj hrají velkou roli emoce, které rozhodují zhruba ze 70 procent. "Je důležité, jak se na místě budoucí majitelé cítí, jaké je okolí, společné prostory, světlo, zda je slyšet hluk od sousedů nebo z ulice," podotkl Zuzák.

Podle jednatelky společnosti Fincentrum Reality Andrey Daňhelové se počet osobních prohlídek nemovitostí začíná znovu zvyšovat. V polovině března podle ní klesl zájem zhruba na polovinu normálního stavu, nyní se dostal na 80 až 90 procent. "Jen mizivé procento zájemců se však rozhodne pro byt po prohlídce na dálku. Maximálně jen pár investorů, pro ostatní je důležitá autentická emoce přímo z místa. Virtuální prohlídka ale může výrazně pomoci při počáteční fázi," doplnila Daňhelová.

Podle generálního ředitele Re/Max Jana Hrubého se některé urgentní případy prodejů uskutečnily zcela bez osobního kontaktu, šlo však jen o malou část. "V tuto chvíli se už vracíme k běžnému provozu, byť za důkladných bezpečnostních opatření. Situace nám ukázala, jak nenahraditelný kontakt s makléřem ve skutečnosti je. Virtuální příprava je důležitá pro základní rozhodnutí, zda vůbec jít či nejít na prohlídku, ale jde jen o podpůrný nástroj," sdělil Hrubý.

Regionální ředitel 4fin Jan Štěpánek uvedl, že ve firmě se nesetkali s žádným zájemcem, který by byl ochotný koupit nemovitost, aniž ji osobně navštívil. "Virtuální prohlídky jsou stále pouze třešničkou na dortu prezentace prodávané nemovitosti," podotkl Štěpánek.

Podle ředitele Bezrealitky Hendrika Meyera byl snížený počet osobních prohlídek v březnu hlavní příčinou propadu prodejů, nyní už se však začala situace vracet k normálu. "Je třeba si uvědomit, že při prodeji nemovitosti se běžně realizuje zhruba deset prohlídek. Virtuální prohlídka tedy může ušetřit čas makléře. Nicméně je jasné, že vážný zájemce bude vždy chtít i fyzickou prohlídku," dodal jednatel FérMakléři.cz Jan Boruta.

Související

Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?
Ilustrační fotografie.

Ceny nemovitostí v příštím roce? Analytici i indexy se na vývoji shodují

House price index, tedy ukazatel, který ceny domů měří změnou cen rezidenčního bydlení jako procentuální změnu od určitého konkrétního počátečního data, se v České republice pohyboval ve druhém čtvrtletí roku 2022 na hodnotě 218,60 bodu, což bylo více než v prvním čtvrtletí roku, kdy index ukázal hodnotu 210,6 bodu. A podle modelů by se měl tento index cen nemovitostí v ČR pohybovat v příštím roce na hodnotě kolem 138 bodů a v následujícím roce kolem 137 bodů. Co to znamená, je jasné. S největší pravděpodobností může na českém realitním trhu konečně splasknout „bublina“, která na jedné straně dovoluje inkasovat často pro koupěchtivé zájemce o domy či byty nedostupný luxus a na druhé nečekaně vysoké příjmy, ale fakticky šlo dosud spíše o pokřivené fungování realitního trhu pro retailové spotřebitele.

Více souvisejících

reality nemovitosti Byty Ekonomika

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy