Česko neláká jen levnou pracovní sílu. Přicházejí i kvalifikovaní cizinci za vyššími mzdami

Česko se v nákladech práce řadí mezi chudší polovinu států Evropské unie. Mzdy u nás ale rostou rychleji než v západních zemích a stát dokáže přilákat i lépe placené manažery a specialisty z Východu. Vyplývá to ze zjištěné Českého statistického úřadu.

Česko podle statistiků stále patří mezi nízkonákladové ekonomiky, kde jsou náklady zaměstnavatelů na hodinu práce pod hranicí 500 korun. Rozdíly se ale snižují. "Česko v roce 2022 předstihlo v úrovni nákladů práce Portugalsko, kde došlo v tomto ohledu ke stagnaci, zatímco u nás se náklady zvýšily meziročně o 5 %," uvedl v tiskové zprávě Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Podle úřadu se od roku 2012 nominálně snížily náklady práce jen v Řecku a v Norsku, najeíve naopak vzrostly ve státech s dosud nejnižšími úrovněmi, jako je Bulharsko a Rumunsku. O něco méně pak stouply i v Česku. 

V rámci krajů České republiky zaujímá na trhu práce specifické postavení Praha. "Výrazně vyšší mzdy vydělávají v Praze jen ti, kteří pracují ve vysoce kvalifikovaných nemanuálních profesích, nejlépe manažerských," řekl Dalibor Holý, ředitel odboru statistik trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. "Podíl velmi nízkých mezd do 22 tisíc hrubého je tu navíc takřka stejně velký jako v ostatních krajích, tedy desetinový," dodal.

Česká republika nabízí cizincům konkurenceschopné platové podmínky a výhodné pracovní smlouvy. Zvláště ve srovnání s některými východoevropskými zeměmi či zeměmi mimo Evropskou unii jsou mzdy v Česku atraktivním lákadlem pro cizince, kteří hledají lepší finanční perspektivu.

Kromě toho je ale známa svou relativně vysokou životní úrovní ve srovnání s mnoha dalšími zeměmi. Přístup ke kvalitnímu zdravotnictví, vzdělání a dalším sociálním službám je zde zajištěn. Cizinci, kteří hledají lepší životní podmínky pro sebe a své rodiny, nalézají v Česku příležitost k lepšímu životu a kariérnímu růstu.

Česko je také zemí s otevřenou a multikulturní společností, která přitahuje cizince z různých koutů světa. Díky tomu se cizinci mohou cítit v Česku jako součást dynamického a kosmopolitního prostředí, kde mají možnost setkat se s lidmi z různých kultur a rozvíjet své mezikulturní komunikační dovednosti.

Nabízí také cizincům širokou škálu pracovních příležitostí v různých odvětvích. Vysoká kvalifikace a odbornost českých pracovníků je mezinárodně uznávána. Cizinci, kteří mají potřebné dovednosti a znalosti, mohou využít příležitostí k profesnímu růstu a rozvoji své kariéry.
 

Související

Armáda České Republiky

Česko by se konfliktu neubránilo, myslí si většina lidí. Shodnou se, že suverenitu je třeba chránit

I přes jednomyslný názor české veřejnosti na nutnost bránit suverenitu státu za každou cenu se více než polovina občanů v této zemi obává, že by v případě konfliktu nebyla schopna se ubránit. Vyplývá to z nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle výsledků tohoto průzkumu si 40 procent dotázaných myslí, že Česká republika by se neubránila, což je nárůst o 13 procentních bodů oproti loňskému roku.

Více souvisejících

Česká republika zaměstnání

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy