Čína a Rusko zřejmě budou ve vzájemném obchodě více využívat vlastní měny

Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodě více používat vlastní měny, tedy čínský jüan a ruský rubl. Čínský prezident Si Ťin-pching se na tom v Moskvě dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Je to součást širší ekonomické spolupráce, kterou delegace obou zemí dojednaly. S odkazem na čínská státní média o tom dnes informuje server americké televize CNBC.

Posílení spolupráce mezi Ruskem a Čínou v ekonomice i byznysu přichází v době, kdy Spojené státy uplatňují vůči Rusku sérii ekonomických i diplomatických sankcí za jeho loňskou invazi na Ukrajinu. Peking odmítl počínání Ruska nazvat invazí, zároveň ale usiluje o mírová jednání a o zastavení bojů na Ukrajině.

Kreml k většímu využívání rublu a jüanu sdělil, že obě tyto měny se už na obchodních platbách mezi Ruskem a Čínou podílejí zhruba ze dvou třetin. Čína je už teď největším obchodním partnerem Ruska.

Moskva a Peking se chystají také rozšířit vzájemný obchod, spolupracovat v energetické a potravinové bezpečnosti a rozvíjet železniční infrastrukturu. Počítají i s výstavbou další infrastruktury, která propojí logistické sítě obou zemí. Oficiální sdělení příliš mnoho podrobností o dojednaných plánech nezmiňují, záměry se ale podle nich soustřeďují na období od současnosti do roku 2030.

Moskva dohodnutou spolupráci v hospodářské oblasti zdůrazňuje více než Peking a také o ní podrobněji informuje. Zatímco čínská strana pouze uvedla, že se zavazuje k výraznému zvýšení vzájemného obchodu do roku 2030, Kreml popisuje dohodnutý růst obchodních vazeb jako "několikanásobné zvýšení".

Objem dovozu z Ruska do Číny se loni při vyjádření v místní měně zvýšil téměř o 49 procent na 763,75 miliardy jüanů (2,45 bilionu Kč), stojí v záznamech čínského celního úřadu. O rok dříve růst činil zhruba 28 procent.

Rusko se zmiňuje také o dalších detailech, které čínská strana podrobněji nekomentuje. "Co se investic týče, naše země sestavily soubor 80 důležitých a slibných bilaterálních projektů v různých oborech v objemu zhruba 165 miliard dolarů (3,6 bilionu Kč)," píše se v oznámení Kremlu. "V transakcích mezi Ruskou federací a jejími partnery v Asii, Africe a Latinské Americe podporujeme používání čínského jüanu," stojí dále v textu.

Zdaleka nejvíce používanou měnou v obchodních transakcích po celém světě je americký dolar. Veřejně dostupné údaje nicméně naznačují, že význam čínského jüanu stoupá, i když jeho využití je proti dolaru či euru stále výrazně slabší a zůstává v jednotkách procent. Peking tlačí na internacionalizaci čínské měny, stejně jako na soběstačnost v zásobování energiemi a potravinami.

Peking a Moskva se dohodly i na rozšíření kapacity potrubí na vývoz zemního plynu z Ruska do Číny. Zatímco Peking žádné podrobnosti nezmínil, ruská strana tento týden uvedla, že dodávky plynu do Číny hlavním plynovodem Síla Sibiře loni zvýšila o 49 procent.

Obě země se také samostatně dohodly na užší spolupráci v médiích. To podle Moskvy znamená třeba společnou výrobu televizních pořadů, ale i větší spolupráci státních médií.

Související

Více souvisejících

Čína Rusko zahraniční obchod rubl CNY (jüan)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Aktualizováno před 43 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy