Dokdy budeme svědky zdražování? Pokles inflace může trvat déle, než se čekalo

Tuzemští ekonomové, oslovení serverem EuroZprávy.cz se shodují na tom, že výsledky letošní říjnové české inflace tak trochu překvapily nejen finanční trhy, ale i samotnou centrální banku. Připomínat je to nutné nejen pro odhad dalšího vývoje inflace, ale i proto, aby nevznikaly zbytečně rychle příznivá očekávání. 

„Rozhodně to ovšem neznamená, že by se inflační trendy české ekonomiky konečně začaly lámat,“ uevdl pro EuroZprávy.cz Petr Dufek. I podle dalších analytiků a ekonomů je totiž evidentní, že tento ve své podstatě administrativní zásah bude meziroční inflaci ovlivňovat pouze čtyři měsíce a poté opět odezní. Můžeme tak zapomenout příští rok na jednociferné znehodnocení peněz, anebo už konečně inflace spadne pod deset procent?

Podle Petra Dufka, hlavního ekonoma banky Creditas ale platí, že když se započítá do hodnoty výsledné inflace úsporný tarif na drahé energie, sníží se výsledné inflační číslo o téměř čtyři procentní body. „Zkrocení inflace je opravdu klíčovým úkolem dneška. Znehodnocení měny, ztráta kupní síly má totiž nejenom ekonomické konsekvence, ale ve své podstatě i sociální a politické,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky. Podle něj je na místě obává, že ochota inflace klesat bude i v příštím roce poměrně omezená a ve finále pro ni bude klíčový vývoj na globálních trzích, zejména energetických komodit a potravin. „Od fiskálu významnější restrikci, která by inflaci pomáhala krotit, čekat nelze. Nepředpokládáme ani další utažení měnových podmínek ze strany České národní banky,“ dodal Jan Vejmělek.

Inflace může být jednociferná

Ale není nutno hned propadat nějaké velké skepsi. Podle Petra Dufka totiž ono zmiňované samotné započtení a následné vyloučení jednorázového sociálního tarifu přece jen mírně změní trajektorii inflace v příštím roce. „Pokud nebudeme předpokládat, že by došlo k výraznému propadu cen energií na komoditních trzích, může vést přece jen k prodloužení období vysoké inflace už z titulu srovnávacích základů v závěru roku. Výraznější pokles inflace, proto může zabrat přece jen o něco delší dobu, než se původně předpokládalo. I tak ovšem pravděpodobné, že k jednociferné inflaci (cíl dlouhodobě stanovený ČNB na úrovni 2 % za rok, pozn. red.) by se česká ekonomika mohla dobrat už ve druhé polovině roku 2023,“ zpřesnil svůj názor Petr Dufek.

I podle Víta Hradila, hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Ano, je pravděpodobné, že v průběhu roku 2023 se česká inflace dostane na jednociferné hodnoty. Kromě výše zmiňované metodologie výpočtu samotné inflace, která spočívá ve srovnávání cen s těmi loňskými totiž podle Víta Hradila platí, že po letošním raketovém nárůstu cen energetických ale i dalších komodit je krajně nepravděpodobné, že by tyto mohly napřesrok vykázat další podobně razantní zdražení. „V meziročním srovnání by tak na celkovou inflaci měly působit přinejmenším umírněně, v lepší případě pak dokonce záporně,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Vít Hradil. A druhým důvodem příznivého odhadu vývoje inflace v Česku je probíhající zpomalení výkonu české i světové ekonomiky. „Z něj vyplyne ochlazení spotřebitelské poptávky, a tedy i nižší tlak na další růst cen,“ dodal hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Pokud jde o náklady, které si toto vyžádá, většina z nich je podle Víta Hradila patrná již nyní. Platí totiž, že vyšší úrokové sazby prodražují úvěry firmám i domácnostem, což se projevuje jejich sníženou koupěschopností. Ve stejném směru bude působit i obecné ekonomické ochlazení, které bude provázet pokles reálných mezd, a tedy i snížení životní úrovně.

Nižší inflaci musíme odpracovat

Je jasné, že optimismus vývoje tuzemské inflace ale nepřichází jen tak. Nutné je totiž podpořit tato očekávání i nějakou znatelnou „prací“. Co by tedy měla udělat česká vláda a centrální banka proto, aby domácí inflace nabrala klesající trend a konečně se dostala na dlouhodobý cíl, již dříve zmíněných dvou procent za rok? „K inflačnímu cíli však zbývá ještě poměrně dlouhý kus cesty. ČNB, která zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu už na sedm procent, dál setrvává ve vyčkávací pozici a nyní se spíše zaměřuje na obranu kurzu koruny a nezbytnou komunikaci. Z vějíře alternativních scénářů, které sama prezentovala, vyplývá, že v podstatě příliš mnoho dalšího dělat v tuto chvíli příliš smysl nemá. Dochází k útlumu úvěrové emise, rekordně se snižuje kupní síla obyvatel a ekonomika se vypořádává se šokem na trzích s energiemi, řekl serveru EuroZprávyy.cz Petr Dufek.

Podle něj by k reakci centrální banku mohlo přimět teprve oživení poptávkových inflačních tlaků. „Není to sice s ohledem na vývoj kupní síly až tak pravděpodobný scénář, ale část spotřebitelů může třeba s pocitem úspory vzniklé díky energetickému tarifu a cenovým stropům nabýt dojmu, že problém energetické drahoty je již v podstatě vyřešený. Mohou rovněž zafungovat i vysoká inflační očekávání, která mají sílu podporovat předzásobení apod. Proto je v tuto chvíli ze strany ČNB na místě využívat především její třetí nástroj, a sice komunikaci,“ doplnil Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky nyní jiné řešení, než restriktivní politiku centrální banky i vlády, pro rychlejší pokles inflace nevidí. „Je tak jasné, že zkrocení inflace nebude zadarmo, bude bolet. Dlouhodobě vyšší inflace je ale mnohem bolestnější,“ konstatoval Jan Vejmělek pro server EuroZprávy.cz. Podle něj se bude inflace příští rok držet ve dvouciferném teritoriu. „Její průměrná výše by pak za celý rok 2023 podle naší prognózy měla činit cirka dvanáct procent,“ uzavřel Jan Vejmělek.

Rizika pořád existují

Už bylo také řečeno, že boj s inflací bude bolet. Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrusu proto vyzývá vládu, aby konečně přiznala, že s inflací nelze bojovat populárními opatřeními ve stylu „kompenzací“ rostoucích nákladů všem. „Čím více peněz vláda do ekonomiky nalije ve snaze ukonejšit obyvatele, tím vyšší následně bude i inflace. Ve výsledku tak tato opatření nikomu nepomohou, protože dodatečné příjmy z vládních programů následně smaže všeobecný růst cen. Jakákoliv další vládní podpora by tak měla směřovat výhradně k občanům ve skutečné nouzi, nikoliv plošně každému,“ upozorňuje Vít Hradil.

A ruku k dílu bude muset zřejmě přiložit i centrální banka. I když ta, už i podle mínění některých ekonomů, za inflační brzdy pořádně zatáhla. „Pokud jde o Českou národní banku, velkou část její práce již odpracovala předchozí bankovní rada tím, že začala v loňském roce zvyšovat úrokové sazby. Po nedávné změně ve složení členů bankovní rady se pak ČNB rozhodla sazby dále nezvyšovat, což opírá o svůj expertní názor, podle kterého již sazby na tlumení poptávky působí dostatečně. Pokud makroekonomická data tento názor potvrdí, může si ČNB oddechnout a velké zásahy již od ní nebudou zapotřebí. Rizikem by ovšem bylo případné odkotvení inflačních očekávání v české společnosti. Pokud by ČNB dospěla k názoru, že toto riziko narůstá, bylo by zapotřebí proti němu zakročit dalším zpřísněním měnové politiky,“ řekl severu EuroZprávy.cz k dalšímu vývoje inflace v tuzemsku Vít Hradil.

Související

Ilustrační foto

Inflace v eurozóně nečekaně prudce klesla

Meziroční míra inflace v eurozóně pokračovala v lednu v nečekaně rychlém poklesu z předchozích měsíců. Z prosincových 9,2 procenta se dostala až na 8,5 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Ekonomové očekávali mírnější snížení růstu cen, v průměru asi na devět procent.
Česká pošta

Česká pošta zdražuje čtyřikrát rychleji, než jaká je inflace

Státní podnik Česká pošta pořádně přidal na tempu zdražování svých služeb. Obyčejný dopis vyšel ještě v říjnu na 19 korun, od února to již bude 23 korun. Pokud by tímto tempem Česká poštu zdražovala i nadále, za rok se daná cena zvedne o přibližně 63 procent, což odpovídá čtyřnásobku celoroční průměrně inflace v roce 2022.

Více souvisejících

inflace Ekonomika

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Petr Pavel

Pavel obdrží dopis od ANO, hnutí mu chce shrnout problémy společnosti

Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout nejpalčivější a největší problémy společnosti, řekla novinářům po dnešním jednání stínové vlády ANO předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. S Pavlem by se chtěla také v dohledné době sejít.

před 7 minutami

Ilustrační fotografie.

V Česku poprvé za deset let rostly výdaje na bydlení více než příjmy

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Výsledky na tiskové konferenci dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Aktualizováno před 10 minutami

Radek Vondráček (vpravo)

ANO chce případné jednodenní volby v neděli místo pátku

Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby se případné jednodenní volby konaly v neděli, nikoli v pátek. Po jednání stínové vlády ANO to řekl místopředseda hnutí Radek Vondráček.

Aktualizováno před 11 minutami

Andrej Babiš

Po Prchalovi končí další členové Babišova týmu

Dlouholetá spolupracovnice expremiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) Tünde Bartha a jeho mluvčí Vladimír Vořechovský ke konci února ukončí spolupráci s hnutím ANO. ČTK dnes informace webu Blesk.cz potvrdil Vořechovský. První místopředseda hnutí Karel Havlíček má za logické, že skončil volební tým, když se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí podle něj přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

před 12 minutami

Švédská policie

Švédsko plánuje zpřísnění protiteroristických zákonů

Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by podle vlády mohla začít platit v červnu, má dát úřadům větší pravomoci při zadržování a stíhání osob, které podporují teroristické organizace, například prostřednictvím financování, informovala agentura Reuters.

před 13 minutami

Luskoun

V pražské zoo se narodilo první mládě luskouna v Evropě

V pražské zoologické zahradě se dnes brzy ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě, uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek na twitteru. Luskouni krátkoocasí patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Přirozeně žijí v Asii od Nepálu přes Myanmar a jižní Čínu až po Tchaj-wan. Zoo Praha je teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny chová. 

Aktualizováno před 15 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Čína vyzvala ke zrušení návštěvy Pekarové Adamové na Tchaj-wanu

Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Pekarová Adamová na twitteru reagovala vyjádřením, že cesta je rozhodnutím předsedkyně Sněmovny suverénní země.

před 30 minutami

Petr Pavel

Pavel připravuje politiky na své budoucí působení, míní politologové

Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami států. Nově zvolený Petr Pavel připravuje domácí i zahraniční politickou scénu na to, co bude následovat poté, kdy se na začátku března ujme úřadu. Na dotaz ČTK to odpověděli politologové Petr Just a Miroslav Mareš. 

před 31 minutami

Logo Škoda Auto

Škoda očekává růst prodejů v Česku. Výrobu však omezí i příští týden

Škoda Auto letos v České republice očekává růst prodejů o více než pět procent z loňských 62.905 vozů. Celkový trh nových osobních vozů v Česku by měl přesáhnout 200.000 prodaných aut a Škoda si chce udržet loňský podíl 33,2 procenta. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl vedoucí českého zastoupení firmy Jan Maláček.

před 33 minutami

Rakousko, ilustrační fotografie.

Rakousko vyhostilo čtyři ruské diplomaty, jednali v rozporu se statusem

Rakousko se rozhodlo vyhostit čtyři ruské diplomaty. Dva z nich působili na ruském velvyslanectví a jednali v rozporu s diplomatickým statusem, uvedlo dnes v prohlášení rakouské ministerstvo zahraničí. Další dva pracovali na ruském stálém zastoupení při OSN a podle rakouských úřadů porušili pravidla dojednaná mezi Rakouskem a OSN. Ministerstvo oznámilo, že ruští diplomaté musí rakouské území opustit do 8. února. 

před 35 minutami

Soud, ilustrační fotografie.

Za účast v bojích na Ukrajině opět padl trest 20 let vězení

Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil Alojzi Polákovi 20 let vězení. Podle zatím nepravomocného verdiktu se dopustil teroristického útoku a účasti na teroristické skupině. Muže, který je stíhán jako uprchlý, obžaloba viní ze zabití minimálně čtyř příslušníků ukrajinských vládních jednotek, podle rozsudku ale nebylo prokázáno, že by Polák někoho usmrtil.

před 36 minutami

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)

Pelta u soudu znovu popřel, že ovlivňoval rozdělení sportovních dotací

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta dnes u soudu znovu popřel obvinění, že ovlivňoval rozdělování sportovních dotací z ministerstva školství. Řekl, že v policejních odposleších jen nezávazně "žvanil". Zdůraznil, že s žádným žadatelem o dotaci nejednal a s žádným si nedohadoval protislužbu. Soud původně Peltovi uložil šestileté vězení, pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací a pětimilionový peněžitý trest. Odvolací senát ale verdikt zrušil, a proto se kauza řeší znovu.

před 54 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

České dráhy

České dráhy loni přepravily 157 milionů cestujících

České dráhy (ČD) loni přepravily 157 milionů cestujících, meziročně o 30 procent více. Jde o 87 procent hodnoty z předcovidového roku 2019, kdy národní dopravce přepravil 182,1 milionu cestujících. Dráhy o tom dnes informovaly v tiskové zprávě.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ursula von der Leyenová v Kyjevě

Předsedkyně Evropské komise s Borrellem dorazili do Kyjeva

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spolu s dalšími členy komise dnes přicestovala do Kyjeva na jednání s ukrajinskou vládou. "Je dobré znovu se vrátit do Kyjeva, od začátku ruské invaze je to pro mne počtvrté. Tentokrát jsem dorazila se svým týmem eurokomisařů," napsala von der Leyenová na twitteru.

před 1 hodinou

sněžka

Na Sněžce řádí orkán, zastavil oba úseky lanovky

Silný vítr zastavil oba úseky lanovky na Sněžku. Dnes na Sněžce opět naměřili vítr o síle orkánu. Krátce po půlnoci v nárazech dosáhl rychlosti přes 159 km/h, dopoledne měl v nárazech rychlost přes 130 km/h, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. 

před 1 hodinou

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Nesmyslná ruská rétorika pokračuje. Lavrov opět obviňoval Západ z kříšení nacismu a "řešení ruské otázky"

Rusko dokáže uspět na Ukrajině i bez pomoci dalších postsovětských republik, uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v dnešním televizním rozhovoru, ve kterém opět ostře kritizoval Západ za podporu Kyjeva. Naopak ocenil gruzínskou vládu, která se podle něj řídí národními zájmy bez ohledu na údajné výzvy Západu, aby otevřela "druhou frontu" proti Rusku. Tbilisi, ačkoliv má s Moskvou spor o gruzínské území, se nepřipojilo k západním sankcím proti Rusku.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko podle Ukrajiny připravuje velkou ofenzivu, mohla by začít 24. února

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu. Varoval, že by mohla začít již 24. února. Podle Reznikova shromáždila Moskva tisíce vojáků a "mohla by něco zkusit" u příležitosti prvního výroční invaze na Ukrajinu, napsal server britské BBC. Útok by rovněž mohl souviset s oslavami ruského svátku Dne obránců vlasti, který si země připomíná 23. února. Rusko se také podle armády připravuje na další masivní vzdušný úder na Ukrajinu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pokles české ekonomiky očekává v tomto roce 82 procent českých generálních ředitelů

Pokles české ekonomiky očekává v tomto roce 82 procent českých generálních ředitelů, 30 procent dokonce počítá s výrazným propadem. Sedm procent manažerů předpokládá její růst. V růst výnosů vlastní firmy věří 64 procent šéfů, což je nejhorší výsledek za deset let. Vyplývá to z průzkumu PwC CEO Survey, jehož se loni v listopadu a prosinci zúčastnilo 200 generálních ředitelů tuzemských firem.

Zdroj: ČTK

Další zprávy