Dokdy budeme svědky zdražování? Pokles inflace může trvat déle, než se čekalo

Tuzemští ekonomové, oslovení serverem EuroZprávy.cz se shodují na tom, že výsledky letošní říjnové české inflace tak trochu překvapily nejen finanční trhy, ale i samotnou centrální banku. Připomínat je to nutné nejen pro odhad dalšího vývoje inflace, ale i proto, aby nevznikaly zbytečně rychle příznivá očekávání. 

„Rozhodně to ovšem neznamená, že by se inflační trendy české ekonomiky konečně začaly lámat,“ uevdl pro EuroZprávy.cz Petr Dufek. I podle dalších analytiků a ekonomů je totiž evidentní, že tento ve své podstatě administrativní zásah bude meziroční inflaci ovlivňovat pouze čtyři měsíce a poté opět odezní. Můžeme tak zapomenout příští rok na jednociferné znehodnocení peněz, anebo už konečně inflace spadne pod deset procent?

Podle Petra Dufka, hlavního ekonoma banky Creditas ale platí, že když se započítá do hodnoty výsledné inflace úsporný tarif na drahé energie, sníží se výsledné inflační číslo o téměř čtyři procentní body. „Zkrocení inflace je opravdu klíčovým úkolem dneška. Znehodnocení měny, ztráta kupní síly má totiž nejenom ekonomické konsekvence, ale ve své podstatě i sociální a politické,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky. Podle něj je na místě obává, že ochota inflace klesat bude i v příštím roce poměrně omezená a ve finále pro ni bude klíčový vývoj na globálních trzích, zejména energetických komodit a potravin. „Od fiskálu významnější restrikci, která by inflaci pomáhala krotit, čekat nelze. Nepředpokládáme ani další utažení měnových podmínek ze strany České národní banky,“ dodal Jan Vejmělek.

Inflace může být jednociferná

Ale není nutno hned propadat nějaké velké skepsi. Podle Petra Dufka totiž ono zmiňované samotné započtení a následné vyloučení jednorázového sociálního tarifu přece jen mírně změní trajektorii inflace v příštím roce. „Pokud nebudeme předpokládat, že by došlo k výraznému propadu cen energií na komoditních trzích, může vést přece jen k prodloužení období vysoké inflace už z titulu srovnávacích základů v závěru roku. Výraznější pokles inflace, proto může zabrat přece jen o něco delší dobu, než se původně předpokládalo. I tak ovšem pravděpodobné, že k jednociferné inflaci (cíl dlouhodobě stanovený ČNB na úrovni 2 % za rok, pozn. red.) by se česká ekonomika mohla dobrat už ve druhé polovině roku 2023,“ zpřesnil svůj názor Petr Dufek.

I podle Víta Hradila, hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Ano, je pravděpodobné, že v průběhu roku 2023 se česká inflace dostane na jednociferné hodnoty. Kromě výše zmiňované metodologie výpočtu samotné inflace, která spočívá ve srovnávání cen s těmi loňskými totiž podle Víta Hradila platí, že po letošním raketovém nárůstu cen energetických ale i dalších komodit je krajně nepravděpodobné, že by tyto mohly napřesrok vykázat další podobně razantní zdražení. „V meziročním srovnání by tak na celkovou inflaci měly působit přinejmenším umírněně, v lepší případě pak dokonce záporně,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Vít Hradil. A druhým důvodem příznivého odhadu vývoje inflace v Česku je probíhající zpomalení výkonu české i světové ekonomiky. „Z něj vyplyne ochlazení spotřebitelské poptávky, a tedy i nižší tlak na další růst cen,“ dodal hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Pokud jde o náklady, které si toto vyžádá, většina z nich je podle Víta Hradila patrná již nyní. Platí totiž, že vyšší úrokové sazby prodražují úvěry firmám i domácnostem, což se projevuje jejich sníženou koupěschopností. Ve stejném směru bude působit i obecné ekonomické ochlazení, které bude provázet pokles reálných mezd, a tedy i snížení životní úrovně.

Nižší inflaci musíme odpracovat

Je jasné, že optimismus vývoje tuzemské inflace ale nepřichází jen tak. Nutné je totiž podpořit tato očekávání i nějakou znatelnou „prací“. Co by tedy měla udělat česká vláda a centrální banka proto, aby domácí inflace nabrala klesající trend a konečně se dostala na dlouhodobý cíl, již dříve zmíněných dvou procent za rok? „K inflačnímu cíli však zbývá ještě poměrně dlouhý kus cesty. ČNB, která zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu už na sedm procent, dál setrvává ve vyčkávací pozici a nyní se spíše zaměřuje na obranu kurzu koruny a nezbytnou komunikaci. Z vějíře alternativních scénářů, které sama prezentovala, vyplývá, že v podstatě příliš mnoho dalšího dělat v tuto chvíli příliš smysl nemá. Dochází k útlumu úvěrové emise, rekordně se snižuje kupní síla obyvatel a ekonomika se vypořádává se šokem na trzích s energiemi, řekl serveru EuroZprávyy.cz Petr Dufek.

Podle něj by k reakci centrální banku mohlo přimět teprve oživení poptávkových inflačních tlaků. „Není to sice s ohledem na vývoj kupní síly až tak pravděpodobný scénář, ale část spotřebitelů může třeba s pocitem úspory vzniklé díky energetickému tarifu a cenovým stropům nabýt dojmu, že problém energetické drahoty je již v podstatě vyřešený. Mohou rovněž zafungovat i vysoká inflační očekávání, která mají sílu podporovat předzásobení apod. Proto je v tuto chvíli ze strany ČNB na místě využívat především její třetí nástroj, a sice komunikaci,“ doplnil Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky nyní jiné řešení, než restriktivní politiku centrální banky i vlády, pro rychlejší pokles inflace nevidí. „Je tak jasné, že zkrocení inflace nebude zadarmo, bude bolet. Dlouhodobě vyšší inflace je ale mnohem bolestnější,“ konstatoval Jan Vejmělek pro server EuroZprávy.cz. Podle něj se bude inflace příští rok držet ve dvouciferném teritoriu. „Její průměrná výše by pak za celý rok 2023 podle naší prognózy měla činit cirka dvanáct procent,“ uzavřel Jan Vejmělek.

Rizika pořád existují

Už bylo také řečeno, že boj s inflací bude bolet. Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrusu proto vyzývá vládu, aby konečně přiznala, že s inflací nelze bojovat populárními opatřeními ve stylu „kompenzací“ rostoucích nákladů všem. „Čím více peněz vláda do ekonomiky nalije ve snaze ukonejšit obyvatele, tím vyšší následně bude i inflace. Ve výsledku tak tato opatření nikomu nepomohou, protože dodatečné příjmy z vládních programů následně smaže všeobecný růst cen. Jakákoliv další vládní podpora by tak měla směřovat výhradně k občanům ve skutečné nouzi, nikoliv plošně každému,“ upozorňuje Vít Hradil.

A ruku k dílu bude muset zřejmě přiložit i centrální banka. I když ta, už i podle mínění některých ekonomů, za inflační brzdy pořádně zatáhla. „Pokud jde o Českou národní banku, velkou část její práce již odpracovala předchozí bankovní rada tím, že začala v loňském roce zvyšovat úrokové sazby. Po nedávné změně ve složení členů bankovní rady se pak ČNB rozhodla sazby dále nezvyšovat, což opírá o svůj expertní názor, podle kterého již sazby na tlumení poptávky působí dostatečně. Pokud makroekonomická data tento názor potvrdí, může si ČNB oddechnout a velké zásahy již od ní nebudou zapotřebí. Rizikem by ovšem bylo případné odkotvení inflačních očekávání v české společnosti. Pokud by ČNB dospěla k názoru, že toto riziko narůstá, bylo by zapotřebí proti němu zakročit dalším zpřísněním měnové politiky,“ řekl severu EuroZprávy.cz k dalšímu vývoje inflace v tuzemsku Vít Hradil.

Související

Více souvisejících

inflace Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

Írán popřel zprávy o útoku Izraele. Za výbuchy stály drony z vnitrozemí

Íránská média v pátek popřela tvrzení o napadení země ze zahraničí. Reagují tak na zprávy amerických médií o izraelském nočním útoku na Írán. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy