Řecký parlament zpečetil první prodej majetku pod vedením levice

Atény - V zadluženém Řecku začal prodej státního majetku pod současnou levicovou vládou, parlament příslušný zákon schválil. Atény už minulý týden, před zahájením první revize plnění nového záchranného programu v objemu 86 miliard eur, přijaly první sadu reforem, která snížila penze a zvýšila věk odchodu do důchodu.

Privatizace byla důležitou součástí záchranných programů pro Řecko od roku 2010. Aténám se však nedařilo dokončit dohody. V letech 2011 až 2015 země získala z privatizace 3,5 miliardy eur (83,6 miliardy Kč), cílem přitom bylo získat 50 miliard eur.

Dohoda mezi jednou z největších evropských sázkových firem a řeckou privatizační agenturou HRADF má hodnotu 40 milionů eur. Podepsána byla již v dubnu, její stvrzení zákonodárci však bylo zpožděno kvůli zdlouhavým jednáním o záchranné pomoci země s jejími věřiteli.

Parlament musel schválit ukončení činnosti ztrátové státní skupiny ODIE, která provozovala sázení na koňské dostihy. Hlasování se uskutečnilo až nyní, tedy o šest měsíců později, než byla uzavřena dohoda s dominantní sázkovou firmou OPAP.

Podle Řecka prodej licence pomůže snížit veřejný dluh a ochrání pracovní místa v odvětví. Bude také přínosem pro obce.

Řecko v roce 2013 prodalo kontrolní podíl v OPAP česko-řecké skupině Emma Delta vedené Jiřím Šmejcem a řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Prodej byl první velkou privatizační akcí v Řecku od záchrany této zadlužené země z peněz Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v roce 2010. Letos v dubnu pak česká investiční skupina KKCG oznámila, že zvýšila podíl ve společnosti Emma Delta na 44,7 procenta. Stala se tak jejím největším jednotlivým investorem.

Související

Více souvisejících

Řecko privatizace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy