Moskva - Vztahy mezi Evropou a Ruskem zůstávají pochroumané a doprovází je debata o zachování či zrušení ekonomických sankcí, které Evropa na Rusko uvalila kvůli konfliktu na Ukrajině. Vladislav L. Inozemtsev, profesor na moskevské univerzitě Vysšaja škola ekonomiki, varuje před chybným výkladem důsledků zrušení sankcí.
Zrušit či nezrušit?
Sankce jako první uvalila EU, a to v roce 2014. V reakci na to následovaly protisankce z ruské strany. Podle serveru ale nyní na obou stranách sílí hlasy volající po zrušení sankcí a navrácení obchodu mezi EU a Ruskem do původního stavu.
Jak ale server dále uvádí, zrušení sankcí rozhodně nepovede k obnovení obchodu v plné míře, jak někteří zastánci zrušení sankcí argumentují. „Není to pravda; a hlavní argument používaný evropskými zastánci zrušení, podle kterého dojde k novému resetu ekonomické spolupráce s Ruskem, je také chybný," uvádí.
Dále server vysvětluje, že nejvíce sankce pocítil zemědělský sektor. Ruské protisankce pak dopadly zejména na státy Východní Evropy, ale ty byly schopné se s nimi vypořádat. Ve výsledku tak podle údajů serveru zemědělství prodělalo pokles o 2 miliardy eur, ale celkově se v roce 2015 zemědělský export navýšil o 7,3 miliard eur.
„Obnovení obchodu tak nepovede k dramatické změně v ekonomickém prostředí Evropské unie," vysvětluje server a dodává, že pro vzájemný obchod jsou tu dva relevantnější faktory.
Evropské potraviny ztratily svou pozici
Prvním z nich je, že ruská ekonomika je v krizi."Lidé hledají levné potraviny, což obvykle nezahrnuje evropské produkty. Pokud by se dostaly zpět na ruský trh, evropské plodiny by se kvůli vysoké ceně nestaly konkurenceschopnými – jejich podíl v ruském potravinářství už nikdy nebude takový, jaký byl dříve."
Dalším faktorem pak je, že Rusko zavedlo program, který se snaží ztrátu evropského importu nahradit alternativními dodavateli. Evropské potraviny by se tak po zrušení sankcí musely potýkat s konkurencí například čínských nebo latinskoamerických potravin.
Sankce krom zemědělství zasáhly také obchod s ropou a zemním plynem. „Sankce se zaměřily na export pokročilých technologií, které se používají například na ropných plošinách či vrtech, nebo v obranném a leteckém průmyslu. Tyto sankce jsou celkem účinné; některé ruské projekty na komunikační satelity byly odloženy kvůli nedostatku součástek."
Podle serveru ale za poklesem strojírenského exportu nestojí pouze sankce, jelikož byl v tomto odvětví pokles znát ještě před jejich zavedením. Sektor energetiky byl navíc zasažen vládními škrty, takže další investice by byly nepravděpodobné.
Kdo půjčí Rusům?
„Třetím a nejdůležitějším prvkem západních opatření byl zákaz poskytování nových úvěrů velké části ruských bank a společností.," poukazuje server a dále vysvětluje, že toto opatření snížilo schopnost ruských společností investovat do nových projektů.
„Byla to velká rána, protože před obsazením Krymu získávaly ruské společnosti více úvěrů od západních finančníků než od ruských bank." Kvůli špatnému stavu ruské ekonomiky by ale podle serveru ani po zrušení tohoto zákazu západní banky příliš nechtěly Rusům půjčovat.
Dalším faktem pak zůstává, že i kdyby se představitelé EU rozhodli zákaz zrušit, neznamenalo by to, že Spojené státy učiní to samé. Evropské banky by tak ani přes zrušení zákazu nejspíše nepůjčovaly bankám, které jsou na americkém sankčním seznamu, protože by samy byly penalizovány.
„Rušit sankce z čistě ekonomických důvodů nemá smysl: nenavrátí spolupráci mezi EU a Ruskem do původní podoby. Z toho hlediska jediným důvodem vhodným ke zvážení zůstává zlepšení ekonomické situace Ruska, které by z něj znovu pro Evropu učinilo užitečného partnera. Ale bylo by neomluvitelnou chybou svést Evropany falešnými sliby k podřízení svých politických zásad iluzi ekonomických výhod" uzavírá server.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Rusko , finance
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě