Brexit způsobí ekonomickou katastrofu? Možná to bude celé jinak, naznačují studie

Londýn - Stále není jasné, jak dopadne referendum o brexitu. Rozporuplné názory panují i v otázce ekonomických dopadů odchodu monarchie z EU.

Případný brexit bude mít krátkodobě negativní vliv na ekonomický růst, v dlouhodobém horizontu však dopad není již tak zřejmý.

Kvůli možným rizikům, jako zpomalení obchodu, nestabilitě na finančních trzích a možnému zpomalení zahraničních investic, by brexit mohl mít negativní dopad i na globální ekonomiku. Ta nyní roste pomalým tempem a brexit by mohl zbrzdit její oživení. Nejhorší scénáře dokonce varují, že by brexit mohl vyvolat novou globální krizi.

Konzultační společnost PriceWaterhouseCoopers v nedávné studii vypracované pro Konfederaci britského průmyslu (CBI) uvedla, že v příštím desetiletí by Británie v případě odchodu z EU rostla rychleji, než kdyby zůstala v EU, a ztráty z prvních let po odchodu by nahradila.

Šéf britské centrální banky (BoE) Mark Carney dlouhodobé důsledky referenda na domácí ekonomiku odmítl zhodnotit.

Negativní dopad by měl brexit v počátku určitě také na zahraniční obchod Británie, což se opět promítne do ekonomického růstu. Zahraniční obchod má nyní celkovém hrubém domácím produktu Británie podíl 40 procent a více než polovina ho směřuje do Evropy. Zpřetrhání obchodních vztahů by však mělo dopad i na eurozónu, zvláště na Irsko.

Zastánci brexitu tvrdí, že obchod se zeměmi EU bude nadále pokračovat, protože Británie více z EU dováží, než do regionu vyváží. Země tak budou mít zájem na uzavření obchodních dohod. Upozorňují také, že pro firmy bude brexit výhodný, protože jim klesnou náklady způsobené regulacemi EU. Odpůrci brexitu na druhé straně upozorňují, že pokud si Británie bude chtít zachovat napojení na evropský trh, bude muset i nadále plnit veškerá pravidla a nařízení platná v EU.

Jedním z prvním míst, na kterém se okamžitě odrazí výsledky referenda, zřejmě bude devizový trh. Analytici Goldman Sachs odhadují, že by libra mohla oslabit o 20 procent, jiné studie čekají ještě výraznější propad. Na akcie menších firem a vývozců pak určitě bude mít negativní dopad také pokles libry. I zde však zůstává dlouhodobý vliv nejasný.

Větší starosti dělá analytikům možnost velkého a náhlého odlivu kapitálu z Británie, který by způsobil, že by bylo pro zemi obtížné financovat schodek bilance běžného účtu. Ratingová agentura Fitch minulý měsíc varovala, že v případě brexitu zahájí revizi současného ratingu Británie, který je AA+. To znamená, že by agentura mohla rating snížit. Ekonomické dopady brexitu podle Fitche budou větší pro Británii než pro EU, i v unii však budou "patrné".

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Ekonomika referendum o brexitu (23.6.2016)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy