Rakousko proti TTIP: Vicekancléř vyzval k zastavení rozhovorů o dohodě

Vídeň - Po Francii se proti dohodě TTIP postavilo také Rakousko. Vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner dnes vyzval k zastavení rozhovorů o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

"Jednání by se měla zastavit a celý proces by měl začít znovu od začátku," prohlásil dnes Mitterlehner. Startovním bodem pro nové rozhovory by se podle něj mohly stát listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. "Jenom ten největší optimista by mohl předpokládat, že by (TTIP) mohla být dokončena v letošním roce," řek vicekancléř agentuře APA.

Debatu o osudu rozhovorů rozvířilo víkendové prohlášení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, podle kterého jednání o dohodě v podstatě zkrachovala, jen si to nikdo nechce přiznat.

Mluvčí Evropské komise v pondělí sdělil, že vyjednávání o dohodě nyní vstupují do zásadní fáze. Také Bílý dům v pondělí uvedl, že Washington má stále v plánu dosáhnout dohody o volném obchodu s EU do konce letošního roku.

Psali jsme:
TTIP se hroutí. Francie dohodu nepodporuje, vyjednávání chce zastavit Američané TTIP aktivně ukončili, trvá na svém německý vicekancléř  

Státní tajemník pro zahraniční obchod na francouzském ministerstvu zahraničí Matthias Fekl ale v úterý prohlásil, že jednání trpí nevyvážeností ve prospěch americké strany.

Zastánci TTIP tvrdí, že dohoda oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Uzavření dohody by mohlo mít pozitivní dopad i na celosvětovou ekonomiku. Studie Center for Economic Studies & Ifo Institute odhaduje zvýšení celosvětového blahobytu o 1,6 %. Navíc v důsledku zvýšené poptávky po surovinách, subdodávkách a dalších vstupech existují předpoklady, že by došlo ke zvýšení obchodu EU se třetími zeměmi. Uznávání ekvivalence či v některých případech i harmonizace vybraných technických norem EU a USA (například v sektoru automobilového průmyslu či zdravotnické techniky) by se mohly stát základem celosvětových standardů, jejichž aplikace by se vyplatila i výrobcům ze třetích států. Výroba dle jednotných specifikací by tak celosvětový obchod zjednodušila a v konečném dopadu i zlevnila, píše businessinfo.cz.

Podle odpůrců by však deregulace obchodu měla negativní dopady kupříkladu na pravidla EU v oblasti bezpečnosti potravin či ochrany životního prostředí, panují rovněž obavy ze zhoršení pracovních podmínek.

Související

Více souvisejících

Rakousko TTIP (Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr

Evropský soudní dvůr ve středu rozhodl, že ukrajinská pohraniční stráž nemůže zaregistrovat jako ochrannou známku protiruskou válečnou urážku „Ruská válečná loď, jdi do p**ele,“ jelikož se jedná o politické heslo. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy