Brusel zkoumá dalších šest firem kvůli daním v Irsku. Dopadnou jako Apple?

Brusel - Evropská komise zkoumá daňový přístup irské vlády ke zhruba šesti nadnárodním společnostem. Stejně jako u společnosti Apple jde o vyjádření irských úřadů k daňovým povinnostem těchto firem z počátku 90. let. Napsal to dnes irský list Sunday Business Post. Antimonopolní odbor komise tento týden dospěl k závěru, že Irsko poskytovalo Applu selektivní daňové výhody a že firma musí Dublinu doplatit na daních až 13 miliard eur (více než 350 miliard Kč) plus úroky.

Apple důrazně popřel, že by měl v Irsku daňové úlevy, a totéž tvrdí irská vláda. Firma i vláda se proti rozhodnutí Bruselu společně odvolají.

Komise nyní podle irského listu aktivně zkoumá řadu daňových dobrozdání, které irské úřady poskytly počátkem 90. let nadnárodním společnostem působícím v zemi. Zaměřuje se přitom na zhruba šest posudků, které by mohly vést k obdobnému vyšetřování jako v případě Applu, uvedl list bez uvedení konkrétních zdrojů.

Irský ministr financí Michael Noonan řekl, že daňové doporučení vydané v 90. letech Applu bylo v souladu s tehdejšími zákony a že stejné dobrozdání by dostala jakákoli jiná firma. To podle něj znamená, že Dublin žádnou společnost nezvýhodňoval na úkor jiné, takže bruselský úřad pro hospodářskou soutěž nemá pravdu. Co se týče výše firemních daní v jednotlivých zemích, tam Evropská komise žádnou pravomoc nemá, konstatuje Irsko.

Komise nyní oficiálně vyšetřuje daňový postup některých zemí EU vůči dalším americkým společnostem. Zasáhla už proti nizozemskému přístupu k americkému řetězci Starbucks a vyšetřuje údajné daňové dohody Lucemburska se společnostmi Amazon a McDonald's. Postup Evropské komise ve vztahu k americkým společnostem působícím v EU vyvolává ostře odmítavou reakci amerického ministerstva financí.

Psali jsme:
Juncker obhajuje verdikt proti Applu: Rozhodnutí není namířeno proti USA  

Šéf Applu Tim Cool označil postup Evropské komise za "politicky motivovanou hovadinu", což členové komise důrazně odmítli. Vysoce postavení činitelé EU ale agentuře Reuters řekli, že daňová rozhodnutí komise mají skutečně silné politické pozadí. Namířena jsou totiž v prvé řadě proti euroskeptikům, kteří po červnovém referendu o odchodu Británie z EU získali mocný impulz. Komise v čele s Jeanem-Claudem Junckerem se podle těchto činitelů ve snaze vzít "populistům" argumenty snaží ukázat, že "jedná v zájmu obyčejných lidí", které staví proti nadnárodním společnostem.

Komisi jde v tomto boji podle zdrojů o samotné přežití a má v tom politickou podporu Berlína a Paříže. Juncker podle informovaného činitele uplatňuje dvojí strategii - jednou z linií boje je tlak na prosazení globálních daňových pravidel pod vedením komisaře pro hospodářské, měnové a daňové otázky Pierra Moscoviciho; druhým nástrojem jsou exemplární tresty pro velké firmy, což je úkol komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise irsko Daně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy