Německé federální volby mají přinejmenším dva poražené a přinejmenším dva vítěze. Na straně poražených jsou obě dosud vládnoucí partaje, konzervativní CDU/CSU kancléřky Merkelové, která získala nejvíce mandátů a bude dál vládnout, ale utržila masivní ztráty – a levicová SPD, která dosáhla nejhoršího výsledků od druhé světové války.
Kancléřka Merkelová si dle očekávání přišla pro čtvrté volební vítězství v řadě a vyrovná se tak svým velkým vzorům-učitelům-soupeřům (těžko říci, jak je sama vnímá) Helmutu Kohlovi a Konradu Adenauerovi. Ovšem, vítězství je slabší než se očekávalo, a celkově jde o nejslabší výsledek Unie od roku 1949.
Její koaliční SPD, tedy sociální demokracii, nevyšla sázka na dynamického nového lídra Martina Schulze a s 20,5 procenty si strana připsala nejhorší volební výsledek v historii. Stane se. Schulz logicky ohlásil, že strana odchází do opozice (sebezáchovné prohlášení) – dvoje období ve velké koalici s CDU/CSU ji stálo jen ztráty, ovšem nic moc nevykřesala ani z éry 2009-2013, kdy byla v opozici. Ovšem Schulz jedním dechem dodal, že v čele strany dál zůstane a chce ji reformovat.
Merkelová oznámila, že chce vyjednávat o nové koalici i s SPD, navzdory Schulzovi. Je to pragmatické – se socialisty se jí vládlo pohodlně. A jí samé o nic nejde, protože sama ví, že v čele CDU ji během odbobí někdo vystřídá a do dalších voleb si břímě porážky neponese ona.
Matematicky i politicky ovšem nejpravděpodobněji vypadá takzvaná koalice „Jamajka“, složená z CDU/CSU, liberální FDP a Zelených. Ta je na federální úrovni dosud nevyzkoušená (vládne ovšem např. v Šlesvicku-Holštýnsku) a mnozí nejen z obou menších partají, ale i z bavorské CSU se tomuto řešení vzpírá. Každopádně to budou těžká koaliční vyjednávání.
Jedním z vítězů voleb je právě liberální FDP, respektive její šéf Christian Lindner. Partaj byla po většinu poválečného vývoje ve vládě (dohromady 51 let), jednou s konzervativci, jednou se sociálními deomoraty. Na poslední vládnutí s Merkelovou doplatili v roce 2013 vypadnutím z parlamentu. Po radikální očistě a personální proměně se letos dokázali vrátit se ziskem více než 10% hlasů a mohou si diktovat vládní podmínky. Pokud bude chtít, bude Lindner vicekancléřem a ministrem libovolného resortu, od zahraničí přes finance po zahraničí, a pokud bude chtít jinak, bude lídrem „demokratické“ opozice.
S dalším vítězem voleb, protestní AfD, která získala bezmála 13%, totiž nikdo vážně nepočítá, nejen proto, že se strana průběžně štěpí na spoustu frakcí a již den po volbách její předsedkyně (!) Frauke Petry, mimochodem jedna ze tří z celkem 94 poslanců AfD, která získala přímý mandát (dokázala zvítězit ve většinovém jednomandátovém obvodě), že nebude v parlamentní frakci své vlastní strany.
Tu už dávno řídí ideolog a někdejší pravá ruka a šedá eminence mnoha politiků CDU, letos 76letý Alexander Gauland, jeden z nejcyničtějších a zároveň nejchytřejších mužů německé politiky. Jedním z poslanců za AfD je i Čech Petr Bystroň, předseda bavorské zemské organizace AfD. Každopádně, poté, co se půl roku před volbami německá média vyžívala v kritice AfD coby rozhádané a neschopné, „populistické“ strany, která sotva přeleze přes 5% hranici, je její úspěch v podobě třetího místa (a jednoho z nejlepších výsledků pro třetí strany v poválečné historii) fenomenální. A když k tomu připočteme vítězství ve spolkové zemi Sasko (kde stranu vedla právě Frauke Petry), je to vpravdě „facka do obličeje“ CDU, jak to nazval jeden německý komentátor.
Německá politika je stabilní a klidná a vyviklat se nenechá, ale nedělní volby jí zakymácely mocně.
Související
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
Německo , Volby v Německu , Konzervativní unie CDU/CSU , Angela Merkelová , Alternativa pro Německo (AfD)
Aktuálně se děje
včera
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
včera
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
včera
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno včera
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
včera
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
včera
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
včera
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
včera
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
včera
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
včera
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
včera
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
včera
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
včera
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
včera
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
včera
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
23. prosince 2024 21:33
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
23. prosince 2024 21:15
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
23. prosince 2024 19:54
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
23. prosince 2024 18:20
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
23. prosince 2024 17:15
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.
Zdroj: Libor Novák