Institut ekonomie a míru (IEP) přinesl před nedávnem obrázek o tom, které země jsou nejčastěji terči teroristických útoků. Proč však v Evropě dochází k útokům jen v určitých zemích, zatímco jinde terorismus nezažili?
Některé země jsou z hlediska možných teroristický útoků bezpečnější než jiné. Proč tomu tak ale je? Proč v Portugalsku nebo ve Švýcarsku není riziko teroristické hrozby téměř žádné, ale v Německu, Francii nebo Británii míra tohoto rizika strmě roste?
Robert Simcox z americké společnosti The Heritage Foundation, jenž se zabývá analýzou politiky, si myslí, že bychom měli hledat příčinu ve velikosti muslimské populace v jednotlivých státech.
"Když se podíváte třeba na Švýcarsko, Irsko, Portugalsko a Norsko, tak zjistíte, že v těchto čtyřech zemích žije zhruba půl milionů muslimů. Naopak si sečtěte Velkou Británii, Německo a Francii. V těchto státech je dohromady téměř třicetkrát více muslimského obyvatelstva," říká podle magazínu The Week bývalý společník Margaret Tchatcherové.
"Samozřejmě, tato čísla neznamenají, že ve výše uvedených zemích žije 13 milionů teroristů," pokračuje Simcox. "Avšak je tu mnohem větší počet lidí, kteří mohou být osloveni Islámským státem a stát se potenciálně nebezpečnými, než třeba v Portugalsku," dodal a zároveň varoval Portugalce před přijímáním běženců.
S tím souhlasí i jiný odborník, proferor Jonathan Laurence z Bostonské univerziy. Ten se však nechce omezovat jen na jednoduché počty. Podle něj tkví problém hlouběji.
"Záleží, jestli je v těchto zemích druhá, třetí generace původních migrantů. V takovém prostředí se může rozvinout subkultura, která bude chtít bojovat za IS. Navíc tu je problém těch, kteří 'konvertují' k islámu a přidávají se k teroristickým složkám. Takoví lidé nekonvertují kvůli víře, ale spíš kvůli politickému pohledu. Nelze tedy říci, že když je člověk muslim, musí být terorista," říká Laurence.
Přidává také další dva faktory, které mohou nést spoluodpovědnost za teroristické útoky v některých západních zemích: "Prvním z nich je evropská koloniální minulost. Ta mohla otevřít v některých lidech staré rány a mohla vyústit až v politickou frustraci některých jedinců.
Druhým faktorem, který je čistě politický, je fakt, že Francie i Velká Británie se aktivně účastnily vojenských operací proti Islámskému státu a Al-Kájdě. Terorismus je tak aktem jakési odplaty. Lakonicky řečeno 'oko za oko, zub za zub'."
S politickým důvodem k teroru souhlasí i Trevor Thrall, pracovník organizace Cato Institute a profesor na Univerzitě George Masona: "Je vidět, že útoky Islámského státu nebo lidí sympatizujících s touto organizací odrážejí to, jak se která země zapojovala do akcí na Blízkém východě vedených Spojenými státy."
Dokládá to záznamy o počtech vojáků v jednotlivých operacích. Země, které dodaly největší počet vojáků, byly následně oběťmi teroristických činů. Naopak méně aktivní země na Blízkém východě zažívaly málo, nebo žádné útoky. Podle průzkumů nejbezpečnější Portugalsko a Švýcarsko totiž dodaly buď málo vojáků na akce v arabském světě (Portugalsko), nebo vůbec žádné, protože země není členem NATO, ani Evropské unie (Švýcarsko).
"To je to, o čem mluvím," pokračuje Thrall. "Násilí vyvolá další vlnu násilí. Pokud si země myslí, že výhrůžky teroristických organizací jsou takovým problémem, že je potřeba podnikout agresivní vojenskou operaci za vlastní hranicí, pak se taková země musí vyrovnat s tím, že bude následovat nějaká odplata."
"Ale upřímně, je to v rukou těch zemí. Pokud se přestanou vměšovat do cizích záležitostí, mohou násilí na svém území úplně zamezit," uzavírá Thrall.
Související

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
EU (Evropská unie) , Terorismus , evropa , střelba , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 1 hodinou

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 1 hodinou

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 2 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 2 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 3 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 3 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 4 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 4 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
před 5 hodinami

Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera
Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.
Zdroj: Libor Novák