Dostane EU od USA výjimku z cel? Ani po jednání ve Washingtonu není nic jisté

Brusel - Evropská unie by mohla získat výjimku z cel USA na ocel a hliník, věří podle diplomatických zdrojů Evropská komise. Za EU tento týden ve Washingtonu vyjednávala komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Malmströmová zdůrazňuje, že Evropa není pro Spojené státy bezpečnostní hrozbou. Právě tím administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalení vysokých cel zdůvodňuje.

O výsledcích svých jednání za oceánem dnes ráno Malmströmová informovala diplomaty členských zemí osmadvacítky. Před výborem pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu následně prohlásila, že oznámení o zemích, kterých se cla nebudou týkat, by měl učinit americký prezident Trump. "Čekáme, že na tom seznamu budeme," řekla Malmströmová v EP. Už nyní se cla netýkají Kanady a Mexika.

Není zatím ale jasné, zda výjimka bude trvalá. Malmströmová se v USA s americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem dohodla, že obě strany budou co nejrychleji pracovat na vyřešení sporných otázek. "Doufejme, že nám dá tu výjimku," řekl dnes český premiér Andrej Babiš v Bruselu.

Podle Babiše, který si ji dnes vyslechl na obědě šéfů států a vlád náležejících k liberální frakci ALDE, ale Malmströmová ve Washingtonu jasnou odpověď nedostala. "To jednání skončilo tím způsobem, že rozhodne pan prezident Trump," uvedl Babiš.

"Pan prezident Trump se soustředí samozřejmě na svoje vnitřní problémy v Americe a to opatření má pravděpodobně směřovat proti Číně," vyjádřil přesvědčení český premiér. Bylo by podle něj však špatné, kdyby na to doplatila Evropská unie.

V této chvíli není zjevné, jakou výslednou podobu bude mít nakonec text závěrů dnešního summitu EU v části týkající se mezinárodního obchodu.

Summit by měl v souvislosti s globálním obchodem opět zopakovat evropskou tezi, že obchodní spory je třeba řešit dialogem a nikoli konfrontací a že volný obchod je jedním z nejsilnějších nástrojů ekonomického růstu. Lídři států a vlád proto podpoří přípravu a uzavírání dalších obchodních smluv mezi EU a partnery, jako je Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Mexiko či Singapur.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) clo USA (Spojené státy americké) Ekonomika ocel Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy