Nizozemská vláda musí vysvětlit, jaké má záměry s leteckou skupinou Air France-KLM. Řekl to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který tak reagoval na zprávu, že Nizozemsko ve firmě překvapivě koupilo 12,7 procenta akcií a k nákupu dalších akcií se chystá. Vláda v Haagu večer uvedla, že už má 14procentní podíl, tedy téměř totéž, co má Paříž. Nizozemci nejsou s fungováním firmy spokojeni, o koupi akcií vládu v Paříži předem neinformovali.
Nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra už v úterý oznámil, že záměrem je mít alespoň takový vliv, jaký má francouzská vláda, aby se Nizozemci mohli podílet na důležitých rozhodnutích. Za 14procentní podíl, který Haag nashromáždil v minulých dnech, Nizozemsko zaplatilo 744 milionů eur (19,1 miliardy Kč).
Spory Haagu a Paříže mohou podle analytiků poškodit firmu i její investory. "Společnost Air France-KLM se stává politickým fotbalovým míčem mezi oběma vládami," poznamenala analytická společnost Liberum, kterou cituje agentura Reuters.
"Teď je na nizozemské vládě, aby vysvětlila své záměry," upozornil Macron. Mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux uvedl, že ministři financí obou zemí budou o záležitosti jednat ještě tento týden. Podle zdroje Reuters z francouzského ministerstva financí Paříž krok nizozemské vlády považuje za nepřátelský čin. Způsob, jakým byl akciový podíl získán, se podobá chování nepřátelské společnosti než chování státního akcionáře, uvedl zdroj. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire postup Nizozemska označil za nečekaný a nepochopitelný.
Air-France KLM: Dutch surprise France by taking airline stake https://t.co/WoOHlcMQk2#aerospace #aviation #airlines #AirFrance #KLM #France #NL #politics #economy #investors #markets #EU #courts
— Chuck Dalldorf (@ChuckDalldorf) 27. února 2019
Zdroj agentury Reuters ale odmítl sdělit, zda francouzský stát svůj podíl v reakci na postup Nizozemska zvýší. Paříž je s podílem 14,29 procenta největším akcionářem Air France-KLM a drží 22 procent hlasovacích práv.
Paříž požádá francouzského burzovního regulátora, aby se na akcie Air France-KLM zaměřil a zajistil dodržování pravidel, uvedl zdroj.
Vedle francouzské a nizozemské vlády mají na Air France-KLM podíly po 8,8 procenta rovněž americká společnost Delta Airlines a čínská China Eastern Airlines.
Napětí je v Air France a KLM citelné už od fúze v roce 2004. Francouzská část skupiny je mnohem větší, ale vykazuje citelně horší výsledky, podle analytiků převážně kvůli častým stávkám. KLM je naopak v zisku.
V době spojení přepravců byly v horší situaci nizozemské aerolinky. Obě firmy po fúzi fungují relativně nezávisle a jejich dohoda zaručovala významné postavení ve skupině jak letišti Charlese de Gaulla v Paříži, tak letišti Schiphol u Amsterodamu. Od fúze měla nizozemská vláda zhruba šestiprocentní podíl v KLM, až do minulého týdne ale nedržela žádné akcie skupiny Air France-KLM.
Haag se stále více obává o budoucnost společnosti KLM a letiště Schiphol. Vliv Nizozemska ve skupině se vytrácí a nový generální ředitel Air France-KLM Ben Smith se zaměřil na další prohloubení integrace obou leteckých společností.
Nizozemská vláda v úterý uvedla, že o přímém podílu v Air France-KLM uvažuje už od roku 2014. Nyní se rozhodla, že tento krok je nezbytný, aby byly zájmy Nizozemska zohledněny na úrovni skupiny. Minulý týden pověřila vláda nákupem akcií nizozemskou banku ABN Amro, která je z 56 procent v rukou státu. Banka začala s nákupy 20. února, kdy zahájila závod s časem, aby zajistila co nejvíce nákupů, než bude stát povinen oznámit svůj podíl francouzským burzovním orgánům a bude muset své záměry zveřejnit. To se nakonec stalo v úterý, kdy vládní podíl překročil pět procent, což je minimální úroveň pro zveřejnění. Následně rychle vzrostl na 12,68 procenta, což vládu donutilo, aby své plány zveřejnila. Francouzskou vládu informovala v úterý krátce před narychlo svolanou večerní tiskovou konferencí.
Akcie Air France-KLM v období od 19. do 26. února zpevnily o více než 20 procent a dostaly se na 12,73 eura. Dnes naopak více než 11 procent odepsaly.
Související

Paříž hostí vojenské špičky NATO. Do očí bije neúčast Američanů

Kde vzít peníze na pomoc Ukrajině? Francie přišla s nápadem
Emmanuel Macron , Air France-KLM , Nizozemí , Francie , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera

Život sebevraha v Ostravě zachránili hasiči. Pomohla jim matrace
včera

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně
včera

Nesmíme nechat Ukrajinu padnout, říká Fiala po dalším jednání koalice ochotných
včera

Může se pálit listí na zahradě? Česko sladilo zákony, ministerstvo vysvětluje novinku
Aktualizováno včera

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou
včera

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
včera

U Žermanic havaroval autobus s dětmi. Skončil v příkopu, několik zraněných
včera

Klíčové faktory jednání s Ruskem. Experti naznačili, co musí Trump ukázat Putinovi
včera

Starmer: Koalice ochotných se rozrůstá. Tlak na Rusko musí být maximální
včera

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin
včera

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová
včera

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky
včera

Putin si hraje s Trumpovými návrhy a nemyslí to s mírem vážně, říká Starmer
včera

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér
včera

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili
včera

Lucembursko přišlo o vzácně nemocného prince. Frederikovi docházela energie
včera

"Ukončili jsme jeho mizerný život." Trump oznámil likvidaci jednoho z lídrů IS
včera

Vlaky v Česku nabírají zpoždění. Došlo k výpadku klíčového zabezpečovače
včera

Víkendové počasí bude jiné než minule. Sněžit může i poměrně nízko
14. března 2025 21:56
Papež si to představoval jinak. Vatikán prozradil, jak si připomněl své zvolení
Papež František má za sebou další klidnou noc, ve čtvrtek večer si připomněl výročí svého zvolení do čela katolické církve. Včera uplynulo 12 let od tohoto okamžiku, kterému předcházela rezignace Benedikta XVI.
Zdroj: Lucie Podzimková