Strach z Číny. Německo vytvoří fond, který má bránit domácí firmy před převzetím

Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státního fondu, který by chránil důležité domácí firmy před převzetím čínskými a dalšími zahraničními investory. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Ministr hospodářství Peter Altmaier navrhl vznik fondu v únoru v rámci nové průmyslové strategie zaměřené více na ochranu firem. Podle tří zdrojů vláda nyní pracuje na návrhu zákona, aby fond mohl být zřízen a mohl začít fungovat v příštím roce.

Základní myšlenka je taková, aby státní investiční fond spolupracoval se soukromým sektorem při nákupu firemních podílů s cílem odvrátit nevítaná převzetí. V minulosti se Německo zdráhalo definovat své státní zájmy, to se však podle jednoho z vládních úředníků mění. Podle něj se ukázalo, že už není možné nechat vše na tržních silách, a to znamená větší ochranu od státu.

#China ?? und ?? - @peteraltmaier setzt in den @tagesthemen die Leitplanken: Wir sind ein weltoffenes Land und freuen uns, wenn bei unsinvestiert wird. Aber: Wir haben auch #Sicherheitsinteressen und werden keinen Ausverkauf und Technologieabfluss dulden. Da schauen wir genau hin pic.twitter.com/feZYVjb1Vs

— Frank Sarfeld ???? (@sarfeld) 18. března 2019

V ideálním případě by fond měl koupit podíl spolu se soukromým investorem, uvedl zdroj. Vláda určitě nemá v plánu zasahovat do rozhodování o běžné denní činnosti podniku. Není to o tom aby se stát stal podnikatelem.

Německo bylo dlouhou horlivým obhájcem volného trhu a po desetiletí němečtí politici navazují na tzv. ordoliberální principy poválečného ministra hospodářství Ludwiga Erharda, který tvrdil, že o vítězích a poražených by měl rozhodovat volný trh a stát by měl jen poskytnout rámec pro spravedlivou konkurenci. Nyní však musí Berlín odpovědět na státem řízenou přeměnu Číny od zákazníka ke konkurentovi a hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zavede obchodní sankce a zvýší cla.

Změny v Německu také přicházejí v době, kdy Evropská unie jako celek znovu zvažuje průmyslovou strategii bloku a vztahy s Čínou kvůli rostoucím investicím čínských státních podniků do důležitých sektorů. Evropská komise vyzvala unii, aby podpořila její myšlenku omezení čínských firem a představitelé EU by měli o tomto bodě jednat tento týden na summitu v Bruselu.

Altmaier v únoru po představení průmyslové strategie Německa na příští desetiletí uvedl, že důležitými sektory jsou ocel a hliník, chemikálie, strojírenství, optika, auta, zdravotnické vybavení, zelené technologie, obrana, letectví a 3D tisk. Za společnosti, jejichž přežití považuje za rozhodující pro ekonomiku jako celek, označil Deutsche Bank, Thyssenkrupp, Siemens a velké německé automobilky. V rozhovoru s agenturou Reuters dodal, že jeho cílem je ochránit globální konkurenceschopnost německých průmyslových firem a jejich vedoucí postavení v technologii v příštích desetiletích.

Související

Více souvisejících

Německo Peter Altmaier (CDU) Ekonomika investoři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy