Na hlavních rysech budoucího rozpočtového nástroje eurozóny by se podle názoru Evropské komise měli koncem příštího týdne shodnout premiéři a prezidenti členských zemí EU. Komise dnes před červnovým summitem EU vybídla šéfy států a vlád bloku k několika konkrétním krokům směrem k větší integraci evropské hospodářské a měnové unie (EMU).
Předseda EK Jean-Claude Juncker dnes ale zároveň připustil, že k naplnění představy těsnější měnové unie, kterou skoro přesně před čtyřmi lety načrtla takzvaná Zpráva pěti předsedů, ještě hodně práce zbývá. Juncker tehdy společně s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, šéfem europarlamentu Martinem Schulzem, tehdejším šéfem euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem a předsedou Evropské centrální banky Mariem Draghim představili ambiciózní plán, jak do roku 2025 EMU zásadním způsobem prohloubit a integrovat.
Plány, které nyní - po čtyřech letech - budou mít na stole ve čtvrtek večer v Lucemburku unijní ministři financí a příští týden prezidenti a premiéři na summitu, jsou ale výrazně skromnější. Představy ze společné zprávy unijních špiček se tak nyní nenaplní stejně, jako podobně zásadní nápady, se kterými následně přišel francouzský prezident Emmanuel Macron.
We are taking stock of progress made to deepen Europe's Economic and Monetary Union since 2015.Marked progress has been made, and many gaps revealed by the post-2007 crisis have been addressed. Yet, important steps still need to be taken.https://t.co/XwkheLefgu #DeepeningEMU pic.twitter.com/CEDRnG41dT
— European Commission ?? (@EU_Commission) 12. června 2019
Jak dnes ale připomněl na tiskové konferenci po jednání komise její místopředseda pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis, čekají evropské hospodářství "náročnější časy". A to podle něj vyžaduje, aby státy s plány na hlubší integraci v hospodářské a finanční oblasti pokročily.
Dohoda o velikosti nástroje, který je někdy označován jako "rozpočet eurozóny", by pak měla vzniknout v rámci debat o budoucím víceletém unijním rozpočtu pro roky 2021 až 2027. Jeho pravidla by ale měli lídři podle komise odsouhlasit už nyní tak, aby bylo možné je následně rychle schválit v Radě EU a v europarlamentu.
Právě jeho součástí by měl nový nástroj být. Podle diplomatů například Paříž stále neopustila představu, že země eurozóny na základě své vzájemné mezivládní dohody dobrovolně přispějí do rozpočtového mechanismu, který by stál mimo víceletý finanční rámec pro dobu po roce 2020. Dombrovskis dnes ostatně takovou možnost také zmínil.
Dnešní obsáhlé sdělení komise je jejím vstupním materiálem pro nabitý červnový summit unie příští čtvrtek a pátek. Premiéry a prezidenty na něm čeká nejen debata o prohlubování eurozóny, ale také klíčové otázky kolem nového personálního obsazení vrcholných unijních postů. Členské země ohledně změn v EMU připraví vlastní podklady ve čtvrtek odpoledne a večer. Na jednání ministrů financí eurozóny jsou v Lucembursku pozváni i jejich kolegové ze všech ostatních zemí evropského bloku.
Podle komise by měl summit také rozhodnout o dokončení změn ve fungování Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), včetně funkční společné pojistky a nových preventivních nástrojů. Prezidenti a premiéři by také podle názoru končící EK měli vybídnout k novému kolu politických jednání o evropském systému společného pojištění vkladů a zrychlit práci na unii kapitálových trhů s cílem posílit mezinárodní roli eura vůči měnám jako je třeba dolar.
10. listopadu 2024 21:11
Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny
Související
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
"Brutální zabiják" Juncker bilancoval. Varuje státy EU před jinými světovými hráči
Jean-Claude Juncker , evropská komise , EU (Evropská unie) , EUR
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek