Německo prodalo 30 let staré dluhopisy. Aukce dopadla naprosto nečekaně

Německá vláda dnes v aukci poprvé prodala 30leté státní dluhopisy se záporným výnosem. Prodala jich za 824 milionů eur (21,2 miliardy Kč), v plánu ale měla prodat dluhopisy s nulovým úrokem za dvě miliardy eur.

Průměrný výnos dosáhl minus 0,11 procenta, uvedla agentura Reuters. Ta zároveň prodej 30letých dluhopisů se záporným výnosem označila za milník pro celý dluhopisový trh.

Úrok prodávaných dluhopisů byl stanoven na nula procent, což znamená, že německá vláda až do splatnosti dluhopisů nebude muset z dluhu platit žádné úroky. Investoři tak dostanou zpět jen své vložené peníze. Výnos u dluhopisů vyjadřuje procentní návratnost vycházející z kuponu, tedy úroku, a z kupní ceny.

Výnosy třicetiletých státních dluhopisů na hlavních trzích letos klesají kvůli obavám ze slabého hospodářského růstu a spekulacím, že centrální banky ve více zemích začnou uvolňovat měnovou politiku. To láká investory do investic s delší dobou splatnosti.

Slabá poptávka v dnešní aukci není podle investorů překvapením, vzhledem k poklesu výnosů třicetiletých dluhopisů v posledních týdnech. Výnosy 30letých dluhopisů německé vlády jsou tento měsíc nižší o 28 bazických bodů a směřují k největšímu měsíčnímu poklesu od roku 2016.

Analytik finančního ústavu Rabobank Matt Cairns poznamenal, že dnešní prodej byl testem trhu. Zájem sice zaostával, to by se však mohlo v blízké budoucnosti změnit vzhledem k očekávaným rozhodnutím Evropské centrální banky (ECB). Ta by mohla stáhnout výnosy ještě níže. Od ECB se očekává, že v září sníží úrokové sazby a oznámí další opatření na podporu ekonomiky a inflace.

V Německu už celá výnosová křivka dluhopisů klesla pod nulu. Před dnešní aukcí výnosy 30letých německých dluhopisů činily minus 0,15 procenta, mírně tak stouply z rekordního minima minus 0,31 procenta, kde byly minulý týden.

Související

Více souvisejících

Německo dluhopisy Ekonomika EUR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy